Kdykoliv, když jsem zrovna v knihkupectví, jen tak pro zajímavost se koukám, jestli nezahlédnu nějakou knihu o pánské módě nebo „gentlemanském životním stylu“. Čas od času se nějaká taková objeví – jako třeba Jak být dokonalý gentleman.

Kniha s podtitulem „nadčasový průvodce správným chováním“ si klade docela velké cíle a musím říct, že ne vždy je plní.

Správný gentleman by se měl chovat jako gentleman a také se tak oblékat. Co se oblékání týče, tato kniha nám neporadí. Zato si brousí zuby na chování.

Z knihy mám rozporuplný pocit. Je rozdělena na několik částí, např. Gentleman jde na večeři, Gentleman říká správné věci nebo Gentleman jde do kanceláře. Skládá se ze spojitých textů na různá témata a pak z krátkých mini-rad. Některé ale nedávají moc smysl, např. „Chce-li gentleman s večeří sníst i oblohu jídla, učiní tak.“

I když by části knihy měly nějak držet pospolu, měl jsem dojem, že autor napsat zhruba 30 krátkých textů, několik desítek mini-rad a jen je náhodně poskládal za sebe. Kniha naprosto nepůsobí strukturovaně ani uceleně. Přidejte k tomu ne zrovna povedený překlad a pár tiskových chyb a je zaděláno na problém.

Rady jsou většinou dost povrchní a týkají se superkonkrétních věcí, Gentleman by podle ní třeba neměl psát ničím jiným než černým, nebo černomodrým inkoustem. Což dokonce i splňuji… Nějakou vyšší filozofii gentlemanství v ní ale nehledejte. Což je možná trochu škoda.

Takto jde totiž jen o krátké čtivo na jedno odpoledne (můj případ), které ve vás moc nezanechá. Maximálně si zapamatujete jednu-dvě věci, které s trochou štěstí i uvedete do vlastní praxe. Život vám ale těžko bude měnit.

Zdráhám se tuto knihu někomu doporučit, protože existují minimálně dvě jiné, které jsem již přečetl a jsou mnohem hodnotnější. Co se oblečení týče, doporučuji si sehnat Opravdový gentleman (Bernhard Roetzel, nakl. Slovart) a pro chování je mnohem obsáhlejší a lepší jakákoliv Etiketa od Ladislava Špačka

Napsal Pavel Králíček (autor)