Možná se letos dočkáme sněhové nadílky i jinde než v nejvyšších patrech naší země a vyvstane tak klasický zimní problém: jak se zbavit map od soli?

Nejjednodušší je prevence

Nejlepší samozřejmě je zajistit, aby se skvrny na botách vůbec neobjevily. To se dá zařídit třemi způsoby.

1) Můžete se sněhu důsledně vyhýbat. To jde třeba v Praze poměrně dobře, ale ve vyšších oblastech budete mít problém. Určitou ostražitost vůči kalužím břečky a hlubším závějím ale můžete praktikovat kdekoliv.

2) Když už se nějakou solí projdete, otřete boty po příchodu domů vlhkým hadříkem. Tím omezíte vznik map na naprosté minimum.

3) Jistou „exotickou“ možností jsou také galoše. Jedná se o gumové návleky, které natáhnete na boty, které jsou tím chráněny před vodou, sněhem i solí. Nevypadají sice dvakrát esteticky a na českých ulicích jsem je ještě neviděl, ale praktické jsou. To ano. Koupit je můžete třeba v Classic Shoes.

swims-rubber-shoes-01

Co dělat, když už mapy od soli na botách máte?

Když už mapy od soli na botách máte, nemusíte věšet hlavu. Jdou poměrně jednoduše odstranit.

Babské rady doporučují boty otřít hadříkem namočeným v roztoku octa a vody o poměru maximálně 1:1. Často jsem vůči podobným radám skeptický, tak jsem to experimentálně vyzkoušel a proces nafotil.

IMG_0421_menší

Mapy od soli před vyčištěním.

Takto vypadala původní bota napadená solí – mapy jsou jasně patrné po boku boty i na špičce.

IMG_0423_menší

První očištění vodou s octem.

Botu jsem důkladně otřel hadříkem s roztokem octa a vody, po uschnutí byly mapy jednoznačně méně patrné, ale pořád zůstávala na kůži velice tenká vrstvička soli. Boty jsem zkoušel otírat ještě 2x hadříkem s roztokem octa, ale pořád na nich jemný stín zůstával. Asi bych ho dokázal překrýt voskem při leštění, ale přecijen: ocet nebyl stoprocentní.

IMG_0425_menší

Vyčištěná bota po použití čističe.

Na závěr jsem zkusil, jestli nebudu úspěšnější s čističem a kondicionérem Saphir. A osvědčil se – dokázal vyčistit i zbylých 5 % znečištění solí.

Závěr?

Octový roztok funguje zhruba na 95 %, pokud chcete skvrny od soli vyčistit úplně, použijte jednoduše čistič na kůži. Ale mnohem jednodušší je dávat si pozor a nedovolit soli dotknout se vašich milovaných bot.

Dodatek: Jak na extrémní znečištění?

Obzvlášť extrémní znečištění solí může způsobit i vystoupnutí kůže – kůže na daném místě bude jakoby výš než v okolí. V takovém případě se doporučuje dané místo zatlačit spodní stranou lžičky na stejnou úroveň jako okolní kůži, nicméně do takového stavu by se vaše boty nikdy dostat neměly.

Napsal Pavel Králíček
Pravého gentlemana jsem založil v roce 2011 a od té doby na něm dokumentuji svou cestu k gentlemanství. Kromě toho studuji na VŠE, provozuji Gentleman Store a s kolegou Honzou nově také John & Paul, značku košil pro štíhlé muže. Rád se zaměřuji na články o botách, které jsou takovou mou osobní specializací. Rád vám s čímkoliv poradím, stačí mi napsat.