Hodinky jsem dlouho opomíjel. Nějaké mi na ruce lítaly skoro vždy, nikdy jsem je ale moc neřešil. Až s pořízením hodinek Paul Hewitt jsem se začal zajímat o existující pravidla a doporučení. V něčem jsem se ujistil, něco jsem si vyvrátil. A shrnul jsem vám je do několika pouček, snad užitečných. Tady je máte.

Zdroj: http://suitsandwatches.tumblr.com/

Zdroj: http://suitsandwatches.tumblr.com/

Hodinky a správná ruka

Poučka „hodinky pouze na levém zápěstí“ je nesmyslná. Mělo by jít o druhou, nedominantní ruku, nebo prostě tu, na které vám je to příjemné. Jako levák nosím hodinky na pravé ruce a udivené komentáře na to poslouchám často. Zbytečně.

D70_0094

Hodinky a správná příležitost

Cena sama o sobě nedělá formální hodinky. Rolex Submariner jsou hodinky nepochybně drahé a nepochybně hezké, ale nejsou to hodinky na ples. Formální hodinky jsou analogové, velmi jednoduché, s přiměřeně velkým ciferníkem, v decentním kovovém pouzdru (nejformálněji zlatém), s kvalitním koženým páskem (nejformálněji černým). Pavel třeba nedávno zařadil do nabídky hodinky Paul Hewitt. Ty formální jsou.

Zdroj: http://tumblr.hodinkee.com/

Zdroj: http://tumblr.hodinkee.com/

Hodinky a zápěstí

V hodinkách, které vám na ruce lítají skoro až  k loktu, parádu neuděláte. Přikšírovat si je tak pevně, že s nimi nejde hnout, ale také nechcete. Ideální je něco mezi – hodinky drží na místě, ale jde s nimi bez velkého odporu pootočit, nemáte z nich otlačenou ruku.

Hodinky a manžeta

V běžném postoji s rukama podél těla by hodinky měly být z většiny zakryté manžetou košile. S rukama vodorovně vůči zemi mohou vykukovat z půlky, víc ne. Hodinky přes manžetu jsou tak velká extravagance, že ji se skutečnou grácií zvládne jen málokdo.

dw2

Hodinky a NATO pásky

NATO pásky jsou z nylonu, mají pevnou přesku a dvě očka, kterými se provléká zpětně. Jsou původně vojenské – hodně toho vydrží a z ruky jen tak nespadnou. NATO pásky jsou skvělé, snadno se mění, vypadají rozverně, osobně je mám rád. Nejsou ale ani trochu formální – naopak jsou velmi volnočasové. Pokud příležitost vyžaduje oblek, troufám si tvrdit, že vylučuje NATO pásek. Ten vícebarevný rozhodně.

dw

Zdroj: Instagram Daniel Wellington

Hodinky a ostatní doplňky

Barva pouzdra (případně kovového řemínku) by měla ladit se zbytkem vašich doplňků – třeba s manžetovými knoflíčky, se sponkou pásku, se snubním prstenem. Barva koženého řemínku by pak měla ladit s barvou bot, tedy i opasku.

Tolik k radám. Na závěr se musím přiznat, že mě hodinková kultura okouzlila. Nošení hezkých hodinek bych přirovnal k nošení krásně vyleštěných bot. I zaprášené „křusky“ všichni přežijí, ale proč nebýt o krok napřed. A stejně jako ke kvalitním botám k nim vede určitá cesta.

Mimochodem, jak jste na tom s hodinkami vy? Máte ve sbírce nějaký skutečný klenot?

Zdroje a další čtení:

Napsal Daniel Rufer
Na web Pravého Gentlemana přispívám od listopadu 2014. Mimo to studuji práva a podnikám - mimo jiné provozuji obchod s poctivým ciderem Opilý jabko.