Narafičená fotka "z natáčení".Se svou postavou mám velký problém sehnat padnoucí košili. Konfekci si musím nechávat upravit u krejčové a na košile na míru už nemám zaměstnaneckou slevu :-). Dlouhou dobu jsem si tedy žádné nové košile (kromě jedné pin-collar od T.M. Lewina) nepořizoval, až nyní.

Přál jsem si vyzkoušet některou z firem nabízejících měřenkové košile (a obleky) online – např. Hockerty, YouTailor, Indochino, Proper Cloth a další. V zájmu minimalizace případných škod jsem se rozhodl pro nejlevnější z nich – Hockerty.

Objednávka probíhá prostřednictvím konfigurátoru online. Pokud jste něco podobného ještě neviděli, prohlédněte si screenshoty nebo se sami proklikejte. Proces objednání sestává ze 4 kroků – základ košile, látka, detaily a míry.

Krok první: Základ košile

Screenshot 2014-06-24 19.08.55Zde určujete základní stavební kameny košile. Za zmínku stojí možnost určit si tuhost límce a manžet – já zvolil měkké, které jsou na můj vkus měkké až příliš. Uvítal bych nějakou střední možnost.

Krok druhý: Výběr látky

Screenshot 2014-06-24 19.10.11

Zde si vybíráte z více než 100 látek. Dejte pozor na složení: vzhledem k tomu, že je Hockerty „low cost“ varianta, najdete i látky s příměsí polyesteru, těm se obloukem vyhněte. Na výběr jsou i úpravy „easy care“ a „wrinkle free“. Zde bych se přikláněl k „easy care“ a mírně odkláněl od „wrinkle free“, protože ty druhé mohou být napuštěny chemikáliemi na bázi amoniaku a nedělat dobrotu ve styku s kůží.

Krok třetí: Detaily

Screenshot 2014-06-24 19.11.17

S detaily doporučuji šetřit, ve většině případů vypadá čistě jednobarevná košile mnohem lépe, než s množstvím monogramů a kontrastů. Tedy podle mého. Většina úprav je navíc za příplatek, takže alespoň ušetříte.

Krok čtvrtý: Vaše míry

Screenshot 2014-06-24 19.12.54

Většina lidí skončí právě na tomto kroku, protože nebudou věřit, že se správně změří. Nicméně to není nic těžkého a navíc můžete zadat jen svou výšku, váhu a označit typ svého těla. Výsledná košile sice nepadne úplně přesně, ale to se stane u první košile málokdy. Druhá už ale bude určitě podle vašich představ.

Pokud máte odvážného ducha (a po ruce metr), změřte se. Není to těžké (všude naleznete instruktážní videa) a výsledná košile padne lépe.

Jakou košili jsem si objednal?

Pro zkušební košili jsem měl jasné zadání: bílá lněná košile. Proč lněná? Snažím se dokázat, že v létě se dá přežít i v dlouhých kalhotech a košili. Klíčem k tomu jsou hlavně prodyšné materiály, tedy i len.

Zároveň jsou lněné košile málokdy k dispozici v rámci konfekce a když jsou, často vypadají jako „lněné kytlice“, tedy košile vhodné spíše na středověký venkov a ne do středu našeho jediného velkoměsta.

Aktuálně má Hockerty v nabídce 11 lněných látek (původní bílou bohužel ne), z nichž se mi líbí asi jen 2. Holt je to trochu rarita.

Jak probíhala moje objednávka?

  1. června jsem zadal svou objednávku, zaplatil kartou online cca 1300 Kč a čekal.
    Za týden (pátek 14. června) jsem dostal informaci, že byla košile odeslána z Šanghaje.
    V pondělí (17. června) už u dveří zvonil kurýr z DHL s hotovou košilí.
    Za 9 dní jsem měl hotovou košili u sebe, bez příplatku za expres. Za to určitě patří plusové body.

Jak mi košile padne?

Košile mi jednoduše padne tak, jak jsem se změřil. A změřil jsem se poměrně dobře. Mohla by být o pár centimetrů volnější v pase (nebo nesmím tolik jíst), manžety trochu užší, ale jinak jsem naprosto spokojen.

Dokonce jsem se odhodlal nafotit i ilustrační fotky.

IMG_1876

Klišovitá póza z #menswear blogů.

Klišovitá póza z #menswear blogů.

IMG_1920

Detail látky – klasická plátnová vazba.

Jak je kvalitní?

Zde musíme oddělit 2 věci: látku a samotné ušití. Látka je 100% lněná – hutná, ale přesto prodyšná. Velice příjemná na tělo, dobře se žehlí a neprosvítá.

Co se zpracování týče, nemůže to ani být žádná hitparáda. Zvolil jsem si měkký límec i manžety, tedy nemůžu kritizovat jejich potenciálně lepenou konstrukci. Knoflíky jsou plastové (navíc mi 1 na levém rukávu chybí), ale víc bych ani nečekal.

Jednoduše řečeno: nenadchne, ani neurazí.

Doporučil bych Hockerty?

Tailor4Less bych doporučil, nicméně s výhradami.

1) Dostanete košili na míru a za 1300 Kč nemůžete čekat zázraky.

2) Neposkytují záruku vrácení peněz, pouze proplatí náklady na úpravy u krejčího, pokud košile nepadne správně.

3) Držel bych se pouze košil, oblek by mohl dopadnout mnohem hůře.

Když se to vezme kolem a kolem, jedná se o volbu s velice dobrým poměrem cena/výkon. Velice pravděpodobně objednám znovu, tentokrát s ještě přesnějšími mírami. Košile jsou sice šité v Číně (ty od Lewina např. ve Vietnamu), ale za tu cenu jde o dostatečnou kvalitu.

Pokud se rozhodnete přes Hockerty nakoupit na základě tohoto článku a chcete mi udělat radost, učiňte prosím nákup skrze TENTO odkaz. Dostanu pak další košili zdarma.

Odkazy na další recenze:

Napsal Pavel Králíček
Pravého gentlemana jsem založil v roce 2011 a od té doby na něm dokumentuji svou cestu k gentlemanství. Kromě toho studuji na VŠE, provozuji Gentleman Store a s kolegou Honzou nově také John & Paul, značku košil pro štíhlé muže. Rád se zaměřuji na články o botách, které jsou takovou mou osobní specializací. Rád vám s čímkoliv poradím, stačí mi napsat.