Když jsem byl mladší, byla mojí biblí obsáhlá kniha Přítel lesa. Možná ji máte doma také. Zapaloval jsem oheň, kdykoliv to jen šlo a jednou jsem si i vykopal vlastní ohniště, ve kterém jsem se snažil celý den udržet co nejmenší oheň. Co minutu jsem přikládal deseticentimetrové klacíčky, ale dokázal jsem to. A schopnost zapálit a udržet oheň mi zůstala.

Teď nemyslím ani za pomoci křesadla a troudu, ale jednoduše pomocí zápalek/zapalovače a dřeva, co člověk najde v lese. Bez papíru. To mi přijde jako přesně ta správná úroveň, kterou by měl každý muž a gentleman ovládat.

IMG_1576

O víkendu jsme s kamarády přespávali pod širákem. A samozřejmě pálili oheň.

Jak jednoduše rozdělat oheň?

  1. Sehnat dostatek suchého chrastí (drobné suché větvičky jehličnanů).
  2. Chrastí nalámat a dostatečně ho zhustit.
  3. Na něj naklást drobné klacíky.
  4. Na ně střední klacky.
  5. Zapálit buďto chrastí přímo, nebo si pomoci březovou kůrou/smotaným kouskem papíru.
  6. Postupně přidávat tlustší polínka.

Spoustu skvělých video návodů naleznete i na českém internetu, do toho bych se nerad pouštěl. Zajímá mě spíš jakási filozofie ohně, nebo správný přístup k němu, chcete-li.

Oheň je totiž jeden ze základních živlů a proto je potřeba ho respektovat a rozumět mu. Stejně jako moři. Není to nic těžkého, jen je potřeba velká zkušenost. Těžko to nastudujete za počítačem.

Oheň musíte mít totiž dostatečně rádi, abyste mu dokázali porozumět.
Abyste věděli, kdy můžete přiložit to velké poleno.
Kdy je potřeba mu pomoci foukáním.
Kdy už máte při zapalování vyhráno.
Proč zrovna teď tolik kouří.
Jak šetřit se dřevem.
Jak rozfoukat téměř vyhaslé uhlíky.
A tak dále.

A když už ho zapálíte, je potřeba o něj pečovat.
Přerovnávat polínka, aby hořela přesně tak, jak chcete.
Přistrkovat uhlíky do ohně.
Přikládat s rozmyslem.
Odměnou vám bude krásně jasný oheň bez kouře a dobrý pocit.

Můžete samozřejmě pálit ohně jako barbar. Bez kamenů okolo, za pomoci papíru, benzínu, nebo tuhého podpalovače. Přikládat půl metru tlustá polena a divit se, že nehoří. Pak přilít víc benzinu. Házet do něj odpadky, plastové i skleněné a užívat si chemicky zbarvený a smrdutý kouř.

Ale to podle mě pravý gentleman nedělá.

Co tím chci říct? Pokud bych uvíznul se svou ženou na pustém ostrově, cítil bych se trapně, pokud bych jí nedokázal poskytnout teplo ohně. Když už teda medvěda holýma rukama nezardousím.

Napsal Pavel Králíček
Pravého gentlemana jsem založil v roce 2011 a od té doby na něm dokumentuji svou cestu k gentlemanství. Kromě toho studuji na VŠE, provozuji Gentleman Store a s kolegou Honzou nově také John & Paul, značku košil pro štíhlé muže. Rád se zaměřuji na články o botách, které jsou takovou mou osobní specializací. Rád vám s čímkoliv poradím, stačí mi napsat.