Už jste se asi dovtípili toho, že mám rád některé staré a tradiční věci. Kromě bot a oblékání je to i tradiční mokré holení. To znamená holení bez elektrických strojků a vícebřitých zázraků moderní technologie. V té nejčistší podobě by se mělo jednat o holení břitvou. Já jsem zatím zakotvil u tradičního holicího strojku, neboli bagru.

U holení platí ještě snad víc než jinde, že jde o velice individuální záležitost. Každému rostou jiné vousy jiným směrem a má jinak citlivou pokožku. Mnou doporučovaný způsob tedy nemusí vyhovovat každému, ale od toho tu jsou komentáře, abychom se o podobných věcech mohli dohadovat.

Co je potřeba na mokré holení

IMG_1732Ústředním nástrojem jest holicí strojek (neboli bagr). Strojky se v základu liší kromě vzhledu vahou a otevřeností/uzavřeností hlavy. Čím otevřenější hlava s menším sklonem žiletky, tím agresivnější/čistší oholení. Ale na to je potřeba trochu zkušeností, začátečníkům se doporučují spíše uzavřené strojky s měkčími žiletkami.

Měkčí žiletky? To existuje? Překvapivě ano. Žiletky se mezi sebou totiž velice liší co do holicích vlastností – některé jsou agresivní, vydrží 10 holení, ale snáze se s nimi pořežete; jiné jsou měkčí, vydrží holení méně, ale zato leccos odpustí.

Já prozatím zakotvil na žiletkách Derby, které jsou měkčí a vhodné i pro začátečníky.

IMG_1734Další v pořadí je štětka na holení. U ní je důležitá zejména kvalita štětin. Nejhorší jsou umělé, lepší jsou kančí, nejlepší ty jezevčí. Nicméně i mezi nimi existují kvalitativní úrovně – základní je badger, poté super badger a nejlepší silvertip badger. Často jsou odstupňovány i přehledně dle ceny.

Štětka rozhoduje o tom, jak pohodlně a dobře vyšleháte pěnu a jak příjemné bude její rozetírání po obličeji. Nepodceňujte její výběr, právě ona často rozhoduje o tom, jak velký požitek holení bude.

IMG_1733Pěnu z něčeho musíte vytvořit – buďto z krému nebo mýdla. Neměl by v nich být přílišný funkční rozdíl. Za sebe bych řekl, že krém tvoří pěnu možná o trochu snadněji, ale používám mýdlo Kent. Výhodou je, že mýdla bývají čistě přírodní, bez přidaných chemikálií.

IMG_1735Pěnu můžete rozdělat buďto v dlani, přímo na tváři, nebo ve speciální nádobě. Nemusí být zase tolik speciální – stačí širší hrníček, ale pokud zatoužíte po něčem stylovějším, i na to existuje odpověď. Na fotce je porcelánová miska Mühle.

Jak na mokré holení

Jak probíhá samotný proces holení? Není to nic složitého. I napoprvé to zvládne každý, ale platí, že cvičení dělá mistra. Já postupuji následovně.

IMG_1737Začínám jednoduše tím, že horkou vodou nahřeju mýdlo.

IMG_1738Poté důkladně namočím štětku na holení.

IMG_1741Naberu trošku mýdla na štětku – jednoduchým točením.

IMG_1742Takto vypadá štětka s mýdlem před začátkem tvorby pěny.

IMG_1745Nyní přidám kapku horké vody a začnu v misce šlehat pěnu. Chce to zkušenost, aby nebyla příliš vodovatá ani suchá.

IMG_1747Výsledná pěna by měla být takto hustá a šlehačkovitá.

Pěnu pak nanesu štětkou na obličej a důkladně roznesu, aby se dostala až ke kořenům vousů. Samotný proces holení jsem nefotil – to asi zvládne každý…

IMG_1752Pro zklidnění pokožky používám vodu po holení, ale balzám funguje stejně dobře.

IMG_1750Po holení je důležité vše důkladně omýt a štětku vyždímat a nechat oschnout ve stojánku, aby nezačla plesnivět.

A to je za mě vše. Není to taková věda, jak by se na první pohled mohlo zdát. A hlavně – je to mužný rituál, na který se budete těšit.

Jak se holíte vy? Nasucho, nebo mokrou cestou?

Napsal Pavel Králíček
Pravého gentlemana jsem založil v roce 2011 a od té doby na něm dokumentuji svou cestu k gentlemanství. Kromě toho studuji na VŠE, provozuji Gentleman Store a s kolegou Honzou nově také John & Paul, značku košil pro štíhlé muže. Rád se zaměřuji na články o botách, které jsou takovou mou osobní specializací. Rád vám s čímkoliv poradím, stačí mi napsat.