Každý správný muž by si měl umět uvázat kravatu. Na tom se asi shodneme. Možná se neshodneme v tom, který uzel by to měl být. Já tvrdím, že jde o jednoduchý Four-in-hand. Zástupy mužů s obrovskými Windsor uzly pod krkem ale tvrdí něco jiného.

Otázka kravatových uzlů je jeden z mála problémů, kdy to nejjednodušší řešení je podle mě i to nejsprávnější. Tak by byla škoda zbytečně se mořit s vázáním složitých kravatových uzlů, když stačí ten nejméně náročný. Složitost uzlu Windsor je i jeden z důvodů, proč spousta mužů kravatu po nošení nerozvazuje a uzel nechává zavázaný, čímž kravatu ničí. I ona si totiž potřebuje odpočinout a vyvěšením, nebo srolováním vyrovnat stopy po uzlu.

Natočil jsem své historicky první video, abych ukázal, jak uzel Four-in-hand uvázat. Buďte shovívaví.

Při vázání kravaty se také pokuste o tzv. „dimple“, neboli důlek na kravatě, díky kterému bude vypadat o mnoho lépe. Jak takový důlek vypadá, se podívejte na následujících obrázcích. tumblr_n10wsl5XnE1qad1efo2_r1_1280

tumblr_n0t9n6A2A11qad1efo1_1280

tumblr_n0slx2HyXU1r5jwlho1_500

Když je asymetrie cílem

Uzel four in hand je asymetrický. Vypadá tak trochu nakřivo. A to spoustě lidí vadí. Přece nebudu vypadat, jako že mám kravatu křivě, že? Ale je to podobné jako s kravatou a kapesníčkem ze stejné látky – symetricky přesné uzly někdy vypadají příliš uhlazeně a strojeně německy.

Určitá nedokonalost v oblékání totiž není na škodu. Stejně jako zenoví mniši rozhazují listí po čerstvě shrabaném dvorku. Mírně pomačkané lněné sako nebo košile po dlouhém dni, lehké strniště, nedbale poskládaný kapesníček v kapse saka. To vše je základem konceptu italské sprezzatury, tedy nedbalé elegance. I když si kapesníček budete před odchodem z domu rovnat 5 minut, ve výsledku by měl vypadat, jako byste si ho tam jen tak mezi řečí napěchovali.

Německá preciznost, italská sprezzatura a zenový budhismus. To se nám to pěkně sešlo.

Jaké jsou alternativy

Takhle vypadá nevyvážený límec a uzel na kravatě. Extrémní spread límec a super úzký Four in hand.

Takhle vypadá nevyvážený límec a uzel na kravatě. Extrémní spread límec a super úzký Four in hand.

Tvrdil jsem vám, že Four in hand stačí pro 90 % případů, jsou ale situace, kdy není ideální. Zejména v případech, kdy máte košili se široce rozevřeným (spread) límcem. Tehdy je Four-in-hand příliš malý a nedostatečně vyplňuje prostor mezi špičkami límce, je disproporční a výsledek nevypadá harmonicky. V ten okamžik můžete sáhnout po dvojitém Four in handu (kravatu jen obtočíte dokola dvakrát), polovičním Windsoru, nebo přinejhorším po full Windsoru.

Dvojitý Four in hand.

Dvojitý Four in hand.

Zřejmě jeden z uzlů windsorských.

Zřejmě jeden z uzlů windsorských.

 

Napsal Pavel Králíček
Pravého gentlemana jsem založil v roce 2011 a od té doby na něm dokumentuji svou cestu k gentlemanství. Kromě toho studuji na VŠE, provozuji Gentleman Store a s kolegou Honzou nově také John & Paul, značku košil pro štíhlé muže. Rád se zaměřuji na články o botách, které jsou takovou mou osobní specializací. Rád vám s čímkoliv poradím, stačí mi napsat.