Kudy vkročit do světa rámových bot

Boty dělají člověka. A taky hodně snadno zkazí celou snahu, pokud jejich výběr podceníte. Je to velká škoda – na trhu je totiž spousta značek, které nabízejí pěkné rámové boty za přijatelné ceny. Sám jsem při výběru dlouho laboroval a některé značky sám vlastním. Pokud nevíte, kudy do světa rámových boty vstoupit, tento přehled značek, se kterými jsem se zatím setkal, vám může být k užitku.

Meermin

O filozofii značky jsem se už rozepsal v recenzi jejich oxfordek.  Prim nehraje tradice, ale inovace. Část výroby probíhá v Číně, čímž je dosaženo nižší ceny bez obětování kvality materiálu. Jejich boty jsou spíše užší, tvar je velmi elegantní a proporční. I s odstupem několika měsíců bych je doporučil. Za své peníze dostanete elegantní, příjemnou botu, která stárne do krásy.

Černé oxfordky z klasické řady.
Černé oxfordky z klasické řady.
Zajímavé double monky.
Zajímavé double monky.
Semišové chukka boots.
Semišové chukka boots.

Možnost rekonstrukce podrážky? Ano – 2050 Kč/pár

Kde pořídíte? Pouze v internetovém obchodě nebo v kamenné prodejně v Madridu.

Kolik vás budou stát? Základní řada přibližně 4 900 Kč včetně poštovného, prémiová ručně vyráběná řada 7 700 Kč.

Charles Tyrwhitt

Ano, vážně dělají i boty – lépe řečeno je rebrandují. Většina levných modelů je ve skutečnosti indická řada Loake, některé by prý měly být Barkery. Doporučuji být obezřetný. Při návštěvě londýnského obchodu Charles Tyrwhitt jsem si jejich nabídku bot důkladně prošel a troufám si tvrdit, že obstojné byly tak tři páry z deseti. Zbytek působil levně a odfláknutě – kupujte jen modely, které jste naživo ozkoušeli, nebo na ně máte nějaké doporučení. Případně pokud budou za neodmítnutelnou cenu. Nečekejte zázraky. Vyšší řada bude v pořádku – je to zpravidla rebrandovaný Loake 1880.

Možnost rekonstrukce podrážky? Ano – 2600 Kč/pár.

Kde pořídíte? V internetovém obchodě Charles Tyrwhitt.

Kolik vás budou stát? Nejlevnější řada zhruba 4500 Kč.

Cenově dostupné patentky.
Cenově dostupné patentky.
Jeden z modelů, který naživo působil slušně - semi brogue semišky.
Jeden z modelů, který naživo působil slušně – semi brogue semišky.
ML111BRN
Hnědé oxfordky.

Loake

Tři angličtí bratři založili první továrnu Loake již v roce 1880. Ke svému odkazu se firma dodnes hrdě hlásí. Možná i proto jsou její modely bezpečnou volbou pro ty, kteří hledají tradiční obutí, žádné tvarové experimenty. Na výběr mají z mnoha řad – pro tento článek jsou směrodatné hlavně řady L1, Lifestyle, Shoemakers a Design. Nejlevnější řada L1 se vyrábí v Indii. Sám z této řady vlastním model 205B – černé derby. Kvalita je naprosto odpovídající, materiál a zpracování jsou horší, než u modelů nejvyšší řady 1880, ale pořád velmi obstojné – i po roce a půl drží a předpokládám, že ještě pěknou dobu držet budou.

Černé derby ze základní L1 řady. Zdroj: http://www.eyefootwear.com/
Černé derby ze základní L1 řady.
Zdroj: http://www.eyefootwear.com/
Model Loake Victor z řady Design.
Model Loake Victor z řady Design.
21215
Loake Holborn Mahagony z nejvyšší řady 1880.

Možnost rekonstrukce podrážky? Ano – 1600 Kč/pár

Kde pořídíte? V eshopu Le Premier, nebo přímo v obchodě Loake v Pánské pasáži.

Kolik vás budou stát? Od 3 990 Kč za boty ze základní kolekce L1, po 6 790 Kč za nejvyšší řadu Loake 1880.

Další značky známe jenom zprostředkovaně. Nabízí se třeba Bexley, u kterých nejsou reakce kdovíjak pozitivní, a John Crockett. Máte s některou z těchto nebo dalších značek zkušenost?

Podělte se o ní prosím v komentářích, usnadníte tak ostatním výběr.

Komentáře

  1. Honza

    jen malé upřesnění Charles Tyrwhitt černé a modré nejsou rámovky ale prošívané alias blake ;) U těšh modrých si třeba porovnej délky stehů :)

  2. Pavel

    pro další upřesnění a to z terminologie doporučuji upravit:
    ne „semiš“ (suede), ale „velur“ ..
    ne „rekonstrukce podrážky“, ale spíše „oprava podešve podražením“…,
    ne „patentky“ ( patent leather), ale nahradit raději výrazem „lakovky“

    1. Václav K.

      Pavle, co se týče rekonstrukce podrážky, nejedná se o žádnou (a naprosto příšernou) opravu podražením, nýbrž kompletní výměnu podrážky a vložky, napnutí a přebarvení i přelakování obuvi v továrně výrobce, kterou tyto značky za cenu okolo 2000 Kč nabízejí. :)

  3. Václav K.

    Co se pak týče zkušeností s dalšími značkami – já naopak slyšel celkem pozitivní ohlasy (úměrně ceně) na ty modely Bexley, které jsou šité jako Goodyear-welted (je jich tedy jen pár). Sice jsou ještě z doby před proslavením Meermin v našich vodách, ale musím říci, že doporučení od DressLikeA, který si je celkem pochvaloval a to jindy nosí třeba John Lobb bych celkem věřil.

    S John Crockett je to těžké, na základní řadu bot, pokud porovnám třeba s L1 je to myslím lepší volba, člověk již dostane „calf leather“ a celkem pěkný design. Ale jinak mi přijde, že mají málo hluboko umístěné švy na podrážce, čili se na ně rychle prochodíš (na špičce třeba) a i samotná kůže na podrážce se docela rychle ošlapává. Mám je asi polovinu času co Barkery z Handcrafted kolekce (čili nějakých 4-5 měsíců) a nanošeno možná ještě o fous míň a Barkery jsou stále o polovinu míň ochozené, takže tady ten rozdíl v ceně vidět je! Rozcházely se taky výrazně hůř a tvrdějc, než by se mi líbilo a ještě se dost ohýbá kůže za captoe, ale to je možná celkovou koncepcí toho typu boty (mám model Punched Oxford Black)
    Za 3850 v akci asi dobré, ale podruhé už bych zůstal radši u megavýprodejů Loake nebo dlouhodobých akcí v Barkeru na Chodově, kde měli podobně využitelné boty za nějakých 5-6 tisíc (což už je na hraně pro vkročení do světa rámových bot :) )

    1. Václav K.

      Loake tedy ještě za méně, než 5-6 tisíc. (Např. s Bedale boots za polovinu MOC spokojenost. :) )

      1. Post
        Author
        Daniel Rufer

        Díky za vyčerpávající výčet, chci teď zkusit nějakou jinou značku, taky podobný level, takže se to fakt hodí. :)

        1. Václav K.

          Classic Shoes myslím testují nebo přemýšleli o Sanders, tak třeba není na škodu se porozhlédnout i tam. :) A co se týče John Crockett, málem bych zapomněl, jejich ručně šitá řada má podrážky od Redenbacha, čili to už by nemuselo být špatné, natož za cca 7500 Kč..

  4. -Majkl

    Loake je jedna z mála značek, která se vyplatí v Česku. Bohužel kvůli špatným kurzům k libře se mi je nevyplatí koupit v jiným zhraničním portále – ať už přímo na jejich stránkách, nebo na dalších, typu Herring.

    K dalším značkám mohu doporučit Herring. Mám od nich kotníkové botky od zimy a jsou mi velmi pohodlné, ale mají gumovou podrážku. Jak si stojí rámové boty z jejich dalších řad netuším.

    Nově mám objednány koňakové oxfordky ze scarosso. Vzhledově mi padly do oka ihned a mají příjemné ceny. Uvidím, jak si budou stát po čase nošení.

  5. Dawe

    Mám 2x botky od Charles Tyrwhitt: černý oxfordky s koženou podrážkou, burgundy brogue derby s kontrastním prošitím a gumovou podrážkkou. Nemůžu si stěžovat ani na jedny, oboje stály 100 liber a skoro vždy se dá na netu sehnat slevový voucher na 10% :), takže máte poštovné vlastně gratis.

    Kvalita kožené podrážky a podpatku se min u CT zdá lepší, než u Loake (ty mám z řady 1880 a docela ta podrážka odchází …).
    Já doporučuju, trochu trvá, než je rozchodíte, ale pak je to fajn!

  6. JAN

    Myslím, že Bexley se dá ledacos odpustit vzhledem k ceně od 69E a možnosti slevových kuponů. To už je jiný level.
    Podrážka drží a klouže. Stehy (blake) uvnitř jsou celkem hrubé, ale kvalitní vložkou se to dá vyřešit.
    Jako startovací, nebo spotřební můžu doporučit. Do vitrínky jsou jiné značky.

  7. Franta

    Ahoj, jen připomínka – u Loake je rekonstrukce za 75 liber, což je přes 2.200 Kč(ne 1.600 Kč jak uvádíte).
    Jinak super článek, díky :)

    1. Post
      Author
      Daniel Rufer

      Zdravím, 75 liber pokud posíláte sám přímo, když jsou to boty zakoupené v Le Premier, což je těch tuzemských většina, tak je to skutečně levnější..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *