5 pravidel Pravého Gentlemana podle Toma Forda

Zdroj: http://www.anothermag.com/exclusives/tom-ford

Tom Ford je známý módní návrhář, producent filmů, ale hlavně Pravý Gentleman. Jako takový se uvolil poskytnout 5 krátkých rad, pro každého, kdo se jím chce stát také.

  1. Vždy, když vyjdete ze dveří, měli byste vypadat, jak nejlépe dovedete. Ukazujete to respekt vůči ostatním lidem.
  2. Gentleman dneška musí pracovat. Lidé, kteří nepracují, jsou nudní a většinou také znuděni. Musíte mít zápal, vášeň a přispívat společnosti.
  3. Správné způsoby jsou velice důležité. Vždy ženám otevírám dveře, nosím jim kabát, vždy se ujišťuji, že kráčí na vnitřní straně ulice. Postavte se, když lidé přijdou a odcházejí od jídelního stolu.
  4. Nebuďte arogantní, rasističtí, sexističtí a nesuďte lidi podle jejich původu.
  5. Muž by nikdy neměl nosit krátké kalhoty ve městě. Žabky a kraťasy se do města prostě nehodí. Šortky by se měly nosit jen na tenisovém kurtu nebo pláži.
Co na taková pravidla říkáte? Mně se velice zamlouvají – nejdůležitější je podle mě číslo 2. Zároveň také bod, se kterým mám největší problém, ale to je na jiné povídání.

Komentáře

  1. Štěpík

    poslední bod je bohužel nesplnitelnej, nesnášim vedro, léto je moje nejnenáviděnější část roku a nosit dlouhý kalhoty a uzavřený boty je prostě nereálný…to bych musel žít tak možná v Anglii, holt obětuju Fordovo gentlemanství za svoje psychický (možná i fyzický) zdraví

    1. Post
      Author
      Pavel Králíček (autor)

      V první řadě díky za komentář, je historicky první na téhle stránce :-).

      Vím, že je to u nás v létě mnohdy hodně těžký, co se vedra týče, ale… Existují i dlouhé kalhoty, ve kterých zase takové vedro není – např. len. Mám jedny lněné kalhoty, ve kterých už jsem chodit zkoušel a není v nich zase takové vedro. Jejich nevýhoda je, že se k nim opravdu hodí jen uzavřené boty a v těch už vedro bylo (mám kožené kotníkové).

      Z bot se ale dají nosit s klidem mokasíny, nebo lehké plátěné tenisky, ve kterých zase takové vedro není. V sandálech bude asi noha dýchat lépe, ale nejsou zdaleka tak estetické :-).

  2. Štěpík

    neboj, lněný kalhoty mam taky a prostě to nejde, sem dělanej na chladnější podnebí :)) proto ani nejezdim k moři, zbláznil bych se z toho, bláznim už i tady, když teploty vylezou nad 27 °C
    ale nějaký plátěný tenisky bych zkusit moh, abych nebyl za barbara :D

      1. Post
        Author
        Pavel Králíček (autor)

        To je spíš taková středověká varianta, ale třeba to nějaký domorodý Skot (jsou to oni, že?) dokáže udělat tak, aby to fungovalo. U ostatních mi to přijde spíš jako kostým, nebo „hraní si na něco“… :-).

  3. Black Diamond

    Udivilo mě, že zrovna bod druhý považujete za nejpodstatnější. Samozřejmě, dnes to bez práce až na výjimky nejde, ale za základ gentlemanství to já osobně nepovažuji. Asi jsem zastaralá, ale skutečný gentleman se v mých očích hlavně umí chovat k ženě, k sobě a k ostatním lidem. Z toho ten zbytek, doufám, vyplyne.

    Bod 5 je krutý, leč rozumím mu. Sama se příliš neodhaluji – není to nemožné. Horko nesnesu, ale nemám pocit, že by mě vyloženě něco mohlo spasit (klimatizaci nepočítám), jen snad vzdušné šaty po kolena a vítr. Podle mě je v kraťasech i lněných kalhotách zhruba stejné horko. Vhodné boty se dají s trochou snahy sehnat. A co může muže těšit – když chce žena být dáma (kéž by jí chtěla být pořád!), rozhodně si vezme punčocháče, lodičky s uzavřenou špičkou a tak dále. Věřte mi, ona se peče stejně jako vy, zvláště když má kostýmek.

    1. Post
      Author
      Pavel Králíček (autor)

      Podle mě je skutečně nějaká smysluplná práce, do které je člověk zapálený, základem gentlemanství. Dřív možná mohli existovat nepracující muži (dědicové, šlechta, …), ale dnes již skoro nic takového neexistuje. Mám ohromný respekt pro muže, kteří se dokázali vypracovat a zároveň dokázali zůstat gentlemany. Takoví lidé jsou také mnohem zajímavější, o čem se chcete bavit s člověkem, který se umí chovat k ženám i sám k sobě, ale celý den polehává na gauči a kouká na televizi? To je samozřejmě absurdní příklad, ale víte, kam tím mířím…

      Zpočátku jsem s bodem číslo 5 měl také největší problém, ale jak o něm neustále přemýšlím, zase tak kontroverzní mi nepřijde. Nikdy jsem se nad tím nezamýšlel, ale muž v kraťasech opravdu vypadá všelijak. Odkdy vlastně muži běžně nosí kraťasy? Nebude to moc dlouho… Kraťasy dřív nosili jen malí kluci a kalhoty byly takovým znakem dospívání/dospělosti. Škoda, že to již dnes dost vymizelo…

    2. kiwi

      Tak já bych naopak řekla, že zařazení bodu č. 2 je naprosto chvály a pozoru hodné, zvlášť od dnešního mladíka :-))

    3. ---

      Já bych tu práci, zvlášť když to řekl Tom Ford, viděla trochu jinak: asi chtěl vyjádřit, že muž by neměl být apatický trubec pospávající u televize. Měl by si namáhat mozek, a to může bohatý rentiér i noční hlídač…

  4. m

    Myslím, že v české kotlině je nejdůležitější osvěta týkající se bodu prvního. Z nějakého důvodu je tu snaha o upravenost a eleganci často považována za něco zvláště zavrženíhodného, co svědčí o plytkosti osobnosti, nedostatku smysluplné náplně času, závažných starostí a o snaze povyšovat se nad okolní stádo. Naopak ponožky v sandálech (nebo vyplandaná trika/ lyžařská bunda a pořádný pohory kamkoliv/ kapsáče nadité veškerým nositelovým majetkem/ batoh připravený na zabalení karimatky a horolezeckého náčiní i přesto, že je nošen výhradně po cestě metrem a jeho majitel by horolezl opravdu nerad/ vlasy na tři milimetry, hlavně že to nemusím česat…) jejich nositelé hájí jako jednak nepostradatelné a jednak jako znak toho správnýho chlapa do nepohody. Jakoby z přítomnosti téhle drtivé kombinace jaksi nezvratně vyplývalo: na debilní módu nemám čas – mou mysl zaměstnávají důležitější věci – do mýho oblíkání je každýmu kulový – jsem proto tedy jednoznačně nezkrotný myslitel :-) Zajímavé je, že z úhlu pohledu uvedeného v prvním bodě pravidel pravého gentlemana se nad problematikou oblékání a stylu zamýšlí málokdo. A to dokonce ani když jde o tak ožehavé téma, jako je „muž a deodoranty“ – přitom odér některých spolujezdců v tramvaji bych přímo za esenci nerespektu a ignorace označila.

    1. GothCZ

      Nezbývá mi než souhlasit, sice patřím k subkultuře gothů (klid noci a krása tmy je prostě moje :) ) ale nerad to křížím s metalovými doplňky a okolí mě vzhledem přirovnává k upíru ( ale žádný twilight poctivý a elegantní Dracula :) ). Mým oblíbeným doplňkem je motýlek a mám i normální oblek, avšak na okolí upozorňuji spíše kabátem ke kotníkům, hůlkou a cylindrem (co teprv když vytáhnu kapesní hodinky :) ) . Mě je všeobecně jedno co si o mě kdo myslí ale nebylo by špatné kdyby se vrátily doby, kdy tohle nosil každý :) ulice by byly zajisté hezčí. (Za gramatické chyby se hluboce omlouvám )

      PS: Nutno podotknout, že takto se oblékám i v létě (v čísle 5 nevidím problém )

  5. Hana - Marmota

    Kdo umí anglicky, nechť si přečte originál. Překlad je velmi dobrý, ale občas je v originále zakódovaný trochu jiný druh myšlení, který staví věc do lepší perspektivy. :-)
    A souhlasím, že bod 1 je podstatný. A platí nejen pro gentlemany, ale i pro dámy.

  6. Renata

    Tom Ford je hlavně Američan, a body číslo 2 a 4 jen utvrzují to pravé americké myšlení. Američané si nejvíce váží lidí, kteří se vypracovali sami, kteří svou pílí obohatili společnost. Vždyť i historicky – šlechta tam nikdy nebyla – otcové poutníci začínali od nuly. Pro nás, naprosto jinak smýšlející Čechy, to může být obtížnější. Muž, byť jen minimálně vybočující z nekonečné řady sandálovitých strejdů s rozepnutou košilí a ušmudlaným batohem, se často od těchto jedinců nesetká s velkým pochopením či snad uznáním. Nefandíme změnám, jsme pohodlní s tím, jak to tu běží. Nechci jen planě vychvalovat naše zaoceánské „kolegy“, ale jejich hodnoty se od našich hodně liší, proto možná při plnění těchto bodů nejeden český muž zapochybuje.
    Já jakožto žena bych ocenila ulice překypující muži s odškrtanými body 1-5. Ale dámy, přiznejme si to, vážily bychom si pak těch světlých vyjímek? Když mi cizí muž otevře dveře, srdce mi radostí poskočí, proto by mě při nadměrném množství gentlemanů dozajista postihl infarkt.

  7. Ve městě

    Zdravím Vás,
    také jsem sem byla vržena „milovaným“ Módním peklem a již první průlet stránkami mne nutí pochválit Vás a poděkovat za přínos české společnosti popularizací tak podpultového artiklu, jako je Gentleman.
    Přimlouvám se všemi dvaceti za dlouhé nohavice ve městě, či zkrátka mimo vlastní záhon. Kraťasy, byť „značkové“, byť sebesofistikovanějšího střihu, jsou zkrátka sportovní úbor, je to letní variace tepláků, lhostejno, že v supr čupr butiku stály dva tisíce. Ukazovat světu mužná lýtka (nedejbože stehna) je křupanství.

    Bůh žehnej Vaší práci :)
    Lucie

  8. cockroach

    Stran dlouhych kalhot bych rekl, ze je to v pohode zvladatelne, kdyz si clovek zakoupi vhodne lehke a vzdusne kalhoty. Ja si, kvuli pracovnimu dresscode, chodit v kratasech dovolit nemohu. Zvolil jsem proto lehke klahoty, kvalitni polobotky, lehke kosile a cele leto jsem bez problemu v Brne prezil. Takze to jde, musi se akorat zvolit vhodne obleceni. Ve vetsine slusnych obchodu vam ochotne poradi a nemusite se bat, ze budete vypadat za burana co obleceni nerozumi. To byla u me docela prekazka, ale pak jsem si rekl, ze u chlapa se proste predpoklada, ze neni (zatim) zbehly v mode, takze se spis dockate pochvaly a jeste se necemu priucite :)

  9. Správný gentleman

    1. Bdělost, toť vše! (G. Meyrink) – základ (nejen) každého gentlemana.
    Stanislav z Vedrovic

  10. Wolthan

    Len jako materiál je skvělý protože má tu magickou vlastnost že v létě chladí a v zimě hřeje.Má jen jednu nevýhodu,strašně se mačká takže se člověk užehlí.Co se týče termoregulace je na tom stejně dobře hedvábí, jen si nejsem jistý jestli existují hedvábné kalhoty k saku.Viděli jste je někde?

  11. František

    Co se myslí tím že: se vždy ujišťuji, že kráčí na vnitřní straně ulice. To znamená blíže k silnici nebo naopak?

  12. Pavel Králíček

    František: To znamená, že by žena měla vždy jít dál od silnice, aby byla víc v bezpečí – menší šance, že ji přejede/nahodí auto atd.

  13. Štěpán Z.

    Velice zásadní a důležitá pravidla. Já, jakožto prozatím dostatečně nevýdělečná osoba, si nemohu dovolit kvalitní oblečení a obuv za více peněz. (prostě nakupuju v CA, HM, Baťa) Pro mě je proto zásadní pravidlo 3, 4, 5. Až se podaří zapracovat na 2.pravidlu pak se dostaví i to první :-) Každopádně bych velice rád řekl, že když se koukám na dnešní adolescenty jak se chovají ke svému okolí a hlavně k dívkám, tak je mi opravdu zle. Pro každého muže by i to „hloupé“ otevření dveří, držení slečny dál od silnice, případně s nabídnutím svého rámě, být samozřejmostí. Bohužel období první republiky, kdy dresscode a vhodné vystupování s gentlemanským chováním k dámám je pryč. Kéžby se do podvědomí velké části společnosti tyto zásady zase dostaly.
    Díky za přínos společnosti tímto blogem.
    S pozdravem Štěpán Z.

  14. Pingback: Proč si myslím, že oblek s kraťasy nedává smysl | Pravý Gentleman

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *