Dobrý den,
Zeptám se, jaké je pravidlo při barvách košil a kravat a jak kombinovat? Je třeba kombinace tmavě fialová košile a krémové kravaty „hřích“? Jakou kravatu byste doporučil k tmavě modré košili?

Dobrý den, mockrát děkuji za dotaz.
Kombinování košile a kravaty je oblast, kde spousta mužů dělá zbytečně chybu. Přitom to není vůbec složité. Podle mě existují 2 základní pravidla, kterými je dobré se řídit a rázem budete vypadat o 80 % lépe než bez nich.

Pravidlo 1: Lépe vypadá tmavá kravata na světlé košili.
Je to zvláštní, ale je to tak. Berte košili jako o pozadí nebo malířské plátno, na kterém musí kravata vyniknout.

Zkuste si to představit jednoduše na dvojici bílá košile-černá kravata a černá košile-bílá kravata. Co vypadá lépe? Mnohem lépe?

photo1250_small ryan_reynolds_white_shirt_blac

Pravidlo 2: Jen bílé a světle modré košile.
Problémy s kravatou často vyvěrají z toho, že muži nosí příliš sytě barevné a tmavé košile. Nevyhnul jsem se tomu ani já, v tanečních jsem měl na každou lekci novou pastelově barevnou košili a k ní ladící kravatu (samozřejmě polyesterovou), protože ty staré se k jinak barevné košili prostě nehodily. To jsem se ještě o klasické oblékání vůbec nezajímal…

Jak bych to řešil v současnosti? Koupil bych si jednu kvalitní bílou košili na manžetové knoflíčky a k ní jednoduchou tmavě modrou, vínovou a černou kravatu. A ty bych střídal. Vyšlo by mě to levněji a vypadal bych lépe.

V současnosti oblékám jen čistě bílé formální košile a světle modré na denní nošení. Je to nejjednodušší – nemusím řešit, která kravata se hodí k jaké košili, protože se hodí všechny ke všemu.

215

Tmavé košili mají i tu nevýhodu, že nemají dostatečný kontrast se sakem – viz. vykukující rukávy.

Podle mě naprosto ideální barvy košil. Zdroj: voxsartoria.com

Podle mě naprosto ideální barvy košil. Zdroj: voxsartoria.com

Takže abych se vrátil k úvodnímu dotazu:

  • Je třeba kombinace tmavě fialová košile a krémové kravaty „hřích“? – Hřích to asi není, ale podle mě to nevypadá příliš dobře.
  • Jakou kravatu byste doporučil k tmavě modré košili? – Ještě tmavší, než je košile. Ale ideálně bych košili vyměnil za světlejší modrou.

Co si o tom myslíte vy? Souhlasíte?

Pokud se chcete také na něco zeptat, můžete využít kontaktní formulář.

Napsal Pavel Králíček
Pravého gentlemana jsem založil v roce 2011 a od té doby na něm dokumentuji svou cestu k gentlemanství. Kromě toho studuji na VŠE, provozuji Gentleman Store a s kolegou Honzou nově také John & Paul, značku košil pro štíhlé muže. Rád se zaměřuji na články o botách, které jsou takovou mou osobní specializací. Rád vám s čímkoliv poradím, stačí mi napsat.