Zdroj: Brooks Brothers

Zdroj: Brooks Brothers

Výkřiky a naříkání na všeobecnou úroveň oblékání lze slyšet na každém rohu, nicméně pokud máte ambice s tím něco udělat, je nutné se zamyslet, jak by tedy většina lidí měla chodit oblékána? Není reálné, že všichni budou chodit denně v obleku, do divadla ve smokingu a vdávat se budou v žaketu. Někteří ano, ale pro většinu je to nedosažitelná meta.

Osobně se většinou setkávám s lidmi z prostředí internetu a marketingu (programátoři, konzultanti, …), kteří chodí nejčastěji v kalhotách a tričku, případně košili. Přesně pro ně (a spoustu dalších) by byl ale dle mého ideální styl o úroveň výš: business casual. Těžko budeme hledat někde přesnou definici, vždy záleží na konkrétním autorovi. Pro mě business casual jednoduše znamená sportovní sako a separátní kalhoty. Třeba chinos.

Přejít ale od košilí ke sportovním sakům není jedoduché, pokud si nejste jistí v kramflecích. Najednou musíte kombinovat barvu saka, košile i kalhot a situace je rázem o řád těžší. I z toho důvodu čas od času dostávám dotazy na nějaké zaručené kombinace kalhot a saka, které by fungovaly vždy. Nebo téměř vždy.

Minimálně jeden takový styl podle mě existuje: námořnicky modrý blazer (sportovní sako) a khaki chinos.

Blazer vs sako – je v tom rozdíl?

V oblasti názvů sportovních sak existuje pár pojmů, které je dobré definovat, aby nedocházelo ke zbytečným pojmům a rozepřím. Těžko chtít definici všeobecnou, proto následující řádky berte jako mou osobní verzi.

Sportovní sako = separátní sako (ne součást obleku), často divočeji vzorované než oblek, z matnější látky, může být vyrobeno kromě vlny i z bavlny, lnu, hedvábí, kašmíru. Původně sloužilo ke sportu (hon, jízda na koni), dnes již sportovní určení ztratilo.

Blazer (blejzr) = námořnicky modré sportovní sako s kovovými (zlatými) knoflíky. Může být i divoce vzorovaný podle britských veslařských klubů, ale takový uvidíte málokdy. Dalo by se tedy říci, že blazer je jeden určitý druh (podmnožina) sportovního saka.

Inspirace: Americká klasika

Původ tohoto téměř uniformového vzhledu můžeme hledat v Americe, kde má pevné kořeny v preppy kultuře. U nás žádnou historii nemá, což nutně nevadí. Budete prostě vypadat dobře bez odkazů na americkou univerzitní kulturu.

Konzervativní Británie

Z hlubin internetu

9Ts6N - Imgur pHjZK - Imgur 67BSW - Imgur KhakiTan Trousers - Imgur

Námořnicky modrý blazer (sako) s khaki kalhotami je jednoduchá a poměrně dostupná kombinace, dalo by se říci téměř základní. To ale neznamená, že by byla nutně nudná. Asi jste si všimli, že jsem spíše zastáncem klasiky oproti nejnovějším výstřelkům. Jednoduchý koncept můžete totiž nekonečně obměňovat – barvami, střihy, materiály, doplňky.

A jako vždy platí, že je lepší dokonale zvládnout základy a až poté se pouštět do větších kombinací.

Zdroje a další čtení:

Napsal Pavel Králíček
Pravého gentlemana jsem založil v roce 2011 a od té doby na něm dokumentuji svou cestu k gentlemanství. Kromě toho studuji na VŠE, provozuji Gentleman Store a s kolegou Honzou nově také John & Paul, značku košil pro štíhlé muže. Rád se zaměřuji na články o botách, které jsou takovou mou osobní specializací. Rád vám s čímkoliv poradím, stačí mi napsat.