IMG_3189

Můj nejoblíbenější podzimní styl – bunda Barbour, kašmírový svetr, vlněné kalhoty a ponožky a semišové boty. Více v samostatném článku.

Napsání tohoto článku sponzoroval internetový obchod s kašmírem Felipe.cz, který mi pro potřeby recenze poskytl kašmírový svetr.

Jak se člověk dostává hlouběji a hlouběji do klasického stylu, přirozeně se začne mnohem více zajímat o to, z jakého materiálu je jeho oblečení vyrobeno. Od určitého okamžiku přestanete řešit značky a soustředíte se 100% na kvalitu.

V oblasti bot můžete přejít od koženky ke kůži a kordovánu (koňské kůži), u košil od příměsi polyesteru k čisté (egyptské) bavlně a u svetrů to může být postup od bavlny, přes vlnu až ke kašmíru.

Kašmírové svetry mě vždy v obchodech lákaly, užíval jsem si, jak jsou příjemné na dotek, ale nikdy jsem se neodhodlal ke koupi. Nemohl jsem si odůvodnit jejich znatelně vyšší cenu oproti vlněným a bavlněným. Shodou náhod mě ale kontaktoval Peter Greša z e-shopu Felipe.cz, který mi nabídl kašmírový svetr k recenzi. Nemohl jsem odmítnout.

Láska na první dotek

I když se šťastně netvářím, šťasten jsem.

Vybral jsem si model Gaspard v barvě Dove Chine za 5 390 Kč, což je upřímně zhruba 2–3x tolik, na kolik jsem u svetrů v tuto chvíli zvyklý, takže jsem byl zvědavý, jestli si svetr svou cenu “zaslouží”. Po několika měsících testování mohu jednoznačně prohlásit, že ano.

Na první pohled působí svetr nenápadně, obzvlášť pokud si vyberete tlumenou šedohnědou barvu jako já. Ale postupem času se z něj stal jednoznačně můj nejoblíbenější kus šatníku.

Když si ho oblečete, zdánlivě se nic neděje. Ale pak s ním např. jdete tři čtvrtě hodiny chladnou nocí a není vám zima. Tedy, cítíte chlad na nohy, ruce a hlavu – všechny části těla, který svetr nechrání.

Navíc se mi ho doposud nepodařilo zmačkat. I když občas ležel schumlaný pod horou dalšího oblečení, ani vráska. Je to vážně zázračný materiál.

Samy o sobě to nejsou nijak zázračné vlastnosti – nemačkavost, hřejivost a příjemnost na dotek, ale jejich kombinace dělá divy.

4000m nad mořem, horské kozy a –40°C

Kašmírová látka se vyrábí z jemné srsti kašmírových koz, které žijí na himálajské náhorní plošině v nadmořské výšce přes 4000 m. n. m. a zimních teplotách až -40°C. S tím mohou obyčejné ovce těžko soutěžit.

Z jedné kozy se za sezonu získá pouze zhruba 150 g surového materiálu – buďto se sbírají chomáčky vlny z keřů, o které se kozy na jaře otírají, aby shodily zimní srst, případně pastevci po zimě vyčesávají a stříhají vlastní stáda. Na jeden svetr je potřeba vyčesat 3–5 koz. Celkově se za rok vyprodukuje pouze okolo 15 000 tun, proto kašmír zůstává materiálem poměrně vzácným, tedy i dražším.

I přes všeobecný technologický pokrok zůstává výroba kašmírových svetrů z velké části ruční prací – tkalcovské řemeslo se v Nepálu dědí z generace na generaci. Samozřejmě ne všude – část výroby se přesunula do Číny a částečně se mechanizovala, ale pokud chcete něco výjimečného, je ruční práce stále ta jediná správná volba.

Závěr

Pokud jste dočetli až sem a stále nerozumíte, z čeho jsem tak nadšený, tak vás chápu. Je to jako neustále číst nadšené výkřiky lidí, kteří si pořídili první iPhone, nebo MacBook. Těžko to pochopit jinak, než si koupit vlastní – bohužel neexistuje moc míst podobných Apple Storům, kde byste si mohli vyzkoušet echt kašmírový svetr. Semtam naleznete nějaký i v řetězcích a některých značkových obchodech, ale strop je ještě o kousek výš.

Nevím, jestli můj další nový svetr bude kašmírový, přecijen 5 000 Kč je dost peněz, ale každopádně všechny ostatní budou od teď tak nějak nedostatečně dobré.

Další čtení:

Napsal Pavel Králíček
Pravého gentlemana jsem založil v roce 2011 a od té doby na něm dokumentuji svou cestu k gentlemanství. Kromě toho studuji na VŠE, provozuji Gentleman Store a s kolegou Honzou nově také John & Paul, značku košil pro štíhlé muže. Rád se zaměřuji na články o botách, které jsou takovou mou osobní specializací. Rád vám s čímkoliv poradím, stačí mi napsat.