Čas od času se na mě obracejí známí i neznámí s prosbou o radu. Poslední dobou se sešlo více dotazů s tematikou svatby, proto mě napadlo věnovat jim celý článek. Zároveň si můžete se mnou vyzkoušet, co byste v dané situaci poradili, nebo si sami vzali na sebe.

Zadání: jdu jako host na svatbu na zámku, dress code není zadaný, mám rozpočet 15 tisíc na vše a chci vypadat co nejlépe. Co a kde si mám koupit?

Moc víc detailů není k dispozici. Co s tím? Naznačím směr, kterým jsem se ubíral a co jsem doporučil. Poté se můžeme v komentářích pobavit, jestli jsem poradil dobře.

Hlavně nezastínit ženicha

Svatba je velký den hlavně pro nevěstu a ženicha. A tak by to mělo zůstat. Cílem všech ostatních by mělo být, aby si daný den oba dva co nejvíce užili, byli v klidu a těšili se na další společný život. Nejkrásnější by měla být nevěsta, nejvíc vyšňořený by měl být ženich.

Proto je důležité tento pár nezastínit vlastním oblečením, což by se lehko podobným entuziastům jako jsem já mohlo stát. Bohužel těžko odhadnout předem, jak oblečený svatební pár bude. A ptát se je žinantní, beztak mají starostí dost.

Je potřeba spolehnout se na cit.

Dresscode a realita různé věci jsou

V ideálním světě si budeme naprosto jisti předem, jak budou všichni přítomní oblečeni. Přeci podle dress codu. V realitě je ale situace často dost odlišná a je třeba se tomu přizpůsobit. Těžko v dnešní době čekat, že ženich nastoupí v žaketu.

Spíš bych sázel na černý oblek, košili v barvě šampaň a svatební kravatu. Je to pochopitelné a už jsem naštěstí dalek tomu, abych nad tím hořekoval. Jen je nutné přizpůsobit se.

Ocituji e-mail, který jsem dostal od jednoho ze čtenářů a který situaci dost přesně vystihuje.

Podle dostupnych fotek ze svateb lidi ze stejneho spolecenskeho okruhu nehraje rocni obdobi prilis roli, a dress code je i v lete standardni cerny oblek, vetsinou s pinstripem, o dve cisla vetsi, nepekne cerne boty a pobledla kravata v lepsim pripade na bile, casto vsak na syte barevne (pistaciova atd., znas to) kosili.

Predpokladam, ze obrad bude denni, smoking tedy nepripada v uvahu. Morning coat a cylindr je v danem prostredi asi trochu overkill :) Takze zbyva klasicky denni oblek. Muj prvni instinkt je: leto = svetla barva, lehky material, klidne len. Jenze si rikam, ze to budu jako pest na oko, a zakladem svatebni etikety je preci nevycnivat, pokud clovek neni nevesta.

Tudiz mi celkem zbyva jedna jedina moznost – tmave modry (ne navy) business oblek v letni variante (nepodsity, dvoudilny, z tropicke vlny), bila kosile, tmava matna kravata, tmave hnede cap toe oxfordky (Loake Aldwych, treba), bily lneny kapesnicek. Vlastne celkem bezne obleceni na urbanni letni svatbu v zapadnim svete.

Jenze kdyz si to v hlave predstavim, v te zaplave polyesterove cernoty a jedovate barevnych kosili to porad bude moc vyrazne. Co myslis?

Tedy oblek, ale jaký?

Jal jsem se tedy známému doporučovat prostý oblek. Ale jaký? Tedy přesněji: jakou barvu? Pro jistotu jsem se poradil se svými rádci a dostal jsem odpověď potvrzující můj názor.

V kolik hodin to bude? A jak moc casual jsou hosté a celá rodina? Méně casual varianta: do 12:00 šedý oblek a tan boty, 12:00-18:00 navy oblek a hnědé boty, po 18:00 černý oblek a černé boty. Více casual: do 14:00 béžový oblek/blazer a khakis, 14:00 – 18:00 šedý oblek a tan boty, po 18:00 navy/černý oblek. Nebo po celý den Charleston tuxedo, pro americkou ležérnost.

Pokud jde o denní a venkovní svatbu, shodli jsme se na tmavě modrém či námořnicky modrém obleku s hnědými botami. Já preferuji tmavě hnědé, rádce Víťa klidně i světlejší.

Celý outfit by tedy dle mého měl vypadat takto:

Co na svatbu

Vzhledem k rozpočtu jsem zvolil konfekční oblek od Suit Supply (9 600 Kč), boty Loake Ledbury Brown (6 490 Kč), košili Charles Tyrwhitt (1 400 Kč) a kravatu Charles Tyrwhitt (850 Kč). Celkem za 18 340 Kč, takže jsem trochu přestřelil…

Zvažoval jsem ještě možnost ušití měřenkového obleku, ale na konec jsem dal raději přednost kvalitním botám. Známý má značně konfekční postavu, takže by neměl být problém.

Co byste doporučili vy?

Sám jsem logicky se svým doporučením spokojen, ale zajímalo by mě, zda-li byste i vy uvažovali podobným směrem. Zkuste si to stejné cvičení: máte 15 tisíc Kč a za měsíc a půl svatbu, kde chcete vypadat dobře.

Co si obléknete a kde to koupíte?

Napsal Pavel Králíček
Pravého gentlemana jsem založil v roce 2011 a od té doby na něm dokumentuji svou cestu k gentlemanství. Kromě toho studuji na VŠE, provozuji Gentleman Store a s kolegou Honzou nově také John & Paul, značku košil pro štíhlé muže. Rád se zaměřuji na články o botách, které jsou takovou mou osobní specializací. Rád vám s čímkoliv poradím, stačí mi napsat.