IMG_2549Oblek na míru jsem měl na svém seznamu “Ke koupi” již přes rok. Ale vždycky se to nějak zamotalo, nebo jsem radši koupil nové zboží do e-shopu, boty, nebo kalhoty. Zhruba někdy v červnu jsem si ale řekl, že už s tím něco musím udělat.

Měřenkové obleky u nás šije leckdo – Le Premier, Galard, Louis Purple, Lui Lui, Bernhardt a spousta dalších. Ale mě zaujal jeden tajnůstkářský a trochu “punkový” projekt – Friendly Suits. Občas jsem na jejich Facebooku zaznamenal, že zhruba jednou za měsíc probíhá měření na nové obleky, ale víc jsem o nich nevěděl.

Pak mě jeden známý poprosil o názor na oblek, který si u nich nechal dělat. Překvapila mě kvalita zpracování, ale hlavně cena. Byl to tehdy tuším mohér za cenu okolo 14 tisíc Kč. Neskutečné.

Tak jsem napsal do Friendly Suits e-mail. S pány Kryštofem Kodlem a Petrem Jůzou jsem se dohodl i na slevě za to, že napíšu recenzi obleku. Až tak sladký je život blogera.

První schůzka – výběr látky a úvodní měření

IMG_2529První schůzka proběhla v salonku restaurace Bresto kousek od Václavského náměstí. Přítomna byla paní krejčová a Petr Jůza. Měl jsem o obleku poměrně jasnou představu, takže jsem ani neváhal s výběrem detailů. Chtěl jsem skvěle padnoucí tmavě modrý jednoduchý oblek na 2 knoflíky s kalhotami uzpůsobenými pro kšandy.

Na výběr je několik základních látek za zvýhodněnou cenu a pak klasické vzorníky od Scabalu, Vitale Barberis Canonico a Fratelli Tallia di Delfino. Já si vybral jednu ze základních látek – nechtěl jsem nic extra, jen standardní tmavě modrou vlnu v kvalitě zhruba 100s. Konkrétně se jednalo o německou vlněnou látku Heilemann 120’s v gramáži 280 g.

IMG_2531Měření probíhalo standardně – obléknul jsem si zkušební oblek tuším velikosti 48, který na mě paní krejčová zašpendlila a křídou zaznačila nutné úpravy. Dohodli jsme vyhovující délku kalhot, typ kapes a preference, co se týče pasu.

Také mě, monogramového odpůrce, přemluvili na decentní monogram uvnitř saka.

Pak jsem jen zaplatil zálohu ve výši 50 % a čekal. Byl jsem informován předem, že se výroba obleku trochu protáhne kvůli letní dovolené, ale nijak jsem nespěchal, takže to nevadilo.

IMG_2544

Zkouška rozešitého obleku

IMG_2524Po několika týdnech jsem dostal zprávu, že je oblek připraven na zkoušku. Opět jsem se tedy stavil v salonku restaurace Bresto a jal se oblek zkoušet. Kalhoty byly v pořádku, ale u saka se mi na předním dílu tvořilo nevzhledné X směrem od vrchního knoflíku. V tento okamžik se trochu projevily odlišné preference moje a pana Jůzy, kdy on obecně zastává spíše italský styl a hodně slim obleky, já jsem spíš na anglickou klasiku a tolik vyštíhlené sako nežádám.

Nicméně jsme se domluvili, že na hotovém obleku musí přední díl saka přirozeně splývat bez nějakého krčení. Také jsem upozornil na to, že jsem si přál kalhoty bez oček na provlečení pásku, ale to je drobnost, která se dá vždy napravit.

IMG_2521Vyloženě nepraktická ale byla absence trojcestného zrcadla, ve kterém bych si mohl prohlédnout, jak mi oblek sedí. Řešili jsme to vyfocením na mobil, ale to zrcadlo nikdy úplně nenahradí. Tento problém by se měl každopádně vyřešit, až budou mít Friendly Suits vlastní prostory, které už v tuto chvíli urputně hledají.

Hotový oblek – jak to dopadlo?

Musím říct, že před předáním hotového obleku jsem měl mírné obavy, zda-li se podaří problém s krčením předního dílu opravit, ale stalo se. Nevím jak, beru to jako malý zázrak, ale stalo se.

IMG_2517Vyloženě nadšený jsem z konstrukce obleku. Oblek je totiž ušit half-canvas konstrukcí a navíc v Čechách, což je pro mě vždy plus. Díky tomu můžete na pohmat v předním dílu rozeznat 3 vrstvy (protože nejsou slepené) a klopa se krásně trojrozměrně klene, což je taková specialita, kterou sleduji. Nemám rád, když je “zpláclá”.

Zajímavostí a takovou “vychytávkou” je speciální kapsa na mobil na vnitřku saka – je umístěna téměř na boku, aby se sako kvůli váze mobilu nekrčilo. Abyste mobil zandali a vyndali, musíte se trochu více natáhnout, ale je to jen otázka zvyku a za uhlazený vnějšek saka to určitě stojí.

IMG_2501

Verdikt? Doporučil bych?

Ano, oblek na míru od Friendly Suits bych doporučil. Za velice zajímavou cenu (můj oblek by stál 13 490 Kč) dostanete výborně padnoucí oblek, který je navíc kvalitně vyroben a ušit u nás. Pokud se v dohledné době pánové nastěhují do vlastních prostor, odpadnou i problémy se zrcadlem a poslední drobnosti.IMG_2506

Napsal Pavel Králíček
Pravého gentlemana jsem založil v roce 2011 a od té doby na něm dokumentuji svou cestu k gentlemanství. Kromě toho studuji na VŠE, provozuji Gentleman Store a s kolegou Honzou nově také John & Paul, značku košil pro štíhlé muže. Rád se zaměřuji na články o botách, které jsou takovou mou osobní specializací. Rád vám s čímkoliv poradím, stačí mi napsat.