O Suit & Me jsem věděl už nějakou dobu hlavně z jejich reklam na Facebooku. Nevěděl jsem ale, kdo za touto firmou stojí, jaká je jeho historie, ani jak obleky šijí. Tak jsem spojil příjemné s užitečným a při měření se na dvouřadé recenzní sako jsem udělal s Jackym Damwani rozhovor.

DSC_0760_web

Z Bombaje do Prahy

Odkud pocházíte?

Narodil jsem se v Bombaji, tam jsem vystudoval a poté začal pracovat pro textilní firmu svého strýce. V oboru jsem už od dětství, od nějakých čtrnácti let jsem u něj brigádničil. V podstatě jsme dodávali látky – velkoobchodně i koncovým zákazníkům a výrobcům obleků. Později jsem si i v Honkongu v oboru látek, barev a módního návrhářství udělal certifikát.

Do Prahy jste tedy šel hlavně kvůli obchodu..

Ano, osobní důvody v tom nehrály roli. Byl jsem tehdy ale mladý, bylo mi nějakých dvacet, ani jsem nestihl vyzvednout vysokoškolský diplom. Museli jsme expandovat.

Vyráběli jsme sice v Hong Kongu, ale potřebovali jsme odbyt v Evropě, takže jsme se vydali na cesty. Můj bratr dělal nějakých zhruba sedm zemí, například Švýcarsko, Nizozemsko, Polsko, Rakousko, další člověk si vzal Rusko a tu oblast. Já se přidal v roce 1994 a na starost jsem dostal Českou republiku a okolní země – Slovensko, trochu Rakousko. Základnu jsem si zvolil tady. Jsem tu už jednadvacet let. Domů jezdím jen na dovolenou, navštívit rodiče, občas cestuji s bratrem.

Jaké byly začátky? Kdo tvořil vaši klientelu?

V začátcích jsme tu prodávali hlavně zahraničním klientům. Zhruba 90 % byli cizinci, zbytek Češi. Takhle to bylo zhruba do roku 2000. Ani jsme na Čechy v té době nemířili, neměli totiž tolik peněz. S výjimkou těch nejbohatších. Zahraniční manažeři velkých firem ale postupně odcházeli a předávali pozice domácím. Ti si pak řekli, že by se jim hodil pěkný oblek a přišli za mnou. Postupně se to ale obracelo a měnilo, 90 % mých současných klientů jsou Češi, zbytek cizinci. Posledních deset let bylo v tomhle ohledu vážně skvělých a dynamických. Češi se postupně naučili nosit obleky a mají na ně peníze.

Na kolik u vás v devadesátých letech takový oblek vyšel?

Zhruba na 14 až 15 tisíc. Dnes jsou dokonce levnější. Hlavně díky tomu, jak se zvýšila poptávka, díky tomu oblekovému boomu. Široká veřejnost se o obleky začala zajímat – částečně i díky webům jako Muži v Česku, to tu dřív vůbec nebylo.

Jaké jste za těch dvacet let pozoroval změny v trendech? Zajímal by mě váš názor, v roce 1995 mi byly tři roky, takže to těžko posoudím.

V devadesátých byla v oblecích hodně populární fialová. A taky ponožky v sandálech, samozřejmě. Častá byla kombinace, kdy člověk třeba měl moc pěknou tašku a k ní ty ponožky v sandálech. Kultura obouvání byla tehdy špatná. Hodně se to změnilo.

V oblecích – mění se hlavně to, jak padnou. Tehdy tu výběr nebyl, obleky v podstatě nikomu neseděly. V posledních pěti letech se tohle mění díky mnohem větší nabídce a právě té osvětě na různých blozích.

DSC_0765_webCo dvouřadé obleky?

Sám jsem v době, kdy jsem přijel, dvouřadý oblek měl. Někde bych ho pořád ještě našel. Někdy v roce 1999 jsem dvouřadé obleky nosit úplně přestal. V jednořadých se tehdy nosily trojknoflíkové, dokonce i čtyř a pětiknoflíkové. Zvláštností bylo několik kolekcí s hodně zvláštními úzkými límci, ve stylu mandarin collar, sám jsem jich několik vlastnil, Pak začala dlouhá éra jednořadých obleků se třemi knoflíky, až pak se objevily ty se dvěma.

Mají Češi v oblecích už vybudovaný nějaký styl, preferenci? Jako třeba Britové nebo Američani?

Mladší generace tu preferuje obleky, které jsou hodně vypasované. Starší chtějí hlavně pohodlné obleky a neradi experimentují s barvami – převládají modrá a šedá. Češi často chtějí černý oblek. To příliš nechápu, zejména proto, že je přijatelný jen pro hodně formální příležitosti, takový oblek je na večer a na pohřby.

Semi-bespoke z Hong Kongu

Jakou metodou obleky šijete? Made-to-measure?

Jde o semi-bespoke. U nás v obchodě si vyberete látku a náš krejčí poté začne od nuly tvořit oblek. Takto vyrobený oblek nám pošlou, vy si ho ozkoušíte a úpravy provedeme přímo u nás. Máme také sofistikovaný způsob měření, bereme až čtyřicet různých měr. Drobné úpravy nejsou problém a jsme si s nimi schopni poradit. Drtivá většina obleků je ale v naprostém pořádku. Umíme i kompletní bespoke – oblek se rozešije podle měr, pošle k nám a tady se dokončí. Tuto metodu ale volí jen málo lidí.

Kde jsou obleky šity?

Většina v Hong Kongu. Malou část výroby máme také v Polsku, ale tam jde spíš o spolupráci s kolegou. Jde o tradici, mám tam rodinu, Hong Kong má navíc v šití obleků vybudovanou pověst. Krejčích ale ubývá i tam – práce se tam stejně jako všude jinde postupně zdražuje.

Uměl byste co do kvality krejčovské práce srovnat třeba Hong Kong a Thajsko?

Krejčí z Thajska šijí hodně jednoduše a levně, kvalita je mnohem nižší. Hong Kong znám, žil jsem tam. Tamní krejčí dělají obleků spousty, ale dělají je dobře, mají kontrolu kvality. Nejlepší na tom je, že přímo na místě žijí můj strýc a bratranec, mluví tamním jazykem, vše hlídají a zařizují.

DSC_0779_webPtám se proto, že spousta lidí jezdí na dovolenou do Thajska, přivezou si zpátky oblek, mají dojem, že vezou něco skvělého,…

To bych vážně nedoporučoval, maximálně na takový levnější oblek pro legraci – vychází to tam tak zhruba mezi 6 a 7 tisíci korunami. U nás je to dvojnásobek. V Thajsku se ten oblek vyrobí rychle, není čas na pořádně měření a zkoušky a látka je o něco méně kvalitní. Záleží ale, kde si oblek necháte vyrobit, budou rozdíly mezi jednotlivými místy.

Jak celý proces výroby obleku probíhá?

Při první schůze si vás naměříme a míry odešleme do výroby. Když rozdělaný oblek dorazí, přijdete na dvě zkoušky, při kterých se doladí detaily. Zákazníci buď přijdou přímo sem do obchodu, případně se k nim dostavím já – tak to často dělám u bankéřů a právníků, ti většinou nechodí. Standardní doba výroby je tři až čtyři týdny. Expresně to zvládáme do dvaceti dnů. Za čtyři týdny maximálně je oblek zpátky u nás, pokud jsou potřeba další úpravy, je to otázka tří až čtyř dnů.

Pokud plánujete přijít poprvé, je jistější mít sjednanou schůzku, mohlo by se totiž stát, že budeme zrovna doručovat a nebudeme k zastižení. Zvládám i schůzky o víkendech a svátcích, brzy ráno, pozdě večer, dle potřeb klienta. Je pro mě běžné pracovat o víkendech.

Jak byste popsal svého dnešního zákazníka? Říkal jste, že dřív spíše smetánka, bankéři. Jak je to teď?

Dnes už je to jiné, hlavně proto, že máme čtyři různé řady – začínáme někde okolo dvanácti tisíc, pro ty, kteří kupují první kvalitní oblek, končíme nad dvaceti tisíci – to je právě ta řada pro bankéře, právníky. Umíme i dražší, tam už je to o výběru látky. Nabízíme například látky Dormeuil, pak britské látky. Občas i Scabal a další. Na žádost umíme sehnat vše, skladem držíme hlavně ty nejprodávanější.

Co je vaše konkurenční výhoda? Proč bych si měl vybrat právě vás?

Dostáváte u nás oblek, který je vyroben skutečně pro vás. Nejde o žádnou předpřipravenou šablonu. Oblek vyrobíme přímo podle vaší míry. 80 % obleku je vyrobeno ručně, strojově skutečně jen tam, kde je to nutné. Cena je tak dobrá díky ceně práce v Hong Kongu a díky mým kontaktům. Mám dlouholeté zkušenosti v oboru, dokážu zákazníka odhadnout, vím, zda oblek padne hned, nebo zda bude potřeba laborovat. Naměřil jsem tolik obleků, že to poznám. Dokážu vám poradit i se správnou kombinací barev.

Kde Suit & Me najdete:

Napsal Pavel Králíček
Pravého gentlemana jsem založil v roce 2011 a od té doby na něm dokumentuji svou cestu k gentlemanství. Kromě toho studuji na VŠE, provozuji Gentleman Store a s kolegou Honzou nově také John & Paul, značku košil pro štíhlé muže. Rád se zaměřuji na články o botách, které jsou takovou mou osobní specializací. Rád vám s čímkoliv poradím, stačí mi napsat.