Boty dělají člověka. A taky hodně snadno zkazí celou snahu, pokud jejich výběr podceníte. Je to velká škoda – na trhu je totiž spousta značek, které nabízejí pěkné rámové boty za přijatelné ceny. Sám jsem při výběru dlouho laboroval a některé značky sám vlastním. Pokud nevíte, kudy do světa rámových boty vstoupit, tento přehled značek, se kterými jsem se zatím setkal, vám může být k užitku.

Meermin

O filozofii značky jsem se už rozepsal v recenzi jejich oxfordek.  Prim nehraje tradice, ale inovace. Část výroby probíhá v Číně, čímž je dosaženo nižší ceny bez obětování kvality materiálu. Jejich boty jsou spíše užší, tvar je velmi elegantní a proporční. I s odstupem několika měsíců bych je doporučil. Za své peníze dostanete elegantní, příjemnou botu, která stárne do krásy.

Černé oxfordky z klasické řady.

Černé oxfordky z klasické řady.

Zajímavé double monky.

Zajímavé double monky.

Semišové chukka boots.

Semišové chukka boots.

Možnost rekonstrukce podrážky? Ano – 2050 Kč/pár

Kde pořídíte? Pouze v internetovém obchodě nebo v kamenné prodejně v Madridu.

Kolik vás budou stát? Základní řada přibližně 4 900 Kč včetně poštovného, prémiová ručně vyráběná řada 7 700 Kč.

Charles Tyrwhitt

Ano, vážně dělají i boty – lépe řečeno je rebrandují. Většina levných modelů je ve skutečnosti indická řada Loake, některé by prý měly být Barkery. Doporučuji být obezřetný. Při návštěvě londýnského obchodu Charles Tyrwhitt jsem si jejich nabídku bot důkladně prošel a troufám si tvrdit, že obstojné byly tak tři páry z deseti. Zbytek působil levně a odfláknutě – kupujte jen modely, které jste naživo ozkoušeli, nebo na ně máte nějaké doporučení. Případně pokud budou za neodmítnutelnou cenu. Nečekejte zázraky. Vyšší řada bude v pořádku – je to zpravidla rebrandovaný Loake 1880.

Možnost rekonstrukce podrážky? Ano – 2600 Kč/pár.

Kde pořídíte? V internetovém obchodě Charles Tyrwhitt.

Kolik vás budou stát? Nejlevnější řada zhruba 4500 Kč.

Cenově dostupné patentky.

Cenově dostupné patentky.

Jeden z modelů, který naživo působil slušně - semi brogue semišky.

Jeden z modelů, který naživo působil slušně – semi brogue semišky.

ML111BRN

Hnědé oxfordky.

Loake

Tři angličtí bratři založili první továrnu Loake již v roce 1880. Ke svému odkazu se firma dodnes hrdě hlásí. Možná i proto jsou její modely bezpečnou volbou pro ty, kteří hledají tradiční obutí, žádné tvarové experimenty. Na výběr mají z mnoha řad – pro tento článek jsou směrodatné hlavně řady L1, Lifestyle, Shoemakers a Design. Nejlevnější řada L1 se vyrábí v Indii. Sám z této řady vlastním model 205B – černé derby. Kvalita je naprosto odpovídající, materiál a zpracování jsou horší, než u modelů nejvyšší řady 1880, ale pořád velmi obstojné – i po roce a půl drží a předpokládám, že ještě pěknou dobu držet budou.

Černé derby ze základní L1 řady. Zdroj: http://www.eyefootwear.com/

Černé derby ze základní L1 řady.
Zdroj: http://www.eyefootwear.com/

Model Loake Victor z řady Design.

Model Loake Victor z řady Design.

21215

Loake Holborn Mahagony z nejvyšší řady 1880.

Možnost rekonstrukce podrážky? Ano – 1600 Kč/pár

Kde pořídíte? V eshopu Le Premier, nebo přímo v obchodě Loake v Pánské pasáži.

Kolik vás budou stát? Od 3 990 Kč za boty ze základní kolekce L1, po 6 790 Kč za nejvyšší řadu Loake 1880.

Další značky známe jenom zprostředkovaně. Nabízí se třeba Bexley, u kterých nejsou reakce kdovíjak pozitivní, a John Crockett. Máte s některou z těchto nebo dalších značek zkušenost?

Podělte se o ní prosím v komentářích, usnadníte tak ostatním výběr.

Napsal Daniel Rufer
Na web Pravého Gentlemana přispívám od listopadu 2014. Mimo to studuji práva a podnikám - mimo jiné provozuji obchod s poctivým ciderem Opilý jabko.