Nosíte hodinky správně?

Hodinky jsem dlouho opomíjel. Nějaké mi na ruce lítaly skoro vždy, nikdy jsem je ale moc neřešil. Až s pořízením hodinek Paul Hewitt jsem se začal zajímat o existující pravidla a doporučení. V něčem jsem se ujistil, něco jsem si vyvrátil. A shrnul jsem vám je do několika pouček, snad užitečných. Tady je máte.

Zdroj: http://suitsandwatches.tumblr.com/
Zdroj: http://suitsandwatches.tumblr.com/

Hodinky a správná ruka

Poučka „hodinky pouze na levém zápěstí“ je nesmyslná. Mělo by jít o druhou, nedominantní ruku, nebo prostě tu, na které vám je to příjemné. Jako levák nosím hodinky na pravé ruce a udivené komentáře na to poslouchám často. Zbytečně.

D70_0094

Hodinky a správná příležitost

Cena sama o sobě nedělá formální hodinky. Rolex Submariner jsou hodinky nepochybně drahé a nepochybně hezké, ale nejsou to hodinky na ples. Formální hodinky jsou analogové, velmi jednoduché, s přiměřeně velkým ciferníkem, v decentním kovovém pouzdru (nejformálněji zlatém), s kvalitním koženým páskem (nejformálněji černým). Pavel třeba nedávno zařadil do nabídky hodinky Paul Hewitt. Ty formální jsou.

Zdroj: http://tumblr.hodinkee.com/
Zdroj: http://tumblr.hodinkee.com/

Hodinky a zápěstí

V hodinkách, které vám na ruce lítají skoro až  k loktu, parádu neuděláte. Přikšírovat si je tak pevně, že s nimi nejde hnout, ale také nechcete. Ideální je něco mezi – hodinky drží na místě, ale jde s nimi bez velkého odporu pootočit, nemáte z nich otlačenou ruku.

Hodinky a manžeta

V běžném postoji s rukama podél těla by hodinky měly být z většiny zakryté manžetou košile. S rukama vodorovně vůči zemi mohou vykukovat z půlky, víc ne. Hodinky přes manžetu jsou tak velká extravagance, že ji se skutečnou grácií zvládne jen málokdo.

dw2

Hodinky a NATO pásky

NATO pásky jsou z nylonu, mají pevnou přesku a dvě očka, kterými se provléká zpětně. Jsou původně vojenské – hodně toho vydrží a z ruky jen tak nespadnou. NATO pásky jsou skvělé, snadno se mění, vypadají rozverně, osobně je mám rád. Nejsou ale ani trochu formální – naopak jsou velmi volnočasové. Pokud příležitost vyžaduje oblek, troufám si tvrdit, že vylučuje NATO pásek. Ten vícebarevný rozhodně.

dw
Zdroj: Instagram Daniel Wellington

Hodinky a ostatní doplňky

Barva pouzdra (případně kovového řemínku) by měla ladit se zbytkem vašich doplňků – třeba s manžetovými knoflíčky, se sponkou pásku, se snubním prstenem. Barva koženého řemínku by pak měla ladit s barvou bot, tedy i opasku.

Tolik k radám. Na závěr se musím přiznat, že mě hodinková kultura okouzlila. Nošení hezkých hodinek bych přirovnal k nošení krásně vyleštěných bot. I zaprášené „křusky“ všichni přežijí, ale proč nebýt o krok napřed. A stejně jako ke kvalitním botám k nim vede určitá cesta.

Mimochodem, jak jste na tom s hodinkami vy? Máte ve sbírce nějaký skutečný klenot?

Zdroje a další čtení:

Komentáře

  1. Marek

    Mám Daniel Wellington s koženým páskem, ale většinu času nosím hodinky kapesní s řetízkem. Jaké jsou pravidla u těch? Děkuji.

  2. Martin Pecina

    Mám menší sbírku starých Primek, což má několik velmi prozaických důvodů:
    1) Jsou to československé hodinky
    2) Jsou mechanické
    3) Některé modely mají vynikající (nadčasový) design, například Prim Diplomat
    4) Dají se pořídit za velice příznivé ceny (maximálně jednotky tisíc), což je na kvalitní mechanické hodinky skvělá cena

    Nejsem velkým příznivcem nylonových (ani kovových) řemínků, ale v tom jsou právě hodinky krásné, že podtrhují charakter svého majitele.

  3. Alvin Korčák

    Jsou nějaké pravidla k nošení pocket watch?
    Možná jsem buran, ale celkem se mi tento druh hodinek zamlouvá, ač tedy podle některých článků nejsou rozhodně do společnosti.

    1. Jan Gromnica

      Proč by neměly být do společnosti? Pokud nosíte vestu, tak je to podle mne ideální řešení. Existují dokonce i formální outfity, kde byste s náramkovými hodinkami narazil.

      1. Jiří Š.

        Kapesní hodinky mi přijdou spíše nevhodné a působí jako prvoplánová snaha se odlišit. Je to podobně komické jako nosit cylindr. Tento typ hodinek považuji už jen za sběratelskou záležitost.
        Pokud chcete zaujmout, doporučil bych staré náramkové hodinky. Když nevyberete ve starožitnictví, zkuste web chrono24.cz.

        1. Jan Gromnica

          Souhlasím s Vámi jen částečně. Snaha odlišit se? Nepochybně… ale co je na tom zlého? Určitě bude mít v našich zeměpisných šířkách ve společnosti kapesní hodinky k obleku asi jeden ze sta. Ale nevím, proč by to mělo být komické. Jeden profesor na německé univerzitě, kterého jsem zažil, si je vždycky nosil v kapsičce a při zahájení přednášky si je položil na stůl, aby měl přehled kolik času mu pro výklad zbývá. Byl to pán ve středních letech a rozhodně nepůsobil jako od reality odtržený staromilec či spolumajitel antvikářského krámku. Pokud k tomu má člověk sladěn i zbytek svého zevnějšku, nepovažoval bych to za nevhodné. Když se podíváme do Británie, tak tam by naopak působil rozpaky člověk s náramkovými hodinkami ve fraku či žaketu – vím, je to kategorie o které se v kontinentální Evropě asi nemá cenu bavit, ale přesto bych to rád zmínil. A hádejte… co se nosívá k těmto nejformálnějším úborům jako doplněk? Ano, onen vámi zmíněný cylindr :) A rozhodně se nikdo nikomu nesměje.

          1. Jiří Š.

            Domníval jsem se, že dotaz směřoval na běžné denní nošení. Tam si opravdu myslím, že jsou spíše nevhodné. Jistě se najde elegán, který bude schopný takový outfit sladit – Váš příklad s akademiky se mi líbí.
            Z příležitostí při kterých, jak píšete výše, dojde i na cylindr mě v ČR napadají možná velké dostihy.
            Na nejdůležitějších společenských akcích bývá dress code black tie a kapesní hodinky zde tedy nevyužijete.

          2. Petr

            Dovoluji si upozornit, že k fraku ani k žaketu nepatří hodinky _žádné_. Zjednodušeně řečeno, žaket/frak nosíme při takové příležitosti, že veškerou pozornost máme věnovat hostiteli, a o čas se tedy nemáme co starat. Jediný, kdo se při takové příležitosti o čas stará, je hostitel.

            Kapesní hodinky se samozřejmě hodí k obleku s vestou. Pokud takovýto oblek umíte nosit, pak vás prosím, abyste si k němu hodinky vzali; opravdu to celkový dojem podtrhne.

            Ve všech ostatních případech budete vypadat přinejlepším jako Sheldon Cooper, když si hraje na výpravčího vlaku.

  4. Jiří

    Raymond Weil freelancer, světlá varianta s růžovým zlatem. Každý ale musí najít takové, které ho vyjadřují. Hodinky se totiž liší výrazem i příběhem. Ještě bych dodal, že je propastný rozdíl mezi Quartz a mechanikami.

    Osobně mám ale velký problém. Miluju hodinářkou práci a mechanické klenoty. Je to úchvatné řemeslo dotažené k dokonalosti. Jenže to jsem neměl obléci Apple Watch…

    1. Jan Gromnica

      U black tie jsou, pravda, dnes již náramkové hodinky přípustné, ne-li dominující. Jakmile se klasická černá vesta s hlubokým výstřihem zamění za onu šerpu zvanou „cummerbund“, pak věru nic jiného nezbývá.

    2. Jindra

      Trochu se připojím do diskuze, kapesní hodinky jsem začal denně nosit a to ze dvou důvodů: 1. nemám rád ten pocit zpocené ruky pod řemínkem
      2. ve fabrice u stroje nebyly náramkové hodinky dovoleny, ale kapesní, pokud nebyl vidět řetízek nebyl problém. V kapse se vždy daly pomocí šatlenu upevnit.

      1. Jan Gromnica

        Vidíte, další věcné připomínky hovořící ve prospěch cibulí… jednou se k nim snad taky propracuji. :)

  5. Adam Rolný

    Zastávám názor (který dříve býval i pravidlem), že pokud nechcete vypadat ve společnosti lacině a to především v business sféře, neměli byste se zdráhat si koupit alespoň jedny společenské hodinky +/- ve výši svého měsíčního platu. Přijde mi vždy škoda, kdy manažer v obleku na míru, který si kazí celkovou vizáž hodinkami za pár kaček. To už by mohl raději koukat na telefon. Toto „pravidlo“ je samozřejmě nesmysl uplatňovat na hodinky módní/designové či sportovní, ale troufám si říci, že u hodinek do společnosti a především k obleku je na místě. Právě proto moc nerozumím vaší nabídce a ani mi koncepčně nesedí k vám do e-shopu hodinky za 3 – 5tisíc. Váš blog nabízí rady v oboru, kterému se věnujete a rozumíte. Píšete o oblečení na míru, kvalitní obuvi…atp. Kdo ale trošku rozumí hodinkám a je do nich fanoušek vám řekne, že s hodinkama na baterku za pár kaček k obleku moc parády neuděláte. Pokud vás hodinky jako gentlemanský doplněk zaujal, doporučuji si o tom trošku více zjistit a pak až psát články a nabízet zboží (nebo raději nenabízet nic). Hodinky totiž nejsou jen o vzhledu ale hraje roli spoustu dalších faktorů! Jinak tento komentář rozhodně nemyslím zle, Váš blog čtu rád.

    1. Jiří

      Přesně tak. Článek jsem četl jen letmo a předpokládal jsem, že se tu bavíme o mechanických hodinkách. Až po rozkliku na nabídku jsem zjistil, co tu vlastně nabízí. Zboží, které na webu tohoto typu nemá vůbec co dělat.

      Jen doplním, že kvalitní mechanické hodinky (klidně Primky, proč ne?) nejsou symbolem snobismu, ale základem pro dobře oblečeného, zralého chlapa. Je to seriózní ukazatel společenského statusu. A jen tam mimochodem – ženy se mužům na hodinky dívají (stalo se mi několikrát, že mi mé hodinky ženy pochválily).

  6. Miták

    Je škoda, jestli toto má sloužit primárně jako upozornění na prodej hodinek na vašem webu, protože tam prodávané hodinky značek Daniel Wellington nebo Paul Hewitt a jiným podobné fashion shity jsou pro hodinkový svět něco jako oblek ze 100% polyesteru pro svět oblečení.

      1. Jiří

        Hamilton jsou určitě krásné hodinky, ale v cenové relaci do 50 K prodává většina značek. Krásné kousky se dají za tuhle cenu pořídit například od Longines, TAG Heuer, Tissot a další…

    1. Lucas

      Přesně tyhle mám taky :) akorát stříbrné s černým ciferníkem :) hledal jsem něco okolo 20tis a Hamilton byla jasná volba!

  7. Ján Blaho

    Kristovy rány, jaký Paul Hewitt? Ok, některé z nich mají aspoň švýcarskou Rondu, i tak to je ale low-cost quartz strojek, který mají, obrazně řečeno, i hodinky z pouti. K tomu všemu okopírovaný design a jméno fiktivního velikána. Takže vážení čtenáři, pokud si nechcete v lepší společnosti utrhnout ostudu, snažte se zjistit o hodinkové kultuře něco navíc, než zde předkládá autor. Má to s ní společného skutečně jen máloco.

  8. Jirka

    Vlastním šestery hodinky a střídám je dle příležitostí. Od Casií pro volný čas, přes Armidy a Wengery do přírody a Certusy (již se nevyrábí) do společnosti. Upřímně nejsem zastáncem toho za jedny hodinky dát celý plat. Ale kupovat stylové „křápy“ je opravdu nesmysl. Kdo hodinkám nerozumí, ať si projde nějaká fóra nebo si nechá poradit.
    Není nic horšího, než vidět dobře vypadajícího člověka s rádoby stylovými křápy se strojkem od vietnamců…

  9. Jiří

    Mimochodem, ty hodinky na odkazech z článku jsou pěkný šroty. Nechápu lidi, kteří si koupí boty za 10 K, oblek za 20 K, sadu košil na míru za 10 K a k tomu quartzky za 3 tisíce. Každý hned pozná, že to nejsou mechaniky. Fakt tu chcete prodávat něco takovýho?

  10. Martin Pecina

    Vždycky jsem měl pocit, že lidi tzv. „přes hodinky“ jsou trochu střelení, tak teď se mi to konečně potvrdilo. Pánové, já nenamítám vůbec nic proti tomu, když si člověk našetří na krásné a kvalitní hodinky za 15, 50 či 150 tisíc korun. Mám pro to pochopení a nikomu nezazlívám, že má vkus (a peníze). Jenže gentlemana opravdu nedělají drahé hodinky, je to přece „jen“ doplněk a rozhodně je v první fázi cesty ke stylu méně důležitý než dobře padnoucí oblek nebo kvalitní boty. Pro velkou část společnosti jsou hodinky v ceně jednoho průměrného platu nedostupné. Stejně jako bespoke oblek nebo rámové boty za 15 tisíc. Dovedu si docela dobře představit stylového gentlemana v trochu ošoupaných (byť naleštěných) botkách po dědečkovi, slušném saku ze second handu v ceně 90 Kč a starých primkách z bazáru (250 Kč). Nebude to zřejmě businessman uzavírající při obědě v La Degustation Bohême Bourgeoise miliardový kontrakt, ale když si to bude odpoledne svižně vykračovat po Národní třídě v Praze nebo po náměstí v Kroměříži, pravděpodobně se za ním budou děvčata právem otáčet. A klidně může mít na zápěstí digitálky s kalkulačkou! Bude-li se jednat o sebevědomého mladého muže či umělce, mohou i hodinky od Vietnamce podtrhnout jeho výjimečnou osobnost. Jako startovací hodinky pro mladého gentlemana či studenta jsou ty odkazované hodinky Paul Hewitt, myslím, naprosto adekvátní. Mají slušný design, ukazují čas, nestojí milion… a když si odmyslíme, že v útrobách obsahují quartzový strojek (na pohled to kupodivu není vidět), svoji funkci plní dobře. Až se mladík trochu vypracuje, třeba se poohlédne po kvalitnějších hodinkách. Do té doby bych mu rozhodně nezazlíval, že si na tento módní doplněk nevezme půjčku, stejně jako bych mu nezazlíval, že bydlí v nájmu nebo na kolej a jezdí do práce tramvají, protože nevlastní Aston Martin ani Jaguar Mark 2.

    1. Jiří

      Martine, chápu váš postoj, ale jste prostě mimo ;-) K dobrému a kvalitnímu oblékání, patří kvalitní mechanické hodinky. Tak to bylo, je a bude. Nikdo neříká, že musí stát 50K, i Primky po dědovi jsou skvělé! Ale pokud chcete dávat na ruku qvartzky, pak si prostě natáhněte džíny a tričko. Sorry, takhle to je a můžete si o tom myslet, co chcete. Nic ve zlém. Jen jste ten článek prostě umístil na špatnej web…

      1. Martin Pecina

        Pardon, Jiří, ale já jsem žádný článek nikam neumístil; autorem textu je Daniel Rufer, já jsem pouze v komentáři vyjádřil svůj názor. Rád s Vámi souhlasím, že kvalitní hodinky jsou mechanické (sám bych si bateriový strojek nekoupil). Neošklíbám se ale nad lidmi, kteří si — obvykle z finančních důvodů — pořídí hodinky jako jsou ty, které prodává Gentleman Store. Nesouhlasím s Vaším příměrem, že quartzové hodinky jsou jako džíny a tričko. Protože džíny s tričkem podle mého názoru rozhodně nejsou stylové pánské oblečení, zatímco pěkné a relativně laciné hodinky, byť jsou třeba poháněné baterkou, za určitých okolností stylové být mohou. Stejně jako může být stylový oblek ze Zary, pokud dobře padne, třebaže bude řádově méně kvalitní a hůř ušitý než ten, co dostanete na míru v luxusním krejčovství na Savile Row. Smyslem mého komentáře bylo poukázat na to, že existují různé úrovně stylu, odvislé od charakteru, věku, potřeb a možností konkrétního člověka. Nikdo nepopírá, že luxusní mechanické hodinky jsou kvalitnější než laciné bateriové. To ale neznamená, že student, učitel nebo prodavač v potravinách nemůže vypadat dobře a stylově i v hodinkách, do kterých se dává kulatá baterka.

        1. Jiří

          Rozumím, omlouvám se. Zaměnil jsem si autora článku s vámi.

          Mně jen trochu zlobí, když někdo napíše článek na web tohoto typu a o hodinkách téměr nic neví. To je prostě zásadní chyba.

          Jinak ano, chápu, že student nemá na mechaniky za 30K, taky jsem na ně neměl. Proto jsem psal o tom, že když už se někdo obléká do bespoke a nazouvá rámovky, pak je zvláštní nosit digitály. A o tom tu tento web je. Alespoň jsem měl ten pocit.

          1. Adam Rolný

            Pan Jiří: Naprosto s Vámi souhlasím.

            Pan Pecina: Evidentně pokud Vám přijdou „lidi přes hodinky“ střelení, neměl byste publikovat rádoby fundované články mimo Váš obor – uděláte si pak akorát ostudu, protože to co tu píšete si opravdu protiřečí. Já měl a pořád ještě mám za to, že se snažíte o osvětu v tom, aby lidé nenosili úplné nekvalitní hrůzy z otřesných materiálů, aby trošku zainvestovali do vzhledu apod. Až budete mít blog o tom, jak ze sebe udělat šviháka za pár kaček (což vůbec není nesympatické téma), tak si vykládejte o hodinkách za pár kaček a o tom, jak jsou dostačující. Pokud ale se prezentujete trošku jinou úrovní, tak vedle těch vašich bespoke a m2m obleků a rámových bot jsou hodinky za 5 tisíc výsměch. Stejně jak tvrdíte, že za 1000 korun člověk kvalitní boty nekoupí, tak my vám tvrdíme, tak za cenovou relaci hodinek ve vašem e-shopu si maximálně koupíte parodii na hodinky, kterých nabízíte hned několik. Ony se dají sehnat i boty za 1000kč co budou pěkné a vypadat (když zavřu obě oči) i relativně podobně jako rámovky, ale je to opravdu to samé? A je to hlavně opravdu co tady celou dobu tvrdíte a jak se prezentujete? Za kvalitu se totiž platí, to jsem tu už také četl několikrát a s tímto přístupem si můžete začít s klidným srdcem nabízet v e-shopu polyesterové kravaty, psát lidem o hedvábí a na konec článku připsat – ale víte co, na hedvábí se vykašlete, kupte si u nás igelit za stovku…je to vlastně jedno, protože to na dálku vypadá stejně :) Mimochodem tričko a rifle mají stokrát větší styl než ty vaše pouťové hodinky v kombinaci s oblekem (byť i ze Zary)! ;) Pokud by ale někdo u Vás vybíral k riflím a tričku, tak mi to přijde naopak adekvátní.

          2. Martin Pecina

            Vážený pane Adame Rolný, jste už druhý člověk, který mi podsouvá, že jsem autorem článku o hodinkách, potažmo majitelem e-shopu s pánskými doplňky. Nejsem. S autorem nemám nic společného, dokonce jej ani neznám. Pouze jsem si dovolil, stejně jako Vy, napsat pod text komentář. Čili Vaše výtky jsou zcela mimo a netýkají se mne. Nepublikuji žádné „rádoby fundované články“, nemám blog o oblékání, nepíšu nikam ani o bespoke oblecích, ani o rámových botách, dokonce ani o hodinkách. A pokud je mi známo, tak ani pan Králíček necílí svým shopem (a blogem) primárně na movitou veřejnost. Drtivá většina produktů, které nabízí, totiž spadá mezi sice kvalitní, ale zároveň obyčejným smrtelníkům dostupné zboží — jsou to především různé drobné doplňky jako kravaty, ponožky, krémy a kosmetika. Proto mi nepřijde nijak pobuřující, když nabízí hodinky za 6000 Kč. Ostatně k levnému obleku za 6000 Kč jsou takové hodinky zcela v pohodě, za tím si stojím. Nikde netvrdím, že to je „to samé“ jako kvalitní mechanické hodinky, ani že slušné boty za 1000 Kč jsou stejné jako desetkrát dražší rámové boty. Není to stejné, ale v obou případech můžete vypadat stylově.

    2. Jiří

      PS: „Na pohled to není vidět“ mne pobavilo :-) Digitální chod od mechanického poznáte na první pohled! U quartzek skáče vteřinovka po vteřině, mechaniky se posouvají plynule ;-)

      1. Martin Pecina

        Díky Vašemu komentáři jsem si uvědomil, že jsem nikdy v životě neměl potřebu prohlížet si zevrubně hodinky, které má někdo připnuté na ruce, zdá se mi to příliš intimní. Stejně jako se nedotýkám ničí kravaty ani kapesníčku, neberu do ruky cizí dýmky a neptám se, čím si dotyčný gentleman vyleštil botky. Je ale docela dobře možné, že to mají ostatní lidé nastaveno jinak. :) A s tou vteřinovou ručičkou máte nepochybně pravdu.

        1. Martin

          Nikdo zde nehovořil o dotýkání se jiné osoby nebo jeho doplňků. Byla řeč jen o tom, že lze velmi snadno poznat, zda má dotyčný mechanické či quartzové hodinky – úplně stejně, jako každý pozná, zda je kravata polyesterová nebo hedvábná.

  11. MartinJ

    Souhlasím s Martinem Pecinou. Sám sice nosím mechanické Omegy a Longines, oboje jsem ovšem zdědil….Pokud bych je neměl, zřejmě bych si opět koupil mechanické. To je ovšem jednak tím, že už mi táhne na 40, a také tím, že mám štěstí, že moje profese umožňuje relativně slušné výdělky.

    Naprosto ale nechápu příměr mechanických/bateriových hodinek k obleku z vlny/polyesteru…Zatímco mechanické i bateriové hodinky mohou plnit svoji primární funkci, tedy měření času, naprosto stejně (rovněž tak mohou bateriové hodinky vypadat velmi pěkně), tak oblek s polyesteru je jednak neprodyšný, a dále též ošklivý.

    Nerozumím tomu, proč by si třeba student nebo prostě člověk s nižšími příjmy nemohl pořídit bateriové hodinky, pokud vypadají vkusně. Anebo prostě někdo rád hodinky často střídá.

    Konečně ti pánové, co se zde rozčilují, proč pan Králíček nabízí ve svém obchodě vedle ostatního zboží též bateriové hodinky, si jaksi nepovšimli, že pan Králíček nenabízí ani v ostatním sortimentu nějaké luxusní zboží. Nabízí prostě kvalitní doplňky pro pány, ale v cenově dostupné kategorii.Nemyslím si, že by valná část klientely obchodu nosila bespoke košile za 10.000,- Kč…. Pokud pánové hledají obchod odpovídající jejich jistě kvalitním mechanickým hodinkám, měli by nakupovat např. u Knížete apod.

    1. Jan Bém

      Ahoj, člověk si může pořídit hodinky jaké chce a jaké se mu líbí. Tady se ale asi nejvíc naráží na to, že se v článku inzerují hodinky od (a teď pouze odhaduji) nějakýho noname výrobce bez hodinářský historie a tradice a bez jiný přidaný hodnoty, které dojem z nositele spíše zhoršují. Navíc to vypadá na nějakej brand spíchnutej pro rádoby high level zákazníky nebo co. Za stejný, ne-li menší, peníze můžete mít automaty od Seika.

      Namátkou http://m-souko.com/srp769k2-1.jpg
      včetně průhledu http://img.rnudah.com/images/30/3047725639.jpg

      Takže jesli správně chápu námitky ostatních diskutujících, tak nejde o to utratit majlant, ale ani nekoupit nějakej drek ze střelnice na pouti.

      A jesli nějakej Paul Hewitt existuje a je to kvalitní hodinář, tak beru vše zpět.

  12. Miloš

    Pánové čtu si ty komentáře a musím se zapojit. Jsem pro mechanicke! Když se třeba na YouTube podíváte co vše předchází výrobě mechanických hodinek ze švýcarské země, uznáte že ty mechanické mají duši. A stojí, nejen za vývojem, ale i výrobou kus poctivé prace. Quartz hodinky jsou prostě jen spotřební zboží co se naprogramovat výroby ho stroj v obrovském mnozstvi. Cinsky brak co zamoruje planetu odpadem. Je jich všude plno a nejsou nicim zajímavé. Je to jen obycejnost v pozlatku. Je to jako byste si chtěli dát schůzku a kvalitní oběd u MC Donalda nebo v jiném fastfoodu. Taky spíš půjdete do restaurace kde vaří vás oblíbený kuchař :-) Jen pro představu co všechno je možné vyrobit v mechanickem provedeni. Pak člověk pochopí proč to tolik stojí https://youtu.be/wZroqcYolV4

  13. Jiří Š.

    Zcela souhlasím s panem Milošem – mechanický strojek má duši. Člověk má pocit, že na ruce nosí něco výjimečného, kus poctivé práce a řemesla a rychlý tikot mechanického strojku je radost poslouchat.
    To ale neznamená, že quartzový strojek nemá své opodstatnění. Například na sport nebo práci kolem domu jsou quartz hodinky praktické a člověku není tolik líto, když se k nim chová trochu hrubě.Také si myslím, že kdo si poprvé koupí mechanické hodinky, tak už jiné nechce. Nyní mám na běžné nošení Longines Flagship a každý pohled na hodinky mi dělá radost.
    Pak tu jsou samozřejmě finance. Pokud si někdo z finančních důvodů kupuje quartz, tak to zcela chápu, ale naprostý odpor mám k hodinkám GANT, Armani a podobným rádoby exkluzivním výrobcům. Kvalitou jsou hrozné, většinou mají minerální skla, čínské strojky (nebo obsluha ani neví, jaký strojek hodinky mají) a jejich reálná hodnota by měla být okolo 1 – 2 tisíc Kč, přitom se prodávají i za čtyřnásobek. To považuji za vyhozené peníze.
    Možná by bylo dobré oslovit nějakého skutečného hodináře a pokračovat v tomto tématu v dalším článku, protože téma hodinek se nedá vyčerpat v osmi odstavcích.

      1. Jiří Š.

        Děkuji, mám z nich velkou radost.
        Výše jste psal o Apple Watch. Můžete to trochu rozvést? Apple Watch beru jako doplněk k telefonu, než opravdové hodinky. A s ohledem na cenu a jejich životnost jsem si myslel, že kdo má automaty tak o nich ani nebude přemýšlet.

        1. Jiří

          Jiří, no je to opravdu dilema. Moje mechaniky jsou úžasný a už jsem dostal několik pochval od dam :) Navíc, ta hodinářská práce obecně je prostě fantastická a jako detailista si toho cením.

          Jenže jsem zároveň ajťák a Apple akosystém a odladěnost, krása a propracovanost UI mne prostě bere. Apple Watch jsem koupil jako zkoušku, protože mne lákala ta přidaná hodnota. No a od té doby je z ruky jen nerad sundávám. Vyřizuji přes ně SMS (diktováním – o moc rychleji než na mobilu), upozorní mne na notifikace, používám kalendář, stopky, budík, na sport údaje o tepu, navigaci a další. Takže mám fakt velkej problém a nevím co s ním.

          Aktuálně to řeším tak, že na běžné nošení mám Apple Watch a při svátečnějších příležitostech nasadím mechaniky. Ale pak mi vždy ta hi-tech přidaná hodnota chybí…

          Takže asi tak…

          1. Jiří

            Jinak samozřejmě jsem pořídil Apple Watch (ne Sport), tedy leštěnou ocel se safírem a k tomu kovový tah. Uvnitř není mistrovství hodinařiny, ale kvalita zpracování je výborná a je tam zase mistrovství HW/SW. Jak říkám, dilema.

  14. Martin

    Jinak pokud Vám někomu přijde design odkazovaných Danielů Wellingtonů apod. „ten jediný správný“, ale berete si výše uvedené připomínky o „lacinosti“ quartzů k srdci, mrkněte např. na značku Stowa. To jsou opravdové Hodinky, se kterými ostudu opravdu neuděláte.

    Mimochodem – k tomu, které hodinky jsou a nejsou vhodné k obleku: pokud se nebavíme o vyloženě dresscodové formálnosti, mohou být hodinky ne úplně formálního charakteru zcela v pořádku – například v odpovídající společnosti nikomu nebudou u obleku vadit IWC Yacht Club Chronograph, ač to typicky oblekové hodinky nejsou. Odpovídající společností může být galavečer jachtařů :)

    A ještě k tomu, že je vhodné mít hodinky v ceně svého průměrného platu – já jsem s tím jednu dobu taky žil, ale domnívám se, že to zdaleka nutné není. Naopak si myslím, že by to mohlo být spíše na škodu – jako kdyby obchodník, který uzavírá půlmilionový (=malý) kontrakt, přijel na jednání v Porsche. Ano, jeho příjmy mu to jistě dovolí, ale úcta vůči obchodnímu partnerovi by měla mít v tomto případě přednost. Stejné je to s hodinkami. Pokud přijedu na jednání s ředitelem firmy, který má třeba výše zmíněné Hamiltony apod., určitě ví, co má na ruce. A pokud já jako dodavatel budu mít IWC Portuguese Chronograph, ač to nakrásně odpovídá mému (imaginárnímu) platu, může to působit neadekvátně.

    Takže jako na první jednání člověk vyrazí spíše formálněji a zdrženlivěji, tak by tomu měly odpovídat i doplňky. Leda že by některými doplňky chtěl upozornit na konkrétní zájem a vyvolat neformální diskuzi, která je žádaná :)

    Pěkný den všem!

    P.S. – jsem fanoušek japonské provenience, takže mi v mém boxu tiká řádka modelů od firmy Seiko. U Seika je také zajímavé, že mají modelovou řadu mechanik/automatů od největšího lowendu (Seiko 5) v řádu 2-3 tisíc CZK až po absolutní highend (Grand Seiko Spring Drive) v řádu 2 a více tisíc USD. A pro laika i ty highendové modely mohou být prakticky nerozeznatelné od toho lowendu. Ale kupujeme je pro potěšení svoje, takže s nimi nepotřebujeme „machrovat“ – aby je poznal každý na sto honů jako třeba Breitling for Bentley.

  15. PZ

    Ona se naskyta otazka, zda by „gentleman“, jak jej zde presentujete, neudelal lepe, kdyby se ukazoval bez hodinek, nez s takovou hruzou na ruce.

  16. PZ

    ADAM ROLNÝ: „Mimochodem tričko a rifle mají stokrát větší styl než ty vaše pouťové hodinky v kombinaci s oblekem.“

    Myslim, ze neni treba ani prilis premyslet a kazdemu dojde, ze na tomto webu je to jen takova hra. … Je prece jasne, ze kdyz chce nekdo vyucovat druhe „kterak byti gentlemanem“, mel by po urcitou dobu s pravymi gentlemany dychat alespon stejny vzduch. :-)

  17. Jiří Štencek

    Vítám vás do hodinkového světa. Sám jsem v něm stále nováčkem (6 let), ale věřte, že pokud vás to chytne, tak vás budou zajímat úplně jiné hodinky. Zastavte se někdy u nás v Helveti (http://www.helveti.cz) a rád vám ukážu možnosti :) Držím palce v podnikání i s novým koníčkem.

  18. Petr

    Hodinky je třeba chápat jako šperk. Je to vlastně jediný šperk, který muž nosí (pokud tedy není vyhazovač z nočního klubu se zlatým řetězem kolem krku, aktivní voják s psími známkami, nebo případně starý bluesový zpěvák s dvěma prsteny na každém prstu); možnou výjimkou je snubní prsten … výjimečně pak pečetní prsten.

    A pokud už budu nosit šperk, pak to prostě musí být šperk odpovídající. Nejsem kolotočář ani puberťák, nenosím tedy do společnosti pouťové cetky, i kdyby pro mě měly sebevětší citovou hodnotu.

    Zkuste si představit dámu v kostýmu na míru, která místo kabelky žmloulá v ruce igelitku z duty-free shopu; to není projev osobitosti, to je projev nepatřičnosti. Zkuste si představit dámu, která si k designovým šatům obleče na ples náhrdelník ze žlutého kovu s lesklými sklíčky; pokud to není módní návrhářka punkové vlny, pak postrádá zdravý rozum.

    Pán v obleku a s digitálkami nebo pouťovými quartzkami, to je ve své podstatě tentýž případ. Když už chci nosit šperk, nosím šperk na úrovni. Pokud šperk nechci nosit, pak jej nenosím. Ale jen málokdo dokáže ustát styl, který si nepokrytě utahuje ze společenských konvencí tím, že nosí nepatřičnou lacinou tretku místo šperku; to projde jen nesmírně disciplinovanému člověku, který ten styl dotáhne do všech důsledků – anebo nesmírně mocnému člověku. A ruku na srdce – pokud jste tenhle můj výlev dočetli až sem, tak nejste ani jedno.

  19. Bořek

    Pánové, požádal bych o radu. Zlaté Primky s hnědým koženým páskem struktura aligátoří kůže. Je nezbytné volit rovněž zlatou sponu na opasku, nebo je přípustná i stříbrná. Potažmo kombinace hnědý pásek hodinek, černý opasek, černé derby. Nechal bych si vyměnit pásek za černý, ale k té zlaté oku lahodí víc přeci jen ta hnědá.

    1. Jiří

      Co na to říct. Holt řemínek hodinek, pásek u kalhot a boty by měly spolu ladit. A to včetně kovu. Osobně používám dvě barvy (tan a burgundy) a stříbro. Už vím, že tohle prostě sladím včetně hodinek, bot, pásku i tašky a jiné barvy už nekupuju.

  20. MartinJ

    Pásek a boty ladit, na ostatní se vykašlete. Vše sladěné vypadá nuceně, panákovitě, škrobeně….

  21. JS

    Komické, kolik zdejších gentlemanů se bez ostychu a bezdůvodně naváží do druhých. Článek je sice už nějaký rok pasé, ale co. Já nosím mechanické Rotary, britská klasika, UK superznačka. Šlapou neuvěřitelně přesně, cena pěticiferná (nijak závratná, bylo to okolo 20 000), upřímně jsem dlouho zvažoval, jestli to za ně dát, ale vyplatilo se. Rotary mají poslední roky trochu problém s tím, že mají tendence kopírovat designy známějších a luxusnějších značek (ač většinou mnohem mladších..) a z neznámého důvodu mají čím dál víc quartzek, ale většina starších modelů jsou automaty s bezchybným elegantním zpracováním a dle mého jedny z nejlepších hodinek v této cenové kategorii. (Ano, koupíte Rotary i za 1 000, ale to jsou právě quartzky se strojkem kdovíodkud, které se začaly objevovat v posledních letech.)
    Vlastně i z historického hlediska velmi zajímavá značka, byli oficiálním dodavatelem hodinek britské armády v první i druhé světové válce a nosil je třeba Jiří VI. a v současnosti princ Harry. Takže za mě rozhodně Rotary.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *