Za posledních pár let jsem prošel mírným názorovým vývojem, co se různých částí oblečení týká. Již kompletně nezavrhuji džíny a tenisky, od barevných ponožek jsem se přesunul k jednobarevným a stejně tak už nemám ani jedny barevné tkaničky. O těch bude dnešní článek.

Myslím si, že barevné tkaničky prostě nejsou pěkné. Nepřidávají celku žádnou estetickou hodnotu, spíše ho vulgarizují. Pěkné a vyleštěné boty zbytečně shazují, k obleku se nehodí, obecně nejsou potřeba.

Pěkné boty bez barevných tkaniček. Zdroj: Instagram @shibumiberlin

Pěkné boty bez barevných tkaniček. Zdroj: Instagram @shibumiberlin

Když už jsem to ze sebe dostal, můžeme to probrat s chladnou hlavou. Mám několik argumentů, po jejichž přečtení snad své stávající barevné tkaničky z bot vyšněrujete, případně nebudete smutnit, že žádné nemáte.

1) Paráda se dělá botami

V rámci svých kurzů i svého stylového světonázoru zastávám pozici, že nejdůležitější z hlediska dopadu na celkový vzhled jsou 3 oblasti: boty, obleky (saka) a hodinky. Pokud investujete více do těchto oblastí, násobně zlepšíte i celkový dojem. Podobná úměrnost tak moc neplatí u košil, pásků, kapesníčků nebo kravat.

asd

Další pěkné boty bez barevných tkaniček. Zdroj: Instagram @theleporisshoes

Důležité je podotknout, že parádu dělají samotné boty – kvalita jejich kůže, čistota, stupeň lesku a patina. Ne to, jaké v nich máte zašněrované tkaničky. Ty mají význam čistě funkční.

2) Barevné tkaničky zbytečně přitahují pozornost

Jednou z několika funkcí oblečení (kromě přežití a vyjádření názoru) je i rafinované směřování pozornosti směrem k obličeji. Cílem by nemělo být “mít na sobě pěkné oblečení”, ale “být dobře oblečen”. Oblečení by mělo podporovat vás a ne stát samo o sobě.

Další pěkné boty bez barevných tkaniček. Zdroj: Instagram @gothamreddevil

Další pěkné boty bez barevných tkaniček. Zdroj: Instagram @gothamreddevil

Z tohoto důvodu barevné tkaničky škodí, protože podobně jako barevné ponožky tvoří cizí element na spodku nohou, který zbytečně poutá pozornost. Lidé by si měli koukat navzájem do očí, ne na boty a tkaničky.

3) Na fotkách pěkných bot je neuvidíte

Toto je můj oblíbený argument statistikou: ukažte mi fotku pěkných bot renomované značky, kde budou barevné tkaničky. Pokud náhodou nějakou najdete, můžu vám poslat stokrát víc fotek, na kterých barevné tkaničky nenajdete.

Extravagantní boty z krokodýla - s tmavě hnědými tkaničkami. Zdroj: dandyshoecare.tumblr.com

Extravagantní boty z krokodýla – s tmavě hnědými tkaničkami. Zdroj: dandyshoecare.tumblr.com

4) Jsou přehnaně extravagantní

I když bychom připustili, že barevné tkaničky za některých situací mohou být přípustné, jsou opravdu hodně extravagantní. Co to znamená prakticky? Že se pro 99 % mužů prostě nehodí. Abyste si je mohli dovolit, museli byste se oblékat jako dandy. Být dandy neznamená nosit barevné ponožky nebo barevný svetr.

Další pěkné boty bez barevných tkaniček. Zdroj: http://saintcrispinsblessing.tumblr.com

Další pěkné boty bez barevných tkaniček. Zdroj: http://saintcrispinsblessing.tumblr.com

Nosit barevné tkaničky vypadá na první pohled lákavě – je to “zajímavé”, dostanete možná kompliment nebo dva, ale dlouhodobě to nedělá dobrotu. Barevné tkaničky jsou něco jako McDonald’s – svým způsobem může někomu chutnat, ale je rozdíl mezi Big Macem a hamburgrem z Dishe. Jestli se chcete ve svém stylu dál posunout, měli byste se od nich držet dál.

Napsal Pavel Králíček
Pravého gentlemana jsem založil v roce 2011 a od té doby na něm dokumentuji svou cestu k gentlemanství. Kromě toho studuji na VŠE, provozuji Gentleman Store a s kolegou Honzou nově také John & Paul, značku košil pro štíhlé muže. Rád se zaměřuji na články o botách, které jsou takovou mou osobní specializací. Rád vám s čímkoliv poradím, stačí mi napsat.