Už párkrát jsem dostal otázku, s čím ladit ponožky. S botami nebo kalhotami? Já zastávám názor, že s kalhotami. Tím jsem vám i trochu zkazil pointu článku, ale čtěte dál.

Co říká Ladislav Špaček?

Ponožky musejí ladit s botami a neměly by působit kontrastně. K hnědým botám zvolíme hnědé nebo béžové ponožky.

match-shoesPrvním zdrojem v českých končinách bývá právě Ladislav Špaček a některá z jeho četných publikací, kde se věnuje i pánskému klasickému odívání. Citaci uvedenou výše jsem objevil v jeho Velké knize etikety. Není v ní ale nijak zdůvodněno, proč by měl muž ponožky ladit právě s botami a ne kalhotami.

Co říkají ostatní arbitři stylu?

Socks should match the color of your trousers not your shoes. Socks should be an extension of the trousers in color tone. They can be slightly darker than your trouser color. This gives an uninterrupted visual line from your waist to your shoes. Otherwise an observer’s eye stops at your ankle; not an area we necessarily want to emphasize.
– Andy Gilchrist, The Encyclopedia of Men’s Clothes

Ve většině internetových i knižních zahraničních zdrojů se nicméně dočtete, že správnější je ladit ponožky s barvou kalhot. A dává to i větší smysl. Proč?socks-and-pants-2

Díky stejnému barevnému ladění budete vypadat o trochu vyšší, neboť kalhoty budou spolu s ponožkami tvořit jednu vizuální linii.

Simon Crompton z Permanent Style.

Simon Crompton z Permanent Style.

Menší problém je, že budete dle svého kalhotového rejstříku potřebovat spoustu odstínů ponožek. Černé a tmavě modré seženete téměř všude, ale se šedými, hnědými a jinak barevnými můžete mírně narazit. socks4

A co barevné ponožky?

128a522d0f0d13392e6d7568bddb783e

Nejsou barevné ponožky jako barevné ponožky.

Pravidla jsou tu od toho, aby se porušovala. To samozřejmě platí vždy a všude, ale nejdříve musíte daná pravidla znát a dokázat je úspěšně následovat. Stejně tak je to i s ponožkami.

tumblr_lldy9yIdcP1qb5a3zo1_1280Barevné ponožky jsou velký hit posledních let. Sám jich také mám spoustu, ale snažím se od nich dostávat dále směrem k jednobarevným, případně tradičně vzorovaným (žebrované, argyle vzor, …). Jednou totiž jejich trend přejde a budeme muset začít znovu.

Nicméně ještě pořád obecně fungují. Nebo myslíte že ne?

Zdroje a další čtení:

Napsal Pavel Králíček
Pravého gentlemana jsem založil v roce 2011 a od té doby na něm dokumentuji svou cestu k gentlemanství. Kromě toho studuji na VŠE, provozuji Gentleman Store a s kolegou Honzou nově také John & Paul, značku košil pro štíhlé muže. Rád se zaměřuji na články o botách, které jsou takovou mou osobní specializací. Rád vám s čímkoliv poradím, stačí mi napsat.