Leštění bot je pro mě vděčné téma. Může to být příjemná zenová aktivita jako kropení zahrady, ale také neskutečně frustrující očistec. Klíčové je mít ty správné nástroje a správnou techniku. Pokud jste neměli to štěstí, že by vás to naučil otec či děd (já ho neměl), nezbývá než metoda pokus-omyl, nebo to odkoukat.

Já se základy naučil kdysi dávno na semináři pánů Zachariáše a Lawarta, ale v poslední době jsem svou metodu vylepšil na základě videa od Justina FitzPatricka alias Shoe Snoba.

Klíčem k zrcadlovému lesku je voda, kterou aplikujete spolu s voskem. Dosud jsem ji osobně aplikoval současným namáčením hadříku do vosku i vody, ale Justin má lepší způsob: vodu aplikuje prstem po malých kapičkách (na videu od 2:11). Díky tomu máte mnohem lepší kontrolu nad jejím množstvím a místem určení.

Co si také zaslouží zopakovat je, že je opravdu potřeba minimální množství krému a vosku. Dle mého nejčastější chyba (které jsem se také dopouštěl), je používání přílišného množství přípravků. Kvůli tomu může na botě vzniknout vrstva suchého vosku, který jde poměrně těžko rozleštit. Při následování postupu dle videa výše se to snad ani stát nemůže.

Zároveň tím odpadají problémy s ulpíváním vosku v dírkách, pokud máte boty s ozdobným dírkováním (brogue).

Samozřejme jde o způsob důkladný a zejména časově náročný, pro běžný provoz si vystačíte s méně vrstvami a kratšími prodlevami pro schnutí, ale je dobré znát ideální způsob.

Podobných videí o leštění bot existuje spousta, pro zajímavost přikládám i má další oblíbená.

Asi první video, které mě uchvátilo a ukázalo, že i leštění bot je vlastně super estetická aktivita. Pochází z nějakého japonského blogu, takže se můžete kochat i nezvyklou východní estetikou

Video od Mr. Porter opět s Justinem FitzPatrickem. Víceméně stejné informace jako v novějším videu, ale opakování je matka moudrosti.

Druhá epizoda 1. řady Put This On, kde se tématu leštění bot věnují od 4:48. Oproti všem předchozím metodám jde o mnohem civilnější a jednodušší (tedy i praktičtější a reálnější) proceduru. Ale výsledný lesk není tak výrazný.

Jak leštíte boty vy? Máte svou vlastní proceduru, nebo následujete některé z uvedených videí? Máte případně i své vlastní oblíbené?

Napsal Pavel Králíček
Pravého gentlemana jsem založil v roce 2011 a od té doby na něm dokumentuji svou cestu k gentlemanství. Kromě toho studuji na VŠE, provozuji Gentleman Store a s kolegou Honzou nově také John & Paul, značku košil pro štíhlé muže. Rád se zaměřuji na články o botách, které jsou takovou mou osobní specializací. Rád vám s čímkoliv poradím, stačí mi napsat.