Jak převoskovat bundu Barbour

Dobrá zpráva! Na konci února letím do Londýna do showroomu Barbour vybrat první kolekci, kterou budeme nabízet u nás v Gentleman Store. Nemůžu se dočkat!

Bundy Barbour byly původně určeny (a stále ještě vlastně jsou) na venkovní aktivity jako jsou lov nebo jízda na koni. Tomu odpovídá i materiál, ze kterého jsou vyrobené. Jedná se o voskované plátno, které je nepromokavé a odolné vůči trnům a vegetaci.

Jednou z krásných a unikátních věcí na bundách Barbour je, že je můžete převoskovat. Voskování plní hned několik účelů: obnoví původní voděodolnost, bunda tím získá individuálnější patinu a navíc si k ní vytvoříte úplně jiný vztah. Je to podobné jako s botami, čím víc je leštíte, tím víc si jich vážíte.

Předpokládám, že voskování bundy není úplně rozšířená činnost a proto jsem sepsal návod s mými tipy, jak na to.

Stav bundy před voskováním

1) Sežeňte si plechovku s voskem

Abyste mohli voskovat, potřebujete nejprve vosk v plechovce. Jmenuje se Wax Thornproof Dressing. Stojí okolo 300 Kč a vystačí vám na několik převoskování celé bundy.

2) Vosk rozehřejte v hrnci s vodou

Vosk je potřeba nejprve rozehřát, aby byl tekutý a dal se krásně roztírat, při pokojové teplotě je totiž tuhý. Stačí plechovku postavit do hrnce s vodou, měla by sahat cca do půlky, maximálně tří čtvrtin výšky plechovky s voskem. Pak pomalu zahřívejte na plotně. Rozpustit vosk zabere cca čtvrt hodiny, měl by být úplně průhledný.

3) Zakryjte místo, kde budete voskovat

Jelikož budete zacházet s tekutým voskem, který se dost špatně čistí, doporučuji si dobře vystlat místo, kde budete bundu voskovat. Ideální je dělat to venku za teplého dne, ale to se ne vždy podaří.

4) Začněte voskovat

Až bude vosk rozpuštěný, přeneste si ho i s hrncem (aby déle vydržel tekutý) na místo a začněte voskovat. Doporučuji používat čistou houbičku na nádobí (můžete ji rozstřihnout, aby se lépe vešla do plechovky). Jednoduše houbičku zlehka ve vosku namočte a naneste na bundu. Důležité je opravdu pořádně roztírat a snažit se vosk vetřít do bundy, ne jen šmrdlat po povrchu. Stačí opravdu tenká vrstva, vosk roztírejte, co to půjde.

5) Bundu nechte vyschnout, případně zafixujte fénem

Před a po – pravá část je čerstvě navoskovaná.

Dle vaší zručnosti a pečlivosti vám bude trvat voskování cca půl hodiny až hodinu. Postupem času to pravděpodobně budete zvládat rychleji. Každopádně voskování není o rychlosti, ale o pečlivosti a správném roztírání, abyste nikde neměli přebytečný vosk a vrstva byla krásně jednolitá.

Pokud navoskovanou bundu ještě vyfoukáte horkým fénem, údajně obnovíte “factory finish” a bude vypadat více jako z výroby, nicméně dle mého v tom není přílišný rozdíl. Každopádně ale bundu nechte přes noc vyschnout.

Bunda po voskování. Vypadá hodně “mastně”, ale do pár dní to zmizí.

První dny nošení bude bunda od vosku trochu mastná, to je naprosto v pořádku a po pár dnech to odezní. Svoji bundu už nosím 5 let a za tu dobu jsem ji zatím voskoval 3x. Dobrá frekvence je nicméně cca 1-2x za rok, podle toho, jak často ji nosíte a jak moc je pro vás důležitá nepromokavost.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *