Uhlí, dostihy a kulaté límce

Zdroj: http://www.stephaniecollie.com/
Zdroj: http://www.stephaniecollie.com/

To, že budu u Peaky Blinders napnutý jako kšandy, jsem vytušil hned na začátku. Nečekal jsem ale, že by mě tento projekt televize BBC mohl zaujmout i díky perfektně zpracovaným kostýmům. Pokochejte se spolu se mnou.

uktv-peaky-blinders-s02-e01

Seriál Peaky Blinders vypráví příběh vzestupu stejnojmenného birminghamského gangu po první světové válce. Právě vzestup a společenské postavení klanu Shelbyových jsou reprezentovány zvoleným oblečením. Průmyslový Birmingham totiž tehdy jen těžko mohl být považován za místo, kde by perfektně padnoucí obleky byly na denním pořádku.

7117973-low-e1413471692336

Peaky-Blinders-1

Pavel minulý týden psal o Velké nádheře, kde je rozmařilost a velkolepost kostýmů zcela na místě. Práce s omezenými finančními prostředky však v případě Peaky Blinders také vedla k velmi zajímavým výsledkům.

article-2425993-1BEB34B7000005DC-264_634x356

p028d8pj

peaky-blinders-s1x03_crop

Zatímco New York dvacátých let přetékal barvami, velkolepými oslavami a uhlazenými gentlemany, v Birminghamu byly „roaring twenties“ ještě na míle daleko. I to se v kostýmech projevilo. Barvy jsou tlumenější a tmavší, s občasnou výjimkou v podobě křiklavého kapesníčku, kravaty nebo třeba barevné podšívky kabátu. Převládají tweed, odnímatelné kulaté límce a bekovky.

Většina prostředků padla na kostýmy pro hlavní postavu Thomase Shelbyho (Cillian Murphy). Obleky mu šil Keith Watson, původně krejčí z proslulé londýnské Saville Row. Většina ostatních postav se musela spokojit s konfekčním oblečením a jeho následnou krejčovskou úpravou. Občas vypomohl původní kus oblečení.

v2-Peaky-Blinders
Druhá sezóna a Tommy na vrcholu moci. I oblečením.

836_pb2_23march14dh6a6199

Kostýmní výtvarnice Stephanie Collie říká, že se zcela záměrně snažila kostýmy přiblížit dnešním standardům, i na úkor historické přesnosti. To se projevilo například ve vypasovanějších a kratších kalhotách a občasné absenci kravaty.

Peaky-Blinders-S2-episode-3-03

Tommy with gun MAIN

Skuteční Peaky Blinders. Zdroj: www.birminghammail.co.uk/
Skuteční Peaky Blinders. Zdroj: www.birminghammail.co.uk/

Jak Tommy sám říká, on za své obleky neplatí. Buď se krejčí snaží, nebo už druhý den nemá prostory, ve kterých by se snažil. S trochou nadsázky, komu by tohle nevyhovovalo?

Zdroje a další čtení:

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *