IMG_1954

Vždycky jsem záviděl lidem, co dokázali nakoupit za pár korun z druhé ruky. Sako Burberry za 40 Kč, kabát Aquascutum za stovku a podobné úlovky pro ně nejsou nic zvláštního. Chce to ale hodně trpělivosti a znát ty správné podniky.

V Praze je v tomto ohledu velká konkurence, lepší jsou second handy na malých městech. Nebo online tržiště jako eBay. Tedy co se týká klasického oblečení a bot.

Pokud sledujete blog Put This On, určitě znáte jejich eBay Roundups, kdy publikují seznam zajímavých artiklů, které našli právě na eBayi. V rámci něj mají také několik uložených hledání pro kvalitní obuv, obleky a další věci.

Před nějakou dobou jsem si právě ten obuvní uložil a čas od času si ho prošel, jestli se tam nenajde náhodou nějaký poklad ve velikosti 6,5-7. Tedy pro trpaslíky a mě. Nějakou chvíli jsem nic nenacházel, ale pak jsem objevil pár Crockett & Jones za cenu 3 800 Kč i s poštovným. Tak jsem to risknul.

Rizika nákupu z druhé ruky

Nakupovat boty z druhé ruky je mnohem „riskantnější“ a náročnější než jen jít do značkového obchodu. Musíte tomu alespoň mírně rozumět, znát kvalitní značky, případně kvalitu umět poznat.

Při nákupu online vám navíc boty nemusí padnout, mohou být rozšlápnuté jinak, než by vyhovovalo vaší noze, nebo naleznete různé defekty na kůži.

Na druhou stranu skutečně kvalitní boty bývají nafoceny pěkně, dobře popsány a existují všemožné garance vrácení peněz. Takže riziko vlastně není skoro žádné…

Výhodou je, že kvalitní boty získáte za mnohem nižší cenu než v obchodě. A navíc můžou mít i krásnou patinu.

Jak jsem tedy pochodil?

Jak boty vypadají ve skutečnosti se můžete přesvědčit na fotkách. Svršky vypadají doslova jako nové, podrážka je jen mírně sešlapaná, takže jsem nadšen. Ještě jsem je nijak neleštil ani neošetřoval.

Co se rozcházení týče – boty mi byly klasicky zpočátku trochu těsné, ale stačilo pár dní je pozvolna rozcházet a už se krásně přizpůsobily. Takže nákup úspěšný a budu se na eBay poohlížet dále.

IMG_1955 IMG_1956

Drobný problém je ale v tom, jestli to vůbec jsou boty značky Crockett & Jones? Jediným indikátorem často bývá logo výrobce na vnitřní stélce (případně na klenku podrážky), které se ale může ochodit.

Když jsem si boty zevrubně prohlédl, překvapilo mě logo Gordon Scott. To mi neznělo úplně jako Crockett & Jones a začal jsem tušit nějaký podvůdek.

IMG_1959 IMG_1964Chvíli jsem ale pohledal na internetu a zjistil, že Gordon Scott byl londýnský obchod s obuví, který si nechával vyrábět boty na zakázku od zmíněných Crockett & Jones, ale i Loake, Grenson a jiných výrobců.

Problém je v tom, že boty od Crockett & Jones byly označeny „Crockett & Jones for Gordon Scott“. Takový nápis jsem na botách nenašel, ale je možné, že se pouze v patní části smazal.

Samotný obchod Gordon Scott skončil prodejem firmě Jones Bootmaker někdy po roce 2000, takže už lze těžko ověřit, od jaké firmy tento konkrétní model je. Každopádně bude mít už za sebou pěknou řádku let, které se ale na něm skoro vůbec nepodepsaly.IMG_1965 IMG_1968

Koupili jste si také někdy boty z druhé ruky? Jak to dopadlo? Pokud ne, zkusili byste to?

Napsal Pavel Králíček
Pravého gentlemana jsem založil v roce 2011 a od té doby na něm dokumentuji svou cestu k gentlemanství. Kromě toho studuji na VŠE, provozuji Gentleman Store a s kolegou Honzou nově také John & Paul, značku košil pro štíhlé muže. Rád se zaměřuji na články o botách, které jsou takovou mou osobní specializací. Rád vám s čímkoliv poradím, stačí mi napsat.