Český obuvní rybníček není příliš rozsáhlý – Loake, Barker a pak dlouho nic. Poměrně nedávno se k nim přidali i FriendlySuits, kteří se jinak specializují na šití obleků a košil na míru. Ve spolupráci s předním zakázkovým ševcem Erikem Martinem Lawartem, který se postaral o kopyta a design, a portugalskou výrobou (kvůli kvalitě a objemu) přinesli na trh zbrusu nové boty. Zatím ve dvou základních modelech (oxford a derby), v několika barevných variantách, s možností individuální patinace.

IMG_6268Před několika měsíci mě oslovil Kryštof Kodl s nabídkou recenzního páru. Po pravdě jsem nevěřil, že dokážu napsat nezávislou recenzi, která bude i dostatečně pozitivní. Z prostého důvodu – moc se mi nelíbil jejich design. Doposud jsem dával přednost typicky anglickým tvarům s kulatější špičkou a menší mírou elegance a švihu, tedy tak zhruba značce Loake a ostatní britské klasice. To bylo ale před tím, než jsem boty od FriendlySuits vůbec viděl naživo a měl je na noze.

IMG_6276Na recenzi jsem si vybral oxfordky v čokoládové barvě s pálenou špičkou za 8 490 Kč, které mi typově v botníku chyběly. Při prvním nazutí stále působily nezvykle – kvůli delší špičce. Příliš jsem se v nich necítil, ale řekl jsem si, že to zkusím. Uběhlo pár dní, měl jsem je několikrát na sobě a můj názor se naprosto otočil.

Jsou to nejhezčí a zároveň nejlépe padnoucí boty, které mám.

DSC_2214_web

Fotka z letošního Pitti Uomo

Je to zvláštní, protože očekávání jsem měl naprosto opačná.

Boty mi padnou opravdu skvěle, i když jsem měl se svým chodidlem zatím jen samé problémy – mám totiž dost širokou nohu s vysokým nártem. Boty standardní šířky F jsem musel pracně rozcházet a v malíčkové části to bylo utrpení. Když jsem viděl úzkou siluetu bot od FriendlySuits, nevěřil bych, že se do nich moje noha krásně vejde a nikde nebudou tlačit. Ale je to tak. To je zřejmě krása kopyta, které je přizpůsobeno naší středoevropské noze.

IMG_6273A co se vzhledu týče: opravdu nadstandardní množství lidí mi je pochválilo. Na noze vypadá prodloužená silueta výborně a všímají si toho i lidé, kterým jsou jinak moje boty lhostejné.

Rámovka nerámovka

Abych vás neochudil o pár technických zajímavostí, musím zmínit i konstrukci bot. Asi jste si už zvykli, že se zde věnuji zatím výhradně botám rámovým, tedy s konstrukcí 360 Goodyear Welted. Číslo 360 v názvu značí, že bota je rámová po celém svém obvodu, tedy 360°.

Kromě vyvedeného loga si můžete všimnout i přechodu mezi rámovou a Blake konstrukcí

Kromě vyvedeného loga si můžete všimnout i přechodu mezi rámovou a Blake konstrukcí

Boty od FriendlySuits nejsou kompletně rámové – v místě klenku (střední část boty) je kvůli zachování úzké siluety použita prošívaná Blake konstrukce. Laik to nemá šanci poznat, praktické dopady to má pouze na možnost rekonstrukce podešve, která je o něco ztížená. To je ale problém na straně prodejce, který se s tím nějak musí popasovat, ne na straně zákazníka. Oficiální informace zní, že rekonstrukce možná bez problému je, bude stát 1990 Kč a na ostatních technikáliích v principu nezáleží.

IMG_6352

Hodnocení

Boty od FriendlySuits jsou vážně dobré a můžu je s klidným svědomím doporučit. Bodují hlavně v pohodlnosti díky skvělému tvaru kopyta od mistra Lawarta a zároveň i ve stylu, na který jsem si sice chvilinku zvykal, ale zvyknul jsem si a už na ně nedám dopustit.

IMG_6277Servisu při prodeji se také nedá nic vytknout, i když jsem nebyl úplně standardní zákazník. Při předání bot vám je v obchodě ještě na ukázku vyleští a pokud byste tápali, tak s leštěním i poradí. Nice touch.

Co se výběru týče, je to zatím slabší. FriendlySuits mají v nabídce dva základní modely – oxfordky a derby v celkem 13 barvách s možností individuální patinace. Ve výrobě ale jsou nové modely – wholecuty, double monky a za nějakou chvíli i vyšší wigmore boots a další typ derbovek.

IMG_6354

Doporučuji zajít si boty vyzkoušet (nebo rovnou koupit) do showroomu v Panské ulici, abyste viděli, jak dobře může bota padnout. Třeba budete překvapeni stejně mile, jako jsem byl já.

Napsal Pavel Králíček
Pravého gentlemana jsem založil v roce 2011 a od té doby na něm dokumentuji svou cestu k gentlemanství. Kromě toho studuji na VŠE, provozuji Gentleman Store a s kolegou Honzou nově také John & Paul, značku košil pro štíhlé muže. Rád se zaměřuji na články o botách, které jsou takovou mou osobní specializací. Rád vám s čímkoliv poradím, stačí mi napsat.