Na cestě na Pitti Uomo 87 jsme se seznámili s Kubou Koutným z české firmy Janek, která se zabývá výrobou košil na míru. Pozval nás na exkurzi do jejich výroby, abychom viděli, jak kvalitní košile se dají v Čechách vyrábět a podali o tom zprávu světu. Tady je.

firma_imagePo třech hodinách vlakem a a necelé hodině cesty autem jsem konečně dorazil do Rožnova pod Radhoštěm, kde se nachází většina výroby. Na první pohled mě překvapila reprezentativnost prostor – výroba se nachází v příjemné moderní budově, všude čisto a spousta světla. Ne že bych byl v tomto oboru expert, ale podle čistoty a vzhledu prostor lze velmi dobře posoudit kvalitu výsledného výrobku. Respektive je vidět, že tady si někdo dává záležet a není mu nic lhostejné.

Zaměstnanců je celkem 85, z toho 75 ve výrobě na 4 pracovištích: na jednom se připravují střihy, na druhém se stříhá látka, na třetím se dělají výšivky a na čtvrtém se vše sešívá dohromady.

Krok první: Výroba střihu

TPV

Software pro tvorbu střihu a ohromná tiskárna.

Košile na míru se od těch konfekčních liší v tom, že na každou košili je potřeba vyrobit unikátní střih. V Jankovi se o to stará speciální software, do kterého se zadávají míry konkrétního zákazníka a další úpravy zjištěné při měření – pokleslá ramena, jedna paže delší než druhá atd. Na základě vstupu program vytvoří střih, který se na velké tiskárně vytiskne na papír a ručně nastříhá.

imag_photo_striharnaDalo by se říct, že střih je naprosto klíčový krok, protože chyba ve střihu už se v pozdějších fázích výroby nedá nijak napravit. Tolerance rozměrů hotové košile je přibližně +- 1 cm, pro různé části košile je různá.

Krok druhý: Nastříhání látky

striharnaVe druhém kroku se podle vytvořeného střihu nastříhá vlastní látka. K tomu slouží velké stoly a ostré nůžky spolu s přesnými rukami pracovnic. Běžně si role látek nakupuje a dodává odběratel vyrobených košil, ale ve firmě Janek mají i vlastní skladové zásoby.

striharna_2Límec a manžety košile jsou zvláštní v tom, že se u nich řeší navíc ještě výztuže. Zákazník si může zvolit tuhost límce a manžet, Angličané prý chtějí skoro viktoriánsky tuhé límce – z pěti stupňů tuhosti ten nejvyšší. Výztuhy límce se nejdříve vloží nebo zalisují a poté přišijí – díky tomu se na košili netvoří “bublinky” a výztuha se nepohybuje.

Krok třetí: Vyšití monogramu

vysivaniPro mnoho lidí je pravým znakem košile na míru monogram. Jeho vyšití je také trochu věda – používá se podkladový fixační materiál, aby výšivka byla kvalitní, a monogram se šije pouze do jednoho dílu, tak aby monogram nebyl viditelný na rubové straně. K tomu se používá speciální programovatelný stroj, v jehož blízkosti jsem spatřil diskety – nostalgie! Jinak ale funguje přes USB a síť…

Krok čtvrtý: Sešití jednotlivých dílů

sici_dilnaSamotné “šití” košile probíhá ve velké dílně, kde to hučí klapotem strojů a žehliček. Jednotlivé části košile se k sobě přišívají tak, aby vzor látky všude navazoval. Boční šev je ještě o něco víc speciální – je totiž šitý pouze jednou jehlou a přeplátovaný, takže je pevnější díky uzavřeným švů a příjemnější na tělo.

preplatovany_sev_operace_1Od vedoucí výroby jsme zjistili, že na přišívání knoflíků mají v plánu zakoupit nový stroj, který umožní i takové speciality jako typicky italské přišívání ve tvaru kohoutí stopy. V současnosti se přišívají standardně, ale kromě toho se také “krčkují”. Díky tomu se snadněji zapínají a přišití knoflíků je pevnější a trvanlivější. Knoflíky se do légy všívají ručně až po vyšití dírek, aby přesně odpovídaly a košile se nijak nekrčila.

Detail operace krškování knoflíků.

Detail operace krčkování knoflíků.

Krok pátý: Kontrola kvality

kontrola_materialuKontrola kvality probíhá na 3 úrovních – kontrola oděvních dílů, hotových límců a manžet a kontrola hotového produktu, kdy se odstraňují nitky a sleduje se kvalita a správnost provedení. Kromě toho probíhají tzv. mezioperační kontroly, kdy mají zaměstnankyně před každou operací kontrolovat kvalitu provedení té předchozí. Zjedndoduše řečeno by neměly dále pracovat na vadném polotovaru.

kontrola_kosileKošile, které projdou finální kontrolou, jsou pak odesílány do celé Evropy. Zpátky se jich v rámci reklamací vrací pouze0,01 %. Firma Janek se zaměřuje z 90 % na vývoz, prodeje v České republice tvoří pouze přibližně 10 % obratu. Na fotce níže vidíte hotovou košili, kterou jsem si nechal ušít a už se těším na psaní recenze. Pokud byste chtěli podobnou, můžete se podívat do e-shopu, případně se stavit v jedné z prodejen  – Praze, Brně a Rožnově pod Radhoštěm.

kosile

Napsal Pavel Králíček
Pravého gentlemana jsem založil v roce 2011 a od té doby na něm dokumentuji svou cestu k gentlemanství. Kromě toho studuji na VŠE, provozuji Gentleman Store a s kolegou Honzou nově také John & Paul, značku košil pro štíhlé muže. Rád se zaměřuji na články o botách, které jsou takovou mou osobní specializací. Rád vám s čímkoliv poradím, stačí mi napsat.