Naprosté základy péče o kožené boty

Zdroj: takeitofftherack.tumblr.c
Zdroj: takeitofftherack.tumblr.com

Ve starých filmech někdy můžete vidět děti, jak za trest čistí a leští boty celé rodině. Dnes se za trest zakazuje počítač, televize a možná i tablet. A kdo tedy boty čistí a leští? Málokdo.

Roli poctivého leštění převzaly v lepším případě houbičky napuštěné silikonem, v horším případě nikdo. Čisté a pěkně vyleštěné boty aby člověk na ulici pohledal (a nenašel).

Je to škoda, protože boty dělají sebevědomí (jak říká Erik Martin Lawart) a leštění bot je takový příjemný chlapský relax. Štípání dřeva a lovu na medvěda se to nevyrovná, ale k tomu se městský člověk stejně jen tak nedostane.

Leštění bot je trochu věda a trochu umění, každý má svůj zaručený způsob, jak na to, ale základy by měly být stejné.

Kůže potřebuje živiny

Zdroj: dandyshoecare.tumblr.com
Zdroj: dandyshoecare.tumblr.com

Svrchní kůže bot je v principu stejná jako naše kůže. S tím rozdílem, že už je mrtvá a nemůže se sama vyživovat. Proto jí musíme živiny dodávat uměle, aby se nevysušila a nepopraskala.

K tomu slouží kondicionéry na kůži. Často se vyrábějí v kombinaci s čističem, tedy Conditioner/cleaner, ale mohou být i samostatné. Doporučuji je alespoň 1-2x měsíčně aplikovat na boty před samotným leštěním. Měly by odstranit i starší vrstvy vosku a krému, takže se na botách nebudou hromadit.

Buďto si pořiďte nějaký generický kondicionér v běžném obuvnictví (např. Collonil), nebo zkuste asi to nejlepší, co v Čechách seženete, tedy Saphir Renovateur.

Jak boty čistit?

Čištění bot není potřeba se vůbec bát. Vydrží toho spoustu, ale musíte alespoň rámcově vědět, co děláte.

Prach a drobné nečistoty. Na ty vám stačí pořádný kartáč na boty, kterým boty přepucujete. To je dobré dělat i před každým leštěním, aby boty byly naprosto čisté a nevadil vám prach při leštění.

Bláto a větší špína. Na co nestačí kartáč, stačí hadr a voda. Jednoduše trochu navlhčete hadřík a dané místo vyčistěte. Takto se zbavíte bláta a středně odolných šmouh. Voda botám principiálně nevadí, ale musíte je pak nechat dostatečně vyschnout na napínácích za pokojové teploty. Nenechávejte je v blízkosti kamen, ani na radiátoru.

Odolné šmouhy, barva. Když si se skvrnou neporadí voda, je potřeba povolat do boje chemii. Buďto jednoduchý čistič, jako výše zmíněný Saphir Renovateur, nebo těžkotonážní Saphir Reno’Mat. Reno’Mat každopádně nejdříve otestujte na nějakém skrytém místě, abyste viděli, jak reaguje s těmi vašimi botami, protože proces barvení se liší výrobce od výrobce.

Jak boty vyleštit

Čisté boty jsou základ, ale bez dostatečného lesku jimi neoslníte. Existují 2 základní způsoby leštění bot: za pomoci krému, nebo vosků. Krém obstará jemný sametový lesk, s voskem a trochou vody se boty budou lesknout jako zrcadlo.

Ani jedno není špatně nebo dobře, záleží na tom, co vám více vyhovuje.

Jak boty vyleštit pomocí krému

Krém na boty Saphir
Krém na boty Saphir

S krémem budete mít práci jednodušší, nejde to víceméně nijak zkazit.

1) Očistěte boty od hrubých nečistot a prachu pomocí kartáče.
2) Malým aplikačním kartáčkem nebo hadříkem naneste malou vrstvičku krému.
3) Vyleštěte čistým hadrem nebo kartáčem.

Jak boty vyleštit pomocí vosku

Vosk na boty od Saphiru
Vosk na boty od Saphiru

Vosk si žádá trochu zkušeností a cviku, ale výsledkem je zrcadlový lesk.

1) Boty očistěte kartáčem.
2) Krouživými pohyby hadříku nanášejte tenkou vrstvu vosku.
3) Střídejte vosk a „ťupnutí“ do vody (na to se krásně hodí víčko od vosku).
4) Takto pokračujte, dokud se bota nebude lesknout jako zrcadlo.

Pokud se vám úplně nedaří lesku docílit, může to mít několik příčin: nedostatek nebo přebytek vody nebo vosku. Správný poměr je právě o zkušenostech. Pokud se vám boty už zdají příliš vlhké, nechte je chvilku odpočinout. Pokud vosk na botách zasychá a je matný, nedostatečně jste ho s pomocí vody rozleštili.

Závěr?

Pokud na vás můžu apelovat, nepoužívejte prostředky slibující rychlé zázraky – různé instant shine houbičky a podobné. Zkuste si boty vyleštit pěkně postaru, jak se to má dělat. Určitě poznáte rozdíl a už nikdy nebudete chtít jinak.

Asi jste si všimli, že v článku odkazuji na produkty z mého e-shopu. Snad vás to nijak neuráží – dělám to pro vaše pohodlí a proto, že jsem přesvědčen o jejich kvalitě. 

Komentáře

  1. Štěpán Z.

    Určitě neuráží, proč neusnadnit hledání a nedoporučit svůj eshop, když si děláte práci s těmito články a stojíte si za produkty co nabízíte. Každopádně velice přínosný článek pro nováčky a příjemné opakování pro zkušené. Boty tím, že se o ně staráme nevypovídají jen o našem charakteru, ale také nám déle a lépe budou sloužit.

    1. Post
      Author
  2. Patrik Vogl

    Leštění bot je super relax, proto si rád vezmu do parády i boty přítelkyně :-) Takové oddychové, středně namáhavé a hlavně – rychle viditelný výsledek vždy trošku zvedne náladu :-)

  3. GeoRge

    Ahoj,
    co si myslíš o čištění podrážek bot? Řešíš to nějak? Na internetu jsem našel návod na „Seddle soap“ – někde jsem četl, že dobré si tak čistit podrážky a prodloužit tak životnost
    Jinak to prvotní čištění by šlo také uskutečnit pomocí kartáčku na na zuby (ten jemný Cupraprox). Asi to není tak snadné, ale mělo by to posloužit svému účelu.

    1. Post
      Author
      Pavel Králíček

      Ahoj,
      Upřímně jsem o tom ještě neslyšel a ani mi to moc smysl nedává. Na jakém základě by to mělo prodloužit životnost?
      Znám sohlen tonic, kterým se podrážky napouštějí a měl by trochu životnost prodloužit, ale také to asi nikdo nezměří.
      Podrážky (podešve) se prostě mechanicky prošoupou a podle mě s tím nic moc dělat nejde. Leda zhubnout.
      Ale třeba budou mít ostatní komentující jinou zkušenost :-).

    1. Jakub

      Zdravím, na podrážky má Saphir tento produkt. http://www.lepremier.cz/saphir-medaille-univerzalni-ochranny-vosk-4010.html

      Jak správně říkáte, podrážka je kůže a zaslouží si taky péči. Jakmile bota vyschne (1-2 dny po posledním nošení), tak nanesete tento vosk, která mimo jiné podrážku naimpregnuje. Stačí to dělat 1x měsíčně. Nepočítejte ale, že by to prodloužilo životnost o rok nebo více :-). Pavel se zde ptá, na základě čeho by to mělo prodloužit životnost. Odpověď nění těžká. Podrážka trpí na různých površích různě. Na koberci odejde rycheji než na štěrku například. Krém nebo přímo olej na podrážky (prodává Burgoil) prostě vytvoří ochranný filtr, nedochází k takovému tření (například na tom koberci). Nakonec ji ale stejně prošoupete :-) Mějte se hezky, kdyby vás zajímalo cokoli více, napište mně na jakub@lepremier.cz.
      Jakub

      1. Post
        Author
        Pavel Králíček

        Na různých površích trpí podrážka různě, s tím souhlasím. Máš ale nějaké podklady pro tvrzení, že na koberci podrážka odejde rychleji než na štěrku? Fyzikálně mi to nedává smysl a nikde na internetu jsem pro to také podklady nenašel.

        Diskutabilní je také vliv vosků, olejů nebo toniků na podrážky. Nepamatuju si (ani nedohledám) žádný článek, kdy by autor něco podobného doporučoval. A o žádném zdroji, který by empiricky měřil účinnost také nevím.

        Mimochodem, jak se odkazovaný produkt jmenuje v originále?

        1. GeoRge

          Myslím, že to je sedlové mýdlo. No co se týče logiky. Větší tření bude logicky vznikat na štěrku než na na koberci. Navíc štěrk je „větší“ takže dochází k nerovnoměrnému zatěžování. Je to jen můj názor, ale abraze u štěrku bude větší. Je to samozřejmě velmi diskutabilní a pravděpodobně to nikdo nevyzkoušel. Bylo to v mužích v Česku: http://www.muzivcesku.cz/jak-probiha-renovace-bot-loake. Ale tam šlo spíš o vlhkost než opotřebení jako takové.

          1. Jakub

            Georgi, my jste to vytkoušeli (nepřímo přes naše zákazníky). A na 100% vám mohu potvrdit, že pokud budete v kožené podrážce chodit 5x týdně 8 hodin denně po zátěžovém koberci, tak vám podrážka vydrží maximálně půl roku. Jakub

        2. Jakub

          Pavle, ty všechno hledáš na internetu. Prodali jsme 5 tisíc párů bot, máme reálné případy a také jsme to konzutovali s panem Loakem, který sice nemá žádné studie, ale má 40 let zkušeností s výrobou a prodejem bot. Zkus si sehnat obyčejný zátěžový koberec (v 90 % kanceláří ho najdeš) a mkrni se na něj detailně nebo pod lupou. Nemá to daleko k brusnému papíru. Stále ti to přijde nelogické? Mimochodem na koberci většina lidí chodí X hodin denně, na štěrku to bude pár minut měsíčně :-) Ale abys mě nebral za slovíčko, tak místo štěrku si dosaď třeba obyčejnou dlažbu nebo beton. Koberec, zvláště nekvalitní (většina), ti prostě boty „sežere“ mnohem rychleji. Empericky to asi nikdo neměřil. Nicméně začni prodávat boty a doporuč zákazníkům, ať v nich chodí jen na koberci. Budou jistě štastní za tvoje doporučení :-) Dále tě o tom nebudu přesvědčovat, není to na internetu, tak to nemůže být pravda :-)

        3. McMac

          Já bych tady souhlasil s Jakubem a fyzikální smysl mi to dává. Koberec je jemnější (ve smyslu hustosti vláken) a také lehce pruží. Z toho mi vyplývá, že pokud jsou ty vlákna tvrdá, a jako že jsou a to hodně, pak podrážka trpí. Abych to vysvětlil:
          1. Tím, že to lehce pruží, tak dochází k delšímu styku podrážky s kobercem
          2. Ať chceme nebo ne, tak na rozdíl od asfaltu dochází v rámci koberce a podrážky k jistému prokluzu. Když to zjednoduším, od asfaltu se odpichuji, ale na koberci stále jako by šmajdám, když to přeženu. (Do asfaltu se kůže zakousává, ale o koberec se stále hladí).

          Toť moje teorie, ale myslím si, že se nemá cenu hádat, když tady empiricky víme, že podrážka odejde tak jako tak :-)

          Zdraví,
          Mac :-)

          Mac

          1. Štěpán Z.

            Jen doplním že větším třením na koberci vznikají také jiné teploty ( dejte ruku na koberec a rychle přes něj rukou přejíždějte vznikne velké množství tepla a to stejné zkuste dlaždici nebo parketách) a samozřejmě větší teploty koženým podrážkám taky moc nepomůžou. :-)
            S pozdravem Štěpán Z.

  4. GeoRge

    Tak to mám štěstí, že ve svých botách po koberci nechodím. Ale je škoda, že tento rok končím na VŠ (zdařile). A svou diplomku už mám napsanou. Mít 6 párů bot tak by mohl by to být opravdu zajímavý výzkum porovnávat opotřebení na třech druzích povrchů a na 3 párech nanášet tuto „kúru“.

    1. Jakub

      :-) Zajímavé by to bylo. Nicméně to byste musel začít tak 2 roky dopředu, takže někde ve třetáku :-)

  5. GeoRge

    Ještě mám dotaz, uškodí nějak botám krátkodobý pobyt bez napínáků? Myslím tím návštěva u známých, kteří netolerují doma boty ;). Dejme tomu 4-5 hodin. Co si o tom myslíte?

    1. Post
      Author
      Pavel Králíček

      Neuškodí, když je dáte na napínáky po příchodu domů, tak se kůže zase správně vypne :-).

  6. Jakub Šafránek

    Dobrý den,

    mohu se zeptat jak často a kdy boty impregnovat a jak to kombinovat s krémem a kondicionérem na kůži (v jaké pořadí pro maximální efekt)?

    Velmi pěkně děkuji za odpověď.

    S pozdravem
    Jakub Š.

    1. Post
      Author
      Pavel Králíček

      Dobrý den,
      Já osobně kožené boty (semišové ano) neimpregnuji vůbec, proto doporučuji nekombinovat to vůbec. Základní voděodolnost by měly boty získat vrstvou vosku. Na vrstvu impregnace půjde špatně nanášet vosk a krém (nevsáknou se do kůže), tedy jediná teoretická možnost je boty impregnovat až po důkladném vyleštění. Ale jak říkám, přijde mi to zbytečné.

      Mějte se fajn

  7. Pingback: 10 nejčtenějších článků roku 2014 | Pravý Gentleman

  8. Petra

    Dobrý den,
    chtěla bych Vás se zeptat jak postupovat když jsem si koupila kožené černé kozačky a před prvním použitím jsem použila krém Saphir, ale udělalo mi to na kozačkách nehezké bílé skvrny tak jsem to chtěla zachránit tím že jsem na to dalo Saphir Renovateur, ale moc to nepomohlo. Můžete mi prosím poradit co s tím? Děkuji Vám moc za odpověď

  9. Jan

    Dobrý den velmi přínosný článek chtěl bych se ale zeptat mám nové kožené polobotky mám je navoskovat před prvním nošením nebo až po
    Předem děkuji za odpověď.

    S gentlemanským pozdravem

    J. Slanina

  10. Martin

    Dobrý den,

    supr článek, díky za něj :-) Stejně jako za e-shop a košile, je přirozené to zmínit a myslím, že i tento údaj má informační hodnotu pro čtenáře, kdo autorovi projekty nezná. Upřímně si myslím, že kdo čte tento článek, tak by zmiňovaný blog, obchůdek i John and Paul košile znát měl a bude za to rád :).

    Ale k věci, mám dotaz, prosím. Rád bych se zeptal na chování bot. Většinou nosím boty z hladké kůže.Klasické polobotky. Ale na horní části boty v místě, kde se při chůzi prohýbá (kousek za prsty nohy, v oblasti pod tkaničkami až ke špičce) se mi, kromě klasických „ohybů“ dělají i jakési půlcentimetrové vlnky, nic zásadního to není, ale štve mě to. Někde jsem viděl fotku jak dopadne bota bez napínáku je to podobné. Pár takových hrbolku řekněme. Děje se mi to na levnějších, tak dražších botách. Často se to objeví (v náznaku) už po prvním nošení. Boty ošetřuji jak tukem na kůži (osvědčil se), tak v závěru voskem, který je rozleštěný do lesku (mám rád lesk:-)).

    Nevíte jak tomu předcházet, nebo čím by to mohlo být? Mám hodně úzkou nohu, jsem štíhlý, možná příliš utažená bota?

    Díky moc za tip a Vaší práci :-)

  11. Honza

    Zdravím, napadá někoho prosim, jak bych mohl odstranit z kožené boty mapy od vody? Nedávno jsem si botu polil vodou a nyní tam mám nehodící se flek. Děkuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *