Uzel na kravatě by neměl být symetrický

Když se snažím mužům na kurzech předávat svou vizi klasického pánského stylu, největší úsilí mi zabere přesvědčování o tom, jak správně vázat kravatu. Můj názor už asi znáte – v 90 % případů není potřeba vázat nic jiného než nejjednodušší uzel Four-in-hand. Problém je ale v tom, jak vypadá. Není totiž symetrický jako Full nebo Half windsor.

Abych si dokázal svůj postoj obhájit, musím to vzít trochu zeširoka.

Asymetrie je dobrá věc

Jak to na vás působí? Zdroj: http://urbancomposition.tumblr.com
Jak to na vás působí?
Zdroj: http://urbancomposition.tumblr.com

Oblékání je z velké částí otázkou estetiky, harmonie a vkusu. Dobrá zpráva je, že i když pro tyto věci nemáte vrozený talent, dají se do určité míry naučit. Základní estetickou hodnotou je symetrie, vyváženost. Představte si např. známý znak Yin a Yang, klasicistní paláce nebo jiné geometricky souměrné objekty. Přesnost oku lahodí.

Symetrii v oblékání nalezneme jednoduše: košile je souměrná podle légy, máme obě nohavice stejně dlouhé a tak dále.

Zdroj: Tumblr
Zdroj: Tumblr

Na druhou stranu svou estetickou hodnotu má i asymetrie, někdo by mohl říci, že její hodnota je i vyšší. I když to tak nevypadá, naše obličeje i těla jsou nesymetrická. Kromě nich i některé části oblečení – např. máme jen jednu kapsičku u saka. Poměrově jsou asymetrické prvky v menšině, ale mají nezastupitelnou úlohu – nabourávají a vyvažují někdy až odpudivou uhlazenost a symetrii ostatního oblečení.

Symetrie má totiž i svou odvrácenou stránku – možná jste někdy zažili ten pocit, že něco nebo někdo je tak přesný a uhlazený, až vás to štvalo. Součásti lidství je totiž i jistá míra nedokonalosti, která je v rámci oblékání vyjádřena právě kravatou a kapesníčkem.

Kravata jako švihácký prvek

Zdroj: http://www.voxsartoria.com
Zdroj: http://www.voxsartoria.com

Když se zamyslíte nad úlohou kravaty, zjistíte, že na první pohled nemá žádný význam. Nijak člověka nezahřeje, jen přidělává problémy v tom, že ji musíte ladit s košilí a kapesníčkem. Kravata samozřejmě svou funkci má, ale není tak úplně očividná.

 1. Přidá člověku na formálnosti.
 2. V kombinaci s “véčkem” tvořeným klopami pomáhá směřovat pozornost k obličeji.
 3. Nejdůležitější funkce dle mého je ale ta třetí – funguje jako tzv. “švihácký prvek”, tedy dodává člověku na eleganci a vyjadřuje jeho společenské (oblékací) sebevědomí.
Trochu té italské opulence. Zdroj: http://antonhelsinki.tumblr.com
Trochu té italské opulence. Zdroj: http://antonhelsinki.tumblr.com

V tomto ohledu působí podobně jako kapesníček v saku, jen na trochu nižší úrovni, protože kravatu nosí větší část obyvatelstva a vizuálně jsme na ni více zvyklí.

Německá uhlazenost a italská elegance

Zdroj: http://legrimod.tumblr.com/post/111579641690
Geniální ladění vzorů a (zřejmě) decentí Four-in-hand. Zdroj: http://legrimod.tumblr.com/post/111579641690

V oblékání můžeme intuitivně vypozorovat dva částečně protichůdné směry – uhlazenost a eleganci. Dobře se tyto koncepty dají vysvětlit na příkladu národů – Němci jsou stereotypně “pünktlich”, uhlazení, akurátní, přesní. Italové oproti tomu rozevlátí, hluční a nedokonalí. Ale v oblékání bezesporu elegantnější než Němci. Oproti Italům působí Němci snaživě a nuceně.

Pointa je v tom, že kravatou a kapesníčkem můžete tyto 2 póly krásně ovlivňovat dle své vůle. Chcete působit seriózně a vážně, budit respekt? Uvažte poloviční Windsor a kapesníček složte na tzv. TV fold, aby byla vidět jen ostrá linka.

Harvey Specter ze seriálu Suits většinou nosí Full Windsor, který ladí s jeho větší hlavou a buldočí náturou.
Harvey Specter ze seriálu Suits většinou nosí Full Windsor, který ladí s jeho větší hlavou a buldočí náturou.

Kravata a kapesníček by ale neměly nikdy být vyrobeny ze stejné látky – to je přesně ta hranice, za kterou už celek působí nesympaticky až odpudivě. Příliš německy.

Zdroj: http://gothamred.tumblr.com
Dvouřadé sako s křídovým proužkem, nic nemůže být konzervativnějšího, ale díky kravatě a kapesníčku působí celek elegantně. Zdroj: http://gothamred.tumblr.com

Chcete působit jako flambojantní světák, lev večírků a bohém? Four-in-hand s nonšalantně vykukujícím užším koncem kravaty, který rozhodně nebudete zastrkávat do poutka, a nedbale přetékající cípy kapesníčků z kapsičky saka.

Zdroj: http://www.roseborn.com/blog
Zdroj: http://www.roseborn.com/blog

Většinu času se samozřejmě budete pohybovat někde mezi těmito extrémy. Ale je dobré vědět, že máte na výběr. O celkovém vyznění totiž často rozhodoují právě takovéto malé detaily – pokud s nimi dokážete vědomě pracovat a pochopíte, co vyjadřují, s větší pravděpodobností budete skutečně působit tak, jak chcete.

Princ Charles je zástupcem ještě jeiného druhu, říkám mu britská aristokratická elegance.
Princ Charles je zástupcem ještě jiného druhu, říkám mu britská aristokratická elegance.

Kam byste zařadili sebe? Spíše k Němcům nebo Italům? Nebo jste jako Charles, princ z Walesu?

Komentáře

 1. Petra

  Ahoj, mam poznamku mierne mimo temu, rada by som len napisala, ze ma existencia tychto stranok tesi, velmi rada sa o kvalitnom muzskom obleceni a veciach s tym suvisiacich rada dozviem co najviac.. Pripadne sem presmerujem aj svojho partnera, pre inspiraciu.. vyborne, vela zdaru!

 2. Jirka

  Obávám se že asymetrie je pro mladé, a ještě k tomu odvážné. FIH není prvek vyjadřující serióznost a kdyby v něm někdo přišel na pohovor, nebudu ho brát vůbec vážně. Ani na electroswingový večírek bych to nevzal na sebe. Je mi to líto, ale je to takový trochu 4%ní oblékací overengineering, zahleděnost do vlastních názorů a cílové skupiny.

 3. wayoutt

  Kravatu je možno též interpretovat jako šipku ukazující k mužově pohlavní výbavě. Vzhledem k rozbujelé a všudypřítomné lidské sexualitě mám za to, že tato funkce kravaty je zásadní. I ozdoba je totiž symbol se svým kontextem.

  Nebál bych se zmínit i symbolickou reprezentaci „obojku“, dobrovolného přiškrcení, na odiv vystavující přijetí společenských norem (v duchu Ebenovy písně o kravatách)

 4. Martin

  Len nedavno som nasiel vasu stranku a tak sa prehrabavam aj starsimi clankamy. V podstate s clankom suhlasim, len mi chybal vyznam kravaty ako prekritie gombikov na koseli a pracky opasku. Co dnes uz nemusi byt az tak dolezite, hlavne pokial ide o prekrite pracky, ktoru mozeme mat tendenciu skor ukazat ako zakrit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *