Pásky plní poměrně nevděčnou úlohu – zabraňují kalhotám v tom, aby nespadly dolu. Alespoň se to říká. Pravda je taková, že správné kalhoty by měly držet samy od sebe a pásku tak ideálně není potřeba. Poslední dobou také víc a víc stylových mužů začíná nosit šle, nebo pásek nenosí.

Pro většinu mužů je ale pásek zatím nepostradatelný.

Druhy pásků – formální a ty ostatní

Svět pásků není naštěstí příliš složitý. Existují vlastně pouze 2 kategorie – formální (jednoduché kožené s decentní sponou) a volnočasové. Přijde mi, že u nás v kategorii těch formálních problém není. Téměř všichni vědí, že k černým botám patří černý pásek, ke hnědým pak hnědý.

Co už ale řeší málokdo, jsou pásky volnočasové.

Používat formální pásek na všechny příležitosti totiž není tak velký hřích (ještě méně lidí si toho všimne), ale člověk se tím připraví o možnost být oblečen skutečně adekvátně. Existuje jich několik typů, mezi ty nejznámější patří jednoduché semišové, kožené splétané a textilní. Nebo některá kombinace zmíněných.

 

Zdroj: SuitSupply

Zdroj: SuitSupply

Zdroj: Le Premier

Zdroj: Le Premier

Zdroj: Mr. Porter

Zdroj: Mr. Porter

Jaký pásek vybrat

Pásky jsou dle mého něco podobného jako košile – je důležité dostat se na dostatečně kvalitní úroveň, ale když se od ní odpíchnete, rozdíly už nejsou nijak zásadní. Těžko spolehlivě poznáte pásek za 6 tisíc od toho za dva.

Záleží víceméně jen na kvalitě kůže a zpracování. Kvalitu kůže člověk nezběhlý v oboru pozná na první pohled těžko, cena a prodejce je asi nejspolehlivější vodítko. Za 500 Kč v H&M prostě neseženete pásek, který vám vydrží 10 let.

Zpracováním je myšlena kvalita a jemnost prošití, začištění hran a také spona. U ní jde zejména o design – neměla by být příliš masivní, ani řvavá.

A jakou délku? Správně dlouhý pásek zapnete na třetí (prostřední) dírku. Volný konec byste měli zasunout za první poutko kalhot, ale o moc dále by sahat neměl.

Kde se u nás dají koupit

Sehnat formální pásek není tak složité, ničím nevyčnívající kusy seženete klasicky u Blažka, Pietro Filipi, nebo T.M. Lewin. Půjde o masovou produkci z méně kvalitní kůže, která ale svou práci odvede rozumně.

Osobně si nemohu vynachválit pásek z Le Premier, který už mám asi 2 roky. Pro Le Premier je vyrábí Ondřej Šíma, nejvyhlášenější český brašnář, takže je o kvalitu postaráno.

Pokud chcete ještě něco specálnějšího, můžete si objednat pásek na míru. Z firem buďto opět v Le Premier, nebo levněji v Galardu. Kromě nich ale můžete oslovit také přímo brašnáře, od kterého můžete dostat pásek naprosto přesně dle svého gusta. Kromě již zmíněného Ondřeje Šímy také např. Petr Josefus, který sídlí na stejné adrese jako Erik Martin Lawart.

U volnočasových pásků není potřeba tolik řešit kvalitu, z toho důvodu bych různé řetězce úplně neodsuzoval. Mým favoritem posledních týdnů je ale nizozemská firma Suit Supply, která za rozumné peníze (okolo 40 EUR + 5 EUR poštovné) nabízí slušně vypadající pásky.

Inspirace

Sehnat fotky dobře sladěných pásků není vůbec jednoduchá věc, za běžného provozu totiž téměř nejsou vidět. Tedy za předpokladu, že máte na sobě sako. I z toho důvodu by se dalo říct, že nejsou úplně stylotvorným prvkem a jde u nich jen o to, aby nekazily zbytek.

Pár obrázků jsem přesto ukořistil:

Zdroj: Acute Style

Zdroj: Acute Style

Zdroj: Acute Style

Zdroj: Acute Style

Zdroj: Acute Style

Zdroj: Acute Style

Zdroj: Acute Style

Zdroj: Acute Style

Zdroj: Acute Style

Zdroj: Acute Style

Zdroj: Acute Style

Zdroj: Acute Style

Zdroj: Acute Style

Zdroj: Acute Style

Zdroje a další čtení:

Napsal Pavel Králíček
Pravého gentlemana jsem založil v roce 2011 a od té doby na něm dokumentuji svou cestu k gentlemanství. Kromě toho studuji na VŠE, provozuji Gentleman Store a s kolegou Honzou nově také John & Paul, značku košil pro štíhlé muže. Rád se zaměřuji na články o botách, které jsou takovou mou osobní specializací. Rád vám s čímkoliv poradím, stačí mi napsat.