V popisu mé práce je řešit věci, které ostatním možná připadnou „příliš“. Ale mě prostě baví objevovat různé triky a fígle. O to víc, když se týkají bot.

Možná jste si také všimli, že si časem trochu okopáváte hranu okolo podrážky. U rámových bot je to onen pověstný rám a hrana podešve. Stačí se párkrát projít po kočičích hlavách v centru a je to.

Dřív jsem se to snažil maskovat starým krémem na boty od Bati, ale obsahoval málo pigmentu, takže nedostatečně kryl a výsledek nebyl bůhvíjaký. Překvapivě i na takto okrajovou činnost ale existují specializované přípravky, v angličtině se jim říká „edge dressing“.

Jeden takový jsem na zkoušku objednal od Saphiru, i když tam se jmenuje Renovating Cream a primárně by se měl používat na dobarvování kožených výrobků a zakrývání hlubších šrámů. Každopádně na podrážky funguje také.

1) Před

IMG_1568

Takto vypadal rám podešve před aplikací Renovating Creamu. Nic hrozného, ale určitá okopanost už vidět byla.

IMG_1571

Použil jsem Saphir Renovating Cream v tmavě hnědém odstínu – ten je podle mě ideální pro všechny ne-černé boty. Na černé boty bych použil samozřejmě černou barvu. Aplikoval jsem ho malým aplikačním kartáčkem, ale jde to i hadříkem/prstem, vlastně čímkoliv.

2) Po aplikaci krému

IMG_1576Výsledek je vždy lépe vidět v kontrastu. Vlevo vidíte hranu po nanesení a zaschnutí krému, vpravo původní stav. Kryje opravdu na 100 % a díky tomu, že je na bázi pryskyřice, také dobře drží.

Nepředpokládám, že byste něco podobného od teď provozovali každý týden, ale jednou za čas v rámci rituálu leštění bot to za zkoušku podle mě stojí.

Napsal Pavel Králíček
Pravého gentlemana jsem založil v roce 2011 a od té doby na něm dokumentuji svou cestu k gentlemanství. Kromě toho studuji na VŠE, provozuji Gentleman Store a s kolegou Honzou nově také John & Paul, značku košil pro štíhlé muže. Rád se zaměřuji na články o botách, které jsou takovou mou osobní specializací. Rád vám s čímkoliv poradím, stačí mi napsat.