Recenze obleku na míru od Friendly Suits

IMG_2549Oblek na míru jsem měl na svém seznamu “Ke koupi” již přes rok. Ale vždycky se to nějak zamotalo, nebo jsem radši koupil nové zboží do e-shopu, boty, nebo kalhoty. Zhruba někdy v červnu jsem si ale řekl, že už s tím něco musím udělat.

Měřenkové obleky u nás šije leckdo – Le Premier, Galard, Louis Purple, Lui Lui, Bernhardt a spousta dalších. Ale mě zaujal jeden tajnůstkářský a trochu “punkový” projekt – Friendly Suits. Občas jsem na jejich Facebooku zaznamenal, že zhruba jednou za měsíc probíhá měření na nové obleky, ale víc jsem o nich nevěděl.

Pak mě jeden známý poprosil o názor na oblek, který si u nich nechal dělat. Překvapila mě kvalita zpracování, ale hlavně cena. Byl to tehdy tuším mohér za cenu okolo 14 tisíc Kč. Neskutečné.

Tak jsem napsal do Friendly Suits e-mail. S pány Kryštofem Kodlem a Petrem Jůzou jsem se dohodl i na slevě za to, že napíšu recenzi obleku. Až tak sladký je život blogera.

První schůzka – výběr látky a úvodní měření

IMG_2529První schůzka proběhla v salonku restaurace Bresto kousek od Václavského náměstí. Přítomna byla paní krejčová a Petr Jůza. Měl jsem o obleku poměrně jasnou představu, takže jsem ani neváhal s výběrem detailů. Chtěl jsem skvěle padnoucí tmavě modrý jednoduchý oblek na 2 knoflíky s kalhotami uzpůsobenými pro kšandy.

Na výběr je několik základních látek za zvýhodněnou cenu a pak klasické vzorníky od Scabalu, Vitale Barberis Canonico a Fratelli Tallia di Delfino. Já si vybral jednu ze základních látek – nechtěl jsem nic extra, jen standardní tmavě modrou vlnu v kvalitě zhruba 100s. Konkrétně se jednalo o německou vlněnou látku Heilemann 120’s v gramáži 280 g.

IMG_2531Měření probíhalo standardně – obléknul jsem si zkušební oblek tuším velikosti 48, který na mě paní krejčová zašpendlila a křídou zaznačila nutné úpravy. Dohodli jsme vyhovující délku kalhot, typ kapes a preference, co se týče pasu.

Také mě, monogramového odpůrce, přemluvili na decentní monogram uvnitř saka.

Pak jsem jen zaplatil zálohu ve výši 50 % a čekal. Byl jsem informován předem, že se výroba obleku trochu protáhne kvůli letní dovolené, ale nijak jsem nespěchal, takže to nevadilo.

IMG_2544

Zkouška rozešitého obleku

IMG_2524Po několika týdnech jsem dostal zprávu, že je oblek připraven na zkoušku. Opět jsem se tedy stavil v salonku restaurace Bresto a jal se oblek zkoušet. Kalhoty byly v pořádku, ale u saka se mi na předním dílu tvořilo nevzhledné X směrem od vrchního knoflíku. V tento okamžik se trochu projevily odlišné preference moje a pana Jůzy, kdy on obecně zastává spíše italský styl a hodně slim obleky, já jsem spíš na anglickou klasiku a tolik vyštíhlené sako nežádám.

Nicméně jsme se domluvili, že na hotovém obleku musí přední díl saka přirozeně splývat bez nějakého krčení. Také jsem upozornil na to, že jsem si přál kalhoty bez oček na provlečení pásku, ale to je drobnost, která se dá vždy napravit.

IMG_2521Vyloženě nepraktická ale byla absence trojcestného zrcadla, ve kterém bych si mohl prohlédnout, jak mi oblek sedí. Řešili jsme to vyfocením na mobil, ale to zrcadlo nikdy úplně nenahradí. Tento problém by se měl každopádně vyřešit, až budou mít Friendly Suits vlastní prostory, které už v tuto chvíli urputně hledají.

Hotový oblek – jak to dopadlo?

Musím říct, že před předáním hotového obleku jsem měl mírné obavy, zda-li se podaří problém s krčením předního dílu opravit, ale stalo se. Nevím jak, beru to jako malý zázrak, ale stalo se.

IMG_2517Vyloženě nadšený jsem z konstrukce obleku. Oblek je totiž ušit half-canvas konstrukcí a navíc v Čechách, což je pro mě vždy plus. Díky tomu můžete na pohmat v předním dílu rozeznat 3 vrstvy (protože nejsou slepené) a klopa se krásně trojrozměrně klene, což je taková specialita, kterou sleduji. Nemám rád, když je “zpláclá”.

Zajímavostí a takovou “vychytávkou” je speciální kapsa na mobil na vnitřku saka – je umístěna téměř na boku, aby se sako kvůli váze mobilu nekrčilo. Abyste mobil zandali a vyndali, musíte se trochu více natáhnout, ale je to jen otázka zvyku a za uhlazený vnějšek saka to určitě stojí.

IMG_2501

Verdikt? Doporučil bych?

Ano, oblek na míru od Friendly Suits bych doporučil. Za velice zajímavou cenu (můj oblek by stál 13 490 Kč) dostanete výborně padnoucí oblek, který je navíc kvalitně vyroben a ušit u nás. Pokud se v dohledné době pánové nastěhují do vlastních prostor, odpadnou i problémy se zrcadlem a poslední drobnosti.IMG_2506

Komentáře

 1. Post
  Author
  Pavel Králíček

  Ahoj Macu,
  Asi máš pravdu, stálo by to zato i s nějakými nákresy, což možná chvíli zabere. Mrknu na to.

  PK

 2. Petra

  Dobrý den, Pavle, přítel sleduje Vaše stránky a právě řešíme kde pořídit oblek na míru. Vítězoslavně mi ukazoval Vaší recenzi, ale upřímně, z tohoto obleku mi vstávají vlasy hrůzou.

  Vezmu to od shora – límec je opravdu špatně vsazený, celý se ve švu krabatí.

  Už na první fotce je vidět, jak je špatně všitá podšívka – krabatí se, na detailu s monogramem je to pak jako pěst na oko. Pracovat s podšívkou není legrace a švadlena, která šije pro Friendly suits to evidentně neumí. Nesouměrnost kapsy a příšerný záševek už snad ani raději nebudu komentovat.

  Na většině fotek se zdá, že kapsa na straně s knoflíkem je výše, než ta druhá. Možná je to optický klam, ale když jsem to zkoumala více, tak vršek kapsy na straně s knoflíkem začíná celkem vysoko nad ním, zatímco na straně s dírkou začíná kapsa ve stejné linii jako dírka na knoflík. Navíc je kapsa na straně s knoflíkem špatně všitá, je zřetelně vidět, jak se látka kolem kapsy krabatí.

  A úplně poslední věc, která mě dostala – na poslední fotce Vám hodně pnou kalhoty a to až tak, že se opravdu nehezky krabatí. Takže jsou buď špatně naměřené nebo špatného střihu pro Vaši postavu.

  Více detailů bohužel (nebo možná naštěstí) není vidět, tak nemohu posuzovat více. Nicméně to, co vidím, mi bohatě stačí. Nechápu, že píšete v podstatě blog o módě o toto mužům doporučíte… U Le Premier se dá oblek koupit od 14 900,- Kč, u Galard od 16 900,- Kč, no, doporučuji všem pravým gentlemanům si těch pár tisíc připlatit a nenosit paskvil…

 3. Post
  Author
  Pavel Králíček

  Dobrý den Petro,
  Fuuuu, Vy jste mi dala :-).

  Vezmu to bod po bodu, ať můžeme konstruktivně debatovat.

  1) Špatně vsazený límec se mi nepovedlo dohledat ani v reálu, ani na fotkách. Ale možná jen špatně koukám, mohla byste blíže specifikovat, prosím?

  2) Jedna kapsa je opravdu cca 0,5-1 cm výše než druhá, nyní jsem to přeměřoval. Ale upřímně by mě nenapadlo po tomto koukat.

  3) Pokud myslíte krabacení na pravé noze, to bude zřejmě dáno mým výkrutem. Za běžné situace mi kalhoty nikde nepnou, pokud mohu soudit.

  S výsledkem jsem byl spokojen, tedy oblek doporučuji. Nesouměrných kapes jsem si upřímně nevšiml.

  Máte nějaké větší zkušenosti s Le Premier, případně Galard?

  1. Petra

   Dobrý večer, Pavle,

   děkuji za odpověď, co proto jsem chtěla dát spíše tomu obleku, ne Vám.

   Tak tedy postupně. ;)

   1) nevím, jak více Vám toto specifikovat, z pohledu na fotky na levé straně ten šev vypadá tak, jak by rozhodně neměl. Zkuste si ten vzhled porovnat s jiným sakem a sám uvidíte. Jak píše Martin, možná by to vyřešilo řádné přežehlení, ale obávám se, že se problém stal už před všitím límce – že švy nebyly správně rozžehleny/sežehleny.

   2) Ty kapsy jsou ostuda výrobce a pro mě by to byl důvod k reklamaci. Je to vidět, mě to praštilo do očí jako první, až poté jsem si všimla ostatních detailů.

   3) Ano, myslím přesně to. Mě právě nepřijde, že byste měl nějak nepřirozený postoj, aby toto kalhoty udělaly. Zkuste se projít před zrcadlem a sledujte, zda se to děje i za běžné chůze, pokud ano, reklamujte.

   Martin ještě trefně píše, že jsou to věci, kterých si 99% lidí nevšimne. Ano, to je pravda. Já ovšem nevím jal Vy, ale muži v mém okolí si obleky dávají šít proto, aby udělali dojem na někoho důležitého. A to jsou ve většině případů lidé, kteří si detailů všímají. Proto bych tento oblek opravdu nedoporučovala.

   Běžte se mrknout do nějakého zakázkového krejčovství, nějakého staršího, např. v Krakovské ulici. Byla jsem u nich na škole na praxi a obleky šila a věřte mi, ač materiály a střihy jsou sto let za opicemi, řemeslné zpracování je precizní. Tam teprve zjistíte, jak má pořádný oblek vypadat. Než to, co máte Vy, tak pánům, kteří chtějí ušetřit doporučuji nakoupit ve slevě konfekci a nechat si to u šikovného krejčího upravit. Vyjde to ještě levněji a služba bude lepší…

   1. Gizela Andrejová

    Dobrý den, Petro. Až teď jsem si všimla Vašeho příspěvku. Nevím, jak je to dlouho, co jste byla u Emanuela Andreje na praxi, ale slova o preciznosti řemeslného zpracování mě velmi těší! Táta šije bespoke obleky víc jak 30 let a to vyučení v Diplomatu, kde později působil jako krejčovský mistr, je prostě znát. :-) Nicméně snad jsme udělali velký pokrok co se týče látek, protože převážně šijeme z látek značky Scabal, Hollad & Sherry, Bateman Ogden, Harrisons of Edinburgh a Dormeuil, jejichž kvalita je velmi vysoká.

  2. Daniel

   Vážený Pavle,
   omlouvám se pokud se Vás dotknu svým názorem. Pročetl jsem některé Vaše články včetně výše uvedeného a ze všeho mně poněkud kontrastně vychází Vaše neúnavná snaha o dosažení vytčeného cíle. Ta ovšem působí poněkud křečovitě – zejména díky očividnému rozporu mezi předkládaným a zažitým. Oceńuji Vaše úsilí stát se „pravým gentlemanem“, avšak víc než zřetelně bije do očí předkládaná nezkušenost. Myslím, že byste měl věnovat větší pozornost vstřebávání zažitého a nevystřílet všechnu munici okamžitě a naslepo. Navíc mám silný dojem, že většinovou pozornost soustředíte pouze na „obal“ a obsah Vám nějak uniká.
   I když šaty dělají člověka, ve Vašem případě bych dal přednost etice a etiketě, jakož i vstřebávání životní moudrosti, nežli utrácení tučných sum za špatné výrobky.
   Mimochodem, osobně si myslím, že Vaší tělesné schránce a celkovému vzhledu by daleko líp padl více uvolněnější a ležérnější/sportovnější styl – podpořen tím pravým gentlemanstvím. Pak by nikdo nemohl nic namítat… ;-)
   Hodně zdaru!

 4. MartinJ

  Bohužel, musím konstatovat, že má Petra úplnou pravdu, poku jde o kapsy. Rozdíl cca 1 cm je skutečně ostuda spol. Friendly suits. To se nesmí v žádném případě stát. Na druhou stranu je ovšem pravda, že při běžném nošení si toho asi všimne málokdo, čili na vyhazov obleku to není, nicméně na reklamaci zcela určitě.

  Pravděpodobně má Petra pravdu i ohledně špatně vsazeného límce. Možná by pomohla žehlička, spíše je tam ale opravdu pnuti, které tam být nemá.

  99% populace si ovšem ničeho nevšimne. Měl jsem ale to štěstí ( nebo smůlu), že se u nás doma dávalo šít ( a také šilo), a měl jsem možnost ošahat si obleky, které šili ještě krejčí, kteří byly vyučeni za první republiky ve Vídni.

  Friendly suits porstě dle mého předvedly výkon, který zcela odpovídá tomu, že nemají ani své vlastní prostory a zrcadlo. příznivá cena na tom, bohužel, nic nemění. Osobně bych ostatně upřednostil po jistých osobních zkušenostech krejčího na místo švadleny, avšak uznávám, že jistě existují švadleny, které by mne přesvědčily o tom, že podléhám předsudkům…

  Na druhou stranu nesouhlasím s tím, že by VáM neseděly kalhoty. Celkový dojem z obleku je stále příznivý, a kdybych viděl pouze fotku, kterou jste dal v šanc na módním pekle, rozhodně bych takto nekritizoval. Oblek je zcela nositelný, sedí v zásadě velmi dobře. Jen bych prostě od zakázkové výroby čekal práci perfektní

 5. Aleš

  Ty kapsy vypadají hrozně, podšívka také.

  Je sice pěkné, že je „na míru“, ale za tyhle peníze si oblek představuji jinak.

  Dále si nemůžu pomoci, ale na poslední fotce se mi zdá, že by kalhoty potřebovaly ještě tak 1-2 cm navíc, aby měly ideální délku vzhledem k postavě, ale to je jen můj názor.

 6. Dony

  Ty spatne nasite kapsy, navíc o 1 cm, je tak nehorazny amaterismus, ze to je na vraceni peněz za oblek a nikdy bych se tam už neukázal a už vubec nedoporucoval. To je nemyslitelna věc u obleku z konfekce za par tisíc, natož u obleku na míru jako ze od profiku. Okamzite vrátit a tohle tu nechat jako varování pro ostatní. Neskutecne amatérské, plus ta silene nasita podsivka, hrůza, des. Vrátit a utíkat pryč a uz se tam neobjevit. Ale je potřeba podekovat za clanek a aspoň jste nás ostatní varoval, kam rozhodne nechodit.

  Hezky den a pokud budete oblek vracet či reklamovat, zajímal by me přístup panu majitelu.

 7. Klimes Jan

  Peněženku s rádoby kvalitní s marketingového brašnářství sem ti sprdnul :)
  Obleků nerozumím, kapes sem si všiml až po přečtení komentářů :) jinak se mi oblek líbí…
  Boty z Ebay taky neobstály v komentářích :)
  Chce to boty na míru ;)

  Honza

 8. Kryštof

  Dobrý den,

  dovolím si zde napsat jen pár slov na obhajobu našich produktů .

  Předně bych však rád zpochybnil to, že několik fotografií zabíraných v celku a v různých polohách může sloužit jako férové východisko pro kritiku obleku. Jinými slovy z takovýchto fotek lze jen ztěží usuzovat na kvalitu zhotovení.

  Tento oblek jsem osobně předával a za jeho kvalitou stojím. Jediné, co mě trochu trápí je zmiňovaná poloha kapes. Již jsme se s panem Králíčkem domlouvali na revizi. Zde uznávám, že případná chyba je nepřípustná a bude napravena.

  Petro a Martine, nepochybuji o vaší expertíze, proto bych vás rád pozval, abyste se na kvalitu našich obleků přišli podívat na vlastní oči. Věřím, že pohled zblízka a detailnější prozkoumání vás o kvalitě zhotovení přesvědčí. A pokud ne, bude vaše kritika alespoň založena na reálném svěděctví a ne na fotce. Navíc lidí s dobrým krejčovským okem (a grifem) není nikdy dost, proto bychom pro vás mohli mít i nějakou pracovní nabídku :).

  Závěrem bych jen upřesnil, že naše obleky nepochází od nějaké jedné švadleny. Máme výrobu v ČR s mnohaletou tradicí.

  Jsem otevřen jakýmkoli dalším dotazům.

  Přeji pěkný den,

  Kryštof Kodl
  FriendlySuits

 9. Janek

  Nechcete zkusit masochistický experiment v podobě obleku Bandi Vamos? Jejich polyesterové nádhery za pár tisíc se zjevně těší velké oblibě na facebooku, rád bych viděl, co za tím stojí, z naaranžovaných fotografií je poznat bohužel jen málo.

 10. DavidV

  Předně – jak již jeden komentář lehce zkritizoval – já spíše oceňuji autorovu snahu o dokonalost, přestože mu právě ještě chybí zmíněná „zkušenost“. Mám rád Kaizen. Tudíž oceňuji i fakt, že jde s kůží na trh, protože jedině feedback člověka někam posouvá.
  V žádném případě nemám trénované oko jako Petra, ale je pravda, že mi na první pohled prostě něco nesedí a nevím, co to je. Styl? Barva? Teď nehodnotím, že asi taky už začínám vidět, že i sem tam něco nesedí. Ale já to považuji za banalitu (i když ta banalita stojí pár tisíc navrch). To je přesně ta esence, která se mi občas v kultivovaném zahraničí líbí – mají cit pro ty místy i křiklavé barvy. Možná bych doporučil autorovi se nebát proužku nebo něco takového – diskuse spíše pro znalce/vizážistu, který vezme vpotaz postavu, barvy atd.

 11. Bublifuk

  Cena dobrá, ale to sako (pokud lze soudit z pár fotek) vůbec nesedí – celkově krátké (a to i v rámci toho, že krátká saka jsou poslední dobou „trendy“), o něco kratší rukávy, než by měly být, horní knoflík moc vysoko, sako se dole rozevírá a ukazuje košili nad opaskem, a celkově se mi zdá, že přední díl saka moc nekopíruje postavu (ano, vím, že to není bespoke ani full canvas, ale stejně). Také se mi zdají krapet moc široké rukávy (zejm. nahoře – rukávová díra je zřejmě zbytečně moc velká). V ramenou to sedí celkem OK.

 12. Marie Bohačíková

  Pokud hledáte reference na Friendy Suits, taky jednu přidám. Již bych u nich oblek nenechávala šít. Pokud někde utratíte za oblek a košili přes 17.000 očekáváte nějakou kvalitu i služby. Celý proces výroby trval velmi dlouho (přes 3 měsíce tuším). Termín předání se neustále odsouval, museli jsme se sami stále připomínat. Navíc se bohužel se projevili vady provedení a komunikace žádná, dokonce nemáme ani doklad. Z prvotního nadšení, jak jsou super a punk jsme vystřízlivěla.. Raději zvolte zavedený salon.

 13. Pepan

  Jo ja mel predtim taky takovy ktery me sezraly moly :D a nic moc kvalita, tenhle je fakt bozi a springer ti jej krasne udela na miru za dobry peniz tak ho ted mam ve zvlastni skrini :D

 14. Pepan

  Ani nechtej.. jinak ty obleky springe doporucuji, jsou prvotridni jinde jsem takovy nikdy nemel a uz asi ani nezmenim svoji znacku.

 15. Gizela Andrejová

  Myslím, že zásadní otázka, když se píše o obleku „na míru“, je vůbec uvést, zda je to bespoke, nebo made to measure (měřenka). Už z věty „obléknul jsem si zkušební oblek tuším velikosti 48, který na mě paní krejčová zašpendlila a křídou zaznačila nutné úpravy“ vyplývá, že se jedná o oblek made to measure a nikoliv bespoke, a proto ne na míru v pravém slova smyslu. Můj otec, s téměř třicetiletou praxí krejčího a střihačského mistra, vede krejčovství a šije výhradně na míru. Zákazníka osobně naměří a podle jeho měr nastřihá oblek, který se pak ušije. Je to sice dražší záležitost, nicméně ale když na míru, tak opravdu skutečně na míru – poctivou krejčovinu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *