Člověk by si myslel, že když dá za své první rámové boty 6 tisíc korun, měly by být pohodlné jako bavlnka. Rámové boty pohodlné jsou, ale nejdříve musíte překonat úvodní fázi rozcházení. Bude lepší nebo horší podle toho, jak přesně odpovídá tvar boty tvaru vaší nohy. Pokud máte vyšší nárt nebo širší chodidlo jako já, potrpíte si více.

Zdroj: parisiangentleman.tumblr.com

Zdroj: parisiangentleman.tumblr.com

Ve svých prvních botách jsem trpěl hned od druhé minuty, co jsem je měl na sobě. Říkal jsem si, že to přece není možné, abych je vydržel nosit celý den. Ale překonal jsem úvodní rozcházecí fázi a dnes? Nejpohodlnější boty, které mi sedí od prvního okamžiku, kdy si je obuji.

Proč rozcházení bolí

Ať je kůže jak chce kvalitní, na cestě z továrny bude tvrdá a může působit otlaky i puchýře na patě, prstech nebo nártu. Až postupem času se krásně přizpůsobí tvaru vaší nohy. Kromě svrchní kůže se přizpůsobí i vrstva korku mezi podešví a vložkou bot, takže boty budou již od první chvíle pohodlné.

Zdroj: http://gezzasmenswear.tumblr.com/

Zdroj: http://gezzasmenswear.tumblr.com/

Jak boty rozchodit

Pokud si nové boty vezmete ráno na sebe a prochodíte v nich celý den, s velkou pravděpodobností budete trpět. Existují i určité technologické postupy (např. Loake Evolution), které se tento problém snaží eliminovat, ale spíše si na něj budete muset zvyknout.

Existuje několik možností, jak nové boty rozchodit:
1) Vojenský způsob – bolest vás nezajímá, prostě to “dáte”, přes puchýře přes mozoly. V takovém případě čtěte dále jen čistě pro zajímavost.
2) Pozvolný způsob – boty budete mít na sobě zpočátku jen pár minut/hodin a tuto dobu budete postupně prodlužovat, až se dostanete na celý den. Ideální a nenáročné. Stačí boty nosit např. po večerech doma, nebo po chvilkách v kanceláři, ale stále se vracet do pohodlných již rozšlápnutých bot.
3) Alchymistický způsob – “Boty za úplňku zcela ponořte do roztoku chmele a alkoholu, přihoďte babské ucho, míchejte 6x po směru, 6x proti směru a po 37 minutách nechte vysušit za svitu měsíce.”
4) Kutilský způsob – do bot můžete strkat oloupanou bramboru, pytlík s vodou, kterou necháte zmrazit, používat roztahováky, roztahovací spreje, kladívkem bušit do patní části, jde to různě. Je tu ale šance, že si své nové a krásné boty zničíte.

Pozvolný způsob rozcházení bot

Asi jste pochopili, že doporučuji způsob pozvolný. I když sám jsem zpočátku nevědomky volil styl vojenský, nyní už na to jdu více od lesa. Samotný proces rozcházení tedy vypadá nějak následovně:

 1. Boty si kupujte spíše k večeru, kdy už máte nohy trochu oteklé a lépe trefíte správnou velikost.
 2. Před prvním nošením naneste vrstvu Renovateuru (nebo jiného kondicionéru) pro vyživení a mírné změkčení kůže.
 3. Začněte boty po chvilkách nosit doma/v kanceláři.
 4. Průběžně prodlužujte dobu, po kterou máte boty na nohách.
 5. Pokud bude stále zlobit patní část, můžete ji rukou párkrát tlakem ohnout a změkčit.
 6. Teď už jen vydržet. Sami poznáte moment, kdy už budou boty dostatečně pohodlné na celodenní nošení.

Čemu se vyhnout

 • máčení ve vodě nebo alkoholu
 • mlácení kladivem do patní části
 • nošení bot někým s větší nohou, který by je měl roztáhnout
 • vkládání brambory přes noc
 • vložení pytlíku s vodou a zmražení
 • zahřívání fénem

Zdroje a další čtení:

Napsal Pavel Králíček
Pravého gentlemana jsem založil v roce 2011 a od té doby na něm dokumentuji svou cestu k gentlemanství. Kromě toho studuji na VŠE, provozuji Gentleman Store a s kolegou Honzou nově také John & Paul, značku košil pro štíhlé muže. Rád se zaměřuji na články o botách, které jsou takovou mou osobní specializací. Rád vám s čímkoliv poradím, stačí mi napsat.