Zdroj: takeitofftherack.tumblr.c

Zdroj: takeitofftherack.tumblr.com

Ve starých filmech někdy můžete vidět děti, jak za trest čistí a leští boty celé rodině. Dnes se za trest zakazuje počítač, televize a možná i tablet. A kdo tedy boty čistí a leští? Málokdo.

Roli poctivého leštění převzaly v lepším případě houbičky napuštěné silikonem, v horším případě nikdo. Čisté a pěkně vyleštěné boty aby člověk na ulici pohledal (a nenašel).

Je to škoda, protože boty dělají sebevědomí (jak říká Erik Martin Lawart) a leštění bot je takový příjemný chlapský relax. Štípání dřeva a lovu na medvěda se to nevyrovná, ale k tomu se městský člověk stejně jen tak nedostane.

Leštění bot je trochu věda a trochu umění, každý má svůj zaručený způsob, jak na to, ale základy by měly být stejné.

Kůže potřebuje živiny

Zdroj: dandyshoecare.tumblr.com

Zdroj: dandyshoecare.tumblr.com

Svrchní kůže bot je v principu stejná jako naše kůže. S tím rozdílem, že už je mrtvá a nemůže se sama vyživovat. Proto jí musíme živiny dodávat uměle, aby se nevysušila a nepopraskala.

K tomu slouží kondicionéry na kůži. Často se vyrábějí v kombinaci s čističem, tedy Conditioner/cleaner, ale mohou být i samostatné. Doporučuji je alespoň 1-2x měsíčně aplikovat na boty před samotným leštěním. Měly by odstranit i starší vrstvy vosku a krému, takže se na botách nebudou hromadit.

Buďto si pořiďte nějaký generický kondicionér v běžném obuvnictví (např. Collonil), nebo zkuste asi to nejlepší, co v Čechách seženete, tedy Saphir Renovateur.

Jak boty čistit?

Čištění bot není potřeba se vůbec bát. Vydrží toho spoustu, ale musíte alespoň rámcově vědět, co děláte.

Prach a drobné nečistoty. Na ty vám stačí pořádný kartáč na boty, kterým boty přepucujete. To je dobré dělat i před každým leštěním, aby boty byly naprosto čisté a nevadil vám prach při leštění.

Bláto a větší špína. Na co nestačí kartáč, stačí hadr a voda. Jednoduše trochu navlhčete hadřík a dané místo vyčistěte. Takto se zbavíte bláta a středně odolných šmouh. Voda botám principiálně nevadí, ale musíte je pak nechat dostatečně vyschnout na napínácích za pokojové teploty. Nenechávejte je v blízkosti kamen, ani na radiátoru.

Odolné šmouhy, barva. Když si se skvrnou neporadí voda, je potřeba povolat do boje chemii. Buďto jednoduchý čistič, jako výše zmíněný Saphir Renovateur, nebo těžkotonážní Saphir Reno’Mat. Reno’Mat každopádně nejdříve otestujte na nějakém skrytém místě, abyste viděli, jak reaguje s těmi vašimi botami, protože proces barvení se liší výrobce od výrobce.

Jak boty vyleštit

Čisté boty jsou základ, ale bez dostatečného lesku jimi neoslníte. Existují 2 základní způsoby leštění bot: za pomoci krému, nebo vosků. Krém obstará jemný sametový lesk, s voskem a trochou vody se boty budou lesknout jako zrcadlo.

Ani jedno není špatně nebo dobře, záleží na tom, co vám více vyhovuje.

Jak boty vyleštit pomocí krému

Krém na boty Saphir

Krém na boty Saphir

S krémem budete mít práci jednodušší, nejde to víceméně nijak zkazit.

1) Očistěte boty od hrubých nečistot a prachu pomocí kartáče.
2) Malým aplikačním kartáčkem nebo hadříkem naneste malou vrstvičku krému.
3) Vyleštěte čistým hadrem nebo kartáčem.

Jak boty vyleštit pomocí vosku

Vosk na boty od Saphiru

Vosk na boty od Saphiru

Vosk si žádá trochu zkušeností a cviku, ale výsledkem je zrcadlový lesk.

1) Boty očistěte kartáčem.
2) Krouživými pohyby hadříku nanášejte tenkou vrstvu vosku.
3) Střídejte vosk a „ťupnutí“ do vody (na to se krásně hodí víčko od vosku).
4) Takto pokračujte, dokud se bota nebude lesknout jako zrcadlo.

Pokud se vám úplně nedaří lesku docílit, může to mít několik příčin: nedostatek nebo přebytek vody nebo vosku. Správný poměr je právě o zkušenostech. Pokud se vám boty už zdají příliš vlhké, nechte je chvilku odpočinout. Pokud vosk na botách zasychá a je matný, nedostatečně jste ho s pomocí vody rozleštili.

Závěr?

Pokud na vás můžu apelovat, nepoužívejte prostředky slibující rychlé zázraky – různé instant shine houbičky a podobné. Zkuste si boty vyleštit pěkně postaru, jak se to má dělat. Určitě poznáte rozdíl a už nikdy nebudete chtít jinak.

Asi jste si všimli, že v článku odkazuji na produkty z mého e-shopu. Snad vás to nijak neuráží – dělám to pro vaše pohodlí a proto, že jsem přesvědčen o jejich kvalitě. 

Napsal Pavel Králíček
Pravého gentlemana jsem založil v roce 2011 a od té doby na něm dokumentuji svou cestu k gentlemanství. Kromě toho studuji na VŠE, provozuji Gentleman Store a s kolegou Honzou nově také John & Paul, značku košil pro štíhlé muže. Rád se zaměřuji na články o botách, které jsou takovou mou osobní specializací. Rád vám s čímkoliv poradím, stačí mi napsat.