Kudy chodím, tudy propaguji kvalitní rámové boty. A dokonce se mi i povedlo dost lidí přesvědčit, aby si koupili první pořádné boty. A nikdo z nich nebyl zklamán.

Dostal jsem také otázku, jaké boty koupit jako první?

Podle mě existují 3 přístupy, jak na to jít:

  1. Koupit si nejdříve černé společenské boty.
  2. Jako první pořídit boty, které nejvíce unosíte.
  3. Prostě si nějaké koupit.

Z mého pohledu je ideální druhá možnost, ale je to individuální. Pro někoho mohou odpovědi 1 a 2 splývat v jednu, pokud nosí každý den oblek s černými botami.

Nicméně abyste se mohli poučit z mých chyb, nebo inspirovat mou sousledností, přikládám i sled svých obuvních nákupů.

Jak jsem budoval svůj botník

Nejsem úplně typický příklad. Dalo by se říct, že jsem od tenisek přešel rovnou k botám Loake a přeskočil vše mezi tím. Kvůli tomu ani moc nevím, jaký je rozdíl mezi botami z Deichmannu, Ecca a Humanicu, ale snažím se na tom pracovat.

Navíc jsem si své první boty koupil přes internet. Z britského eshopu. Ale měl jsem štěstí začátečníka a trefil velikost. Bylo to zrovna v zimě, proto jsou to Barker Harrison – vyšší hnědé brogue boots s gumovou podrážkou, abych se neklouzal po ledu.

Takto vypadají nové Barker Harrison z Herring Shoes.

Takto vypadají nové Barker Harrison z Herring Shoes.

Shodou okolností navíc Barkery – jedna z mála značek, která je dostupná i u nás.

Pak už to šlo ráz naráz.

Následovaly Loake Strand, které jsem unosil naprosto nejvíc. Mají za sebou jednu rekonstrukci, nespočet okopání, ale stále mi je lidé chválí. Tak se poznají kvalitní boty.

Products10793-1300x1300-379961

Po nich jsem zatoužil po hnědých semiškách a pořídil Loake Aldwych Dark Brown Suede.

Loake Aldwych Dark Brown Suede z Herring Shoes

Loake Aldwych Dark Brown Suede z Herring Shoes

Pokud bych se rozhodoval znovu, pořídil bych si semišky světle hnědé. Takto tmavě hnědá nevypadá na světle příliš dobře, je na ní vidět každé smítko.

Když bych se rozhodoval znovu, pořídil bych si něco podobného Herring William II.

Když bych se rozhodoval znovu, pořídil bych si něco podobného Herring William II.

Abych se v létě tolik nepařil, dokoupil jsem mokasíny. Opět semišky, tentokrát světle hnědé (a vypadají mnohem lépe) – Loake Eton Suede. Z nich se staly nejpohodlnější boty, co mám. Doslova bačkory. Bohužel mají mokasíny stále nechvalnou pověst jako „dědkovské boty“, ale lepší se to. Snad.

Loake Eton Suede z Herring Shoes.

Loake Eton Suede z Herring Shoes.

A jako zatím poslední pár přišly Loake Knightsbridge v černé barvě – společenské boty k obleku na plesy a do divadla. Moc dlouho ale poslední nebudou, na cestě už jsou další…

Loake Knightsbridge

Loake Knightsbridge

Sháněl jsem je trochu narychlo a neměl moc na výběr (i kvůli mé širší noze), jinak bych si pořídil klasické hladké černé oxfordky.

Třeba něco takového:

Church's Consul Zdroj: Herring Shoes

Church’s Consul
Zdroj: Herring Shoes

Jaké tedy doporučuji koupit jako první?

Poměrně hodně jsem o tom přemýšlel a pro běžného (tedy ne denně oblek nosícího) člověka bych doporučil jednoduché tmavě hnědé derby. Má to několik výhod: jsou pohodlnější i pro lidi s vyšším nártem, nejsou tak formální, takže ustojí i džíny a zároveň se dají dobře nosit přes den i večer.

Herring Baldwin Zdroj: Herring Shoes

Herring Baldwin
Zdroj: Herring Shoes

Trickers Woodstock Zdroj: Herring Shoes

Trickers Woodstock
Zdroj: Herring Shoes

Jak jsem zmiňoval výše, není to samozřejmě žádné přikázání boží. Každý jsme v jiné situaci, proto mi v komentářích napište, jaké první kvalitní boty jste si pořídili vy a jestli byste na tom zpětně něco změnili.

Další čtení:

Napsal Pavel Králíček
Pravého gentlemana jsem založil v roce 2011 a od té doby na něm dokumentuji svou cestu k gentlemanství. Kromě toho studuji na VŠE, provozuji Gentleman Store a s kolegou Honzou nově také John & Paul, značku košil pro štíhlé muže. Rád se zaměřuji na články o botách, které jsou takovou mou osobní specializací. Rád vám s čímkoliv poradím, stačí mi napsat.