Jak poznat správně padnoucí oblek

V obleku můžete vypadat buďto:

  1. skvěle
  2. jako v pytli od brambor
  3. jako v obleku mladšího a menšího bratra

Záleží jen na tom, jak vám padne.

Na první pohled totiž často nepoznáte kvalitu látky, ale rozhodně si všimnete, když někomu oblek nepadne správně. Ono je skoro výjimka vidět někoho v dokonale padnoucím obleku. Odstrašujících příkladů je kolem nás tolik, že už se staly skoro normou.

Velký podíl na tom mají i prodavačky v obchodech, protože ty na tom často bývají se znalostmi (a trénovaností oka) dost bídně. Čest výjimkám.

I proto se málokdy stane, že byste odešli z obchodu s dokonale padnoucím konfekčním oblekem. Alespoň krátká návštěva krejčové je nutná téměř vždy, ale ani ta nedokáže upravit všechno.

Nejjistější možnost, jak si zajistit dobře padnoucí oblek, je odpozorovat alespoň 5 základních oblastí, kde musí oblek sedět a ty u každého obleku zkontrolovat.

(Nebo si ho nechat ušít na míru.)

Začneme od těch nejdůležitějších.

1) Ať to sedí v ramenou

Je naprosto klíčové, aby oblek seděl v ramenou správně, protože s tím už krejčová nenadělá nic. Ramena jsou prostě daná. Správnou šířku ramen poznáte pohmatem — ramenice nesmějí přečuhovat přes hranu ramene, ani být moc krátké.

S rameny souvisí i rukávy, které mohou být špatně nasazeny. Správně by měly krásně rovně splývat s ramen bez záhybů a mačkání látky.

Rukáv volně splývá, látka na rameni se nikde nekrabatí.
Rukáv volně splývá, látka na rameni se nikde nekrabatí.

2) Límec nechť neodstává

Pokud máte nestandardní postoj (např. kulatá záda), může se stát, že vám bude za krkem odstávat límec. Ten by měl vždy doléhat ke krku bez nějaké mezery. Pokud mezeru má, zkuste zapracovat na svém držení těla, nebo najít jinou značku obleků.

Límec saka přiléhá ke krku.
Límec saka přiléhá ke krku.

3) Sako nechť zakrývá, co má

Základní poučka o délce saka zní, že by mělo zakrývat vaše pozadí. V současnosti je jednoznačným trendem jeho zkracování, ale někdy až moc. Vhodné je prostě nemít holý zadek.

Sako dostatečně zakrývá zadek.
Sako dostatečně zakrývá zadek.

4) Rukávy ať košili dají vyniknout

Rukávy saka může šikovná krejčová bez problému zkrátit, ale ne neomezeně. Pokud byste potřebovali zkrácení o více než cca 4 cm, možná už přijdete o jeden z knoflíků, případně budou neesteticky příliš blízko konce rukávu.

Rukáv saka končí u zápěstí, aby koukal cca 1,5 cm košile.
Rukáv saka končí u zápěstí, aby koukal cca 1,5 cm košile.

5) Délka nohavic

Délka kalhot (nohavic) je ten nejmenší problém, proto se i kalhoty často prodávají nezakončené, aby se na přesnou velikost upravily dodatečně. Bohužel pod vedením “odborného” personálu muži odcházejí z obchodů s kalhotami příliš dlouhými. Kalhoty standardní délky by měly tak tak dolehnout na botu a vytvořit jeden záhyb.

Jen jeden záhyb v přední části kalhot.
Jen jeden záhyb v přední části kalhot.

Závěrem

Upřímně, sehnat dobře padnoucí konfekční oblek není vůbec jednoduché. Tedy pokud nemáte dokonale konfekční postavu. A vyhraďte si vždy část peněz i na dodatečné krejčovské úpravy — levnější, ale správně padnoucí, oblek totiž vypadá lépe než nepadnoucí z kvalitnější látky.

A hlavně: noste prosím obleky co nejčastěji!

Komentáře

  1. Denis

    Krásně a jednoduše napsáno. Bravo Pavle.

    99% prodavaček/prodavačů by zasloužila přes hubu, za to, co lidem prodají, a co jim k tomu řeknou. Neřeknou jim ani základní věc a pak 99% lidí chodí se zapnutými spodními knoflíky, při čem vypadají jako idioti v pytli od brambor, byť ten oblek může být při správném zapnutí padnoucí.

    Musím ale zmínit jednu výjimku. Před rokem jsem si zašel vybrat, už ze zoufalství oblek do Peek&Cloppenburg. Říkám ze zoufalství, protože moje postavy tehdy byla unrealistic. Vysoký, hubený, člověk. Peníze na oblek na míru tenkrát nebyly. Oslovil jsem příjemně vypadajícího chlapíka. Zřejmě homosexuál. Nehraje to roli, ale vlastně hraje. Skoukl mě, sáhl po obleku S.Oliver. Ten jsem si oblékl a stal se zázrak. Konfekční oblek mi seděl naprosto dokonale. Pán zkontroloval, že mi všude sedí, jak má, upozornil na spodní knoflík, přestože jsem to věděl, prostě profesionál. S oblekem jsem do dnes velmi spokojen.

    Je mi líto, že lidí po ulici chodí v pytlích od brambor. Je mi jasné, že když vypadáte v obleku jako idiot, tak s ním nechcete chodit mezi lidi, berete ho, jen když musíte, a je to katastrofa. Přitom by mělo být normální vzít si oblek na společenské setkání, byť neformální. Vzít si ho na procházku. Vzít si ho da baru, restaurace či klubu. Vidíme ty souvislosti, jo?

    Můžou za to majitelé a provozní obchodů, kteří zodpovídají za neschopnost svého personálu. Když procházím kolem naleštěné výlohy obchodu s pánskou módou za sklem je figurína se zapnutým spodním knoflíkem, dělá se mi mdlo…

    AAAh, tak jsem si vylil srdíčko. Asi taky potřebuju blog :-)

  2. Dowrin

    Jako student mohu v souvislosti tohoto článku doporučit prodejny konfekcí v Polsku (zkušenosti mám z Jelenie Gory). Je tam velmi levno (studenti ocení – já si kupoval oblek za cca 3000, bratr dokonce za 2300 v přepočtu) ale hlavně v těch obchodech mi vážně poradili (ano i jak se zapne jen 1. knoflíček). Když si mě pán v prvním obchodě změřil, zatvářil se, jako by viděl přízrak a slušně řekl, že žádný oblek na mě nemá – nesnažil se mi vnucovat cokoli, protože by mi to nesedělo. podobně v dalších 2 obchodech – snad jsem si je i zkoušel, ale hned prodavači poznali, že to není ono a poslali mě dál. když jsem konečně sehnal, kalhoty sice nebyly úplně košer a tak jsem si je nechal zkrátit hned v tom obchodním centru (zaměřeném na obleky) u krejčové, která tam měla dílnu. Do hodiny to bylo hotovo. Celkový výsledek: v tanečních, kam jsem posléze nastoupil jsem se celkem bavil, jak se ostatní škrtí, jak to na nich visí a já byl naprosto v pohodě!

  3. Jiří Popelka

    Domnívám se, že obrázky tohoto pána by asi neměly být zcela reprezentativním návodem pro padnoucí oblek, moc mu podle mne nepadne.
    Jakmile se posadí, bude mít lem kalhot minimálně dva prsty nad kotník, a když dá nohu přes nohu, tak v půlce lýtka.
    Stejně tak rukávy saka, když se posadí ke stolu případně ohne ruce bude mít příliš vysoko. Sice bude dobře vidět na hodinky, ale o to tu nejde.
    Paní krejčová, která mi šila můj jediný bespoke oblek, která se učila po válce u Adama mi říkala, že správná délka kalhot je přesně na zem nebo o centimetr méně, když se postavím rovně jen v ponožkách. Jakmile obuji správné boty bude délka akorát.
    Rukávy saka že mají při svěšených rukou dosahovat po kloub palce. V okamžiku přirozené polohy rukou (mírně ohnuté) se totiž manžety dostanou přesně tam kde mají být… zakrývají hodinky, ale košile pod nimi vykukuje ten jeden, dva centimetry.
    Možná už jsou ale tyto poučky zastaralé a je nová doba… ale mě osobně příjde nechutné, když člověku v normálních přirozených pozicích čouhají z rukávů holé ruce, a z nohavic odhalená lýtka…

    1. Jakub

      Podle mého názoru pánovi oblek sedí výborně, pokud by měl délku rukávů jak popisujete vy, například za běžné chůze nebo ve stoje by nikdy nebyla vidět manžeta košile, protože by byla vždy překratá rukávem saka až k palci. Ke kořeni palce má sahat manžeta košile, rukáv saka má být asi o centimetr kratší. Taktéž pokud by měl nohavice dlouhé až na zem, při nošení s botami by se u kotníků zbytečně nahromadila látka a kazilo by to dojem z celého obleku. Pokud jsou kalhoty správně dlouhé jako u pána na obrázku, je jasné že při sezení se nohavice trošku vyhrnou, ostatně proto se nosí vysoké ponožky, aby nebyla vidět holá noha.

      1. Petr

        Přesně, s délkou kalhot ani rukávů se to nesmí přehánět. Těsně nad zápěstí a kalhoty maximálně tak, aby se vytvořilo jedno „shrnutí“.

        1. Jiří Popelka

          Problém je ovšem pánové v tom, že tento model má minimálně rukáv u saka ještě kratší, než popisujete vy. S Vaším popisem by se dalo souhlasit, ale tento pán ani tomu neodpovídá.
          Tudíž musím trvat na tom, že v tom saku vypadá jako kdyby je měl po mladším bratrovi, a kalhoty mají zmiňovaný onen jeden záhyb „nastražený“ rovněž jen tak tak.

          Omlouvám se, možná jsem až příliš konzervativně „prvorepublikový“, ale tyto fota podle mne skutečně nejsou reprezentativní, a jsou-li podle „nové módy“ pak se mi to nelíbí.

          1. Pavol Garan

            Súhlasím s Vami a pridávam: aký rešpekt budí „džentlmen“, ktorý vyzerá smiešne? Trend skracovania, zužovania, vôbec zmenšovania odevov je mor. Rukávy košele dlhšie, ako rukávy saka… Podľa takej logiky – dovedené ad absurdum – potom rukávy saka dlhšie, ako rukávy pášťa/kabáta.

            ***
            K móde všeobecne sa kedysi veľmi iskrivo vyjadril Arhtur Breisky, nemôžem sa o to nepodeliť, nie, prosím, s ironickým úškľabkom, ale len tak, že ma to zaujalo:

            „Je-li řeč o dandysmu, je třeba věnovat jistou pozornost módě, která s ním souvisí jako žebrák s gentlemanem, v jehož darovaný oděv se oblékl. Dandy se módou nikdy neřídí, je jí však vždycky imitován. Dandysmus, toť vynalézavost, fantasie, novost, nebývalost, osobitost. Móda, toť imitace, opakování, zevšeobecňování. A to nejen co do oděvu, ale i co do způsobu řeči, chůze, vkusu a co do způsobu života vůbec. Dandysmus počíná tam, kde móda přestává. Móda uniformuje, dandysmus desuniformuje. Největším nepřítelem módy je dandy. Musí ji neustále překonávat, jsa jí stále napodobován. Je její inspirací, nikdy jejím dílem. Slovo Bulwerova Pelhama – ‚kdo má krásnou vestu a spatří podobnou u někoho jiného, nechť ji okamžitě daruje svému sluhovi‘ – bylo slovem dandyho.“

            Inak Vašim stránkam, pán Králiček, fandím a som rád, že som ich objavil.

  4. Pavel

    Zdravím,

    tak jsem přečetl článek i příspěvky a osobní pohled ? Ano rukáv je kratší než je míněno v textu,jinak vše odpovídá Mám několik obleků, měřenky ,klasiky a je velice velký rozdil v krejčovině v ČR / ADAM byla a snad je HOUTE COUTURE v PH, osobně šiji v DELOR/.Analfabetismus ,,prodavačů“ v této oblasti je velice tristní a to nepíši o starých kolekcích zde prezentovaných jako modely roku.
    Jsem velice rád za aktivity,které tento blog vytváří. Díky ,rád jsi přečtu text s jednoduchou formou ,která ukáže v reálu co ,jak,proč v pánské modě. V ČR kde vládnou sportovní značky a X% lidí jsi myslí,že TOP je vzít jsi rifle,3 pruhy nebo fajfky sportovní špinavé tenisky a outdoor bundu kamkoliv je osvěta to pravé ale i taky pěkný marathon :-) Přeji jen tak dál.

  5. Pingback: 10 nejčtenějších článků roku 2014 | Pravý Gentleman

  6. Hany

    Dobrý den,
    vím, že různých i protichůdných názorů už tu bylo několik.
    Podle mě – figurant nemá postoj gentlemana, což také dost ovlivní pohled na kvalitu střihu obleku, … rukávy košile jsou krátké, nohavice kalhot také, … a já bych si k takovému obleku monkey nevzal. K modrému obleku hnědé boty, to je italský trend, v této barevné kombinaci akceptovatelný, ale já bych preferoval černé half broque derby. Probírat výšku a vzdálenost knoflíčků rukávu je věcí současné módy a vkusu nositele.

  7. Margot

    Super clanek. Az na konci jsem zjistila,ze zrovna pd vas ma muj muz svou nejnovejsi (a jedinou opravdu perfektne padnouci) kosili – pro vysokeho superhubenoura ;-)
    Diky moc,ze jste tuhle mezeru na trhu zaplnil ;-)

  8. karel šlajs

    souhlasím s denis.
    kupoval jsem sako a prodavačka byla katastrofální. dala mě snad o dvě čísla větší, v kterým jsem vypadal jako v pytli a rozplívala se jak mě padne. opravdu šílený. kdo je zaučuje??? a nebo prodat a nezájem (prachy má a nic víc je nezajímá)to je ale hrozný co.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *