V obleku můžete vypadat buďto:

  1. skvěle
  2. jako v pytli od brambor
  3. jako v obleku mladšího a menšího bratra

Záleží jen na tom, jak vám padne.

Na první pohled totiž často nepoznáte kvalitu látky, ale rozhodně si všimnete, když někomu oblek nepadne správně. Ono je skoro výjimka vidět někoho v dokonale padnoucím obleku. Odstrašujících příkladů je kolem nás tolik, že už se staly skoro normou.

Velký podíl na tom mají i prodavačky v obchodech, protože ty na tom často bývají se znalostmi (a trénovaností oka) dost bídně. Čest výjimkám.

I proto se málokdy stane, že byste odešli z obchodu s dokonale padnoucím konfekčním oblekem. Alespoň krátká návštěva krejčové je nutná téměř vždy, ale ani ta nedokáže upravit všechno.

Nejjistější možnost, jak si zajistit dobře padnoucí oblek, je odpozorovat alespoň 5 základních oblastí, kde musí oblek sedět a ty u každého obleku zkontrolovat.

(Nebo si ho nechat ušít na míru.)

Začneme od těch nejdůležitějších.

1) Ať to sedí v ramenou

Je naprosto klíčové, aby oblek seděl v ramenou správně, protože s tím už krejčová nenadělá nic. Ramena jsou prostě daná. Správnou šířku ramen poznáte pohmatem — ramenice nesmějí přečuhovat přes hranu ramene, ani být moc krátké.

S rameny souvisí i rukávy, které mohou být špatně nasazeny. Správně by měly krásně rovně splývat s ramen bez záhybů a mačkání látky.

Rukáv volně splývá, látka na rameni se nikde nekrabatí.

Rukáv volně splývá, látka na rameni se nikde nekrabatí.

2) Límec nechť neodstává

Pokud máte nestandardní postoj (např. kulatá záda), může se stát, že vám bude za krkem odstávat límec. Ten by měl vždy doléhat ke krku bez nějaké mezery. Pokud mezeru má, zkuste zapracovat na svém držení těla, nebo najít jinou značku obleků.

Límec saka přiléhá ke krku.

Límec saka přiléhá ke krku.

3) Sako nechť zakrývá, co má

Základní poučka o délce saka zní, že by mělo zakrývat vaše pozadí. V současnosti je jednoznačným trendem jeho zkracování, ale někdy až moc. Vhodné je prostě nemít holý zadek.

Sako dostatečně zakrývá zadek.

Sako dostatečně zakrývá zadek.

4) Rukávy ať košili dají vyniknout

Rukávy saka může šikovná krejčová bez problému zkrátit, ale ne neomezeně. Pokud byste potřebovali zkrácení o více než cca 4 cm, možná už přijdete o jeden z knoflíků, případně budou neesteticky příliš blízko konce rukávu.

Rukáv saka končí u zápěstí, aby koukal cca 1,5 cm košile.

Rukáv saka končí u zápěstí, aby koukal cca 1,5 cm košile.

5) Délka nohavic

Délka kalhot (nohavic) je ten nejmenší problém, proto se i kalhoty často prodávají nezakončené, aby se na přesnou velikost upravily dodatečně. Bohužel pod vedením “odborného” personálu muži odcházejí z obchodů s kalhotami příliš dlouhými. Kalhoty standardní délky by měly tak tak dolehnout na botu a vytvořit jeden záhyb.

Jen jeden záhyb v přední části kalhot.

Jen jeden záhyb v přední části kalhot.

Závěrem

Upřímně, sehnat dobře padnoucí konfekční oblek není vůbec jednoduché. Tedy pokud nemáte dokonale konfekční postavu. A vyhraďte si vždy část peněz i na dodatečné krejčovské úpravy — levnější, ale správně padnoucí, oblek totiž vypadá lépe než nepadnoucí z kvalitnější látky.

A hlavně: noste prosím obleky co nejčastěji!

Napsal Pavel Králíček
Pravého gentlemana jsem založil v roce 2011 a od té doby na něm dokumentuji svou cestu k gentlemanství. Kromě toho studuji na VŠE, provozuji Gentleman Store a s kolegou Honzou nově také John & Paul, značku košil pro štíhlé muže. Rád se zaměřuji na články o botách, které jsou takovou mou osobní specializací. Rád vám s čímkoliv poradím, stačí mi napsat.