První bespoke sako – za týden a z kašmíru

Šití na zakázku (bespoke) je takový svatý grál našeho menswear světa. Který jsem vždycky chtěl ochutnat, ale zatím nebyla vhodná příležitost. Dlouhou dobu mi doma ležela krásná béžová kašmírová látka, kterou jsem si pořídil na radu Česlava Jaroše – měl mi z ní šít dvouřadý blazer, ale skrz jeho nemoc a obecnou zaneprázdněnost jsme se k tomu nějak nedostali.

Nedávno mi na e-mail přišla zpráva od Zdeňka Krumpolce z ekrejcovstvi.cz, že by měl zájem něco mi za recenzi ušít. Občas mi podobné nabídky chodí, ale snažím se hned zpočátku nastavit správná očekávání – že poskytnutí věci zdarma neznamená, že recenze bude pozitivní. Článek napíšu tak, jak uznám za vhodné, tedy co nejvíce se blížící pravdě. A na zadavateli pak je, zda ho bude chtít publikovat.

Webové stránky pana Krumpolce moc důvěryhodně nevypadaly, ale měl tah na branku a “přemluvil” mě rychle na osobní schůzku. Potkali jsme se u nás v obchodě. Zjistil jsem od něho základní informace – že obleky šije sám, je vyučený krejčí, jedná se o bespoke, většinou používá látky Scabal a oblek bude hotový do týdne. To jsem docela koukal – u šití na zakázku jsou termíny většinou minimálně 6 týdnů, protože je potřeba absolvovat dvě zkoušky, které celý proces ještě prodlužují. Ale trefil jsem se zrovna do mrtvějšího období, takže pan Krumpolec mohl šít pouze pro mě.

Funkčnost dírky na klopě jsme demonstrovali vložením nedaleko rostoucího květu.

Obecně šití na míru moc rád nemám, dělá mi problémy šířka výběru, radši si vybírám již z hotového. Zároveň člověk musí mít jasnou představu už předem, aby výsledek vypadal trochu k světu a nebyl to překombinovaný mišmaš. Pan Krumpolec mi nejprve nabízel hodně světle modrou látku na oblek, kterou jsem s díky odmítl, protože jsem si nedokázal představit, že bych takový oblek nosil. Pak jsem si prohlédnul dva vzorníky od Scabalu, než jsem si vzpomněl na kašmírovou látku, co mi ležela doma a bylo rozhodnuto.

Kromě funkčních knoflíčků na rukávu si všimnětě i hodinek Wenger Sea Force, které jsem dostal spíš na sportovnější aktivity, ale oblíbil jsem si je natolik, že je nosím i ve všední den.

Dohodli jsme se na klasické jednořadé sako, proběhlo první měření, pan Krumpolec si sbalil fidlátka a odjel. Vrátil se už druhý den s rozešitým sakem na první zkoušku. V této fázi se sako výsledku příliš nepodobá – jde jen o pár kusů látky sešitých stehovkou, na kterých se ladí základní podoba střihu. Krejčí ještě může všechno párat, přešívat – vypadá to docela efektně, když přímo na vás rukama trhá kusy látky a znovu je špendlí k sobě.

Na další zkoušce za pár dní už je sako téměř hotové, chybí jen dokončit rukávy a některé detaily. Pan Krumpolec nechával poměrně dost detailů na svém uvážení, mimojiné přidal i jednu malou kapsičku nad pravou přední nakládanou kapsou, kterou jsem si přál odstranit. Kromě toho jsme ještě změnili náprsní kapsu z nakládané na klasickou, ale jinak vše bylo vyhovující.

No a za dalších pár dní už jsem dostal sako kompletně hotové.

Hodnocení

Musím říct, že jakkoliv to byl proces bespokově nestandardní, tak jsem s výsledkem hodně spokojený. Za neskutečně krátkou dobu (ta už se asi nebude opakovat) jsem dostal super sako bez toho, aniž bych musel někam jezdit a přehnaně si vybírat všechny detaily. To byla moje zkušenost, pro normálního zákazníka to ale může být jiné. Pokud bude mít pan Krumpolec zrovna více zakázek, nepočítejte s takovou rychlostí – standardní dodací doba jsou 3-4 týdny. Do týdne bývá první zkouška, druhá zkouška za další týden.

Co se konstrukce týče, je sako celopodšité, podlepené, žíněnka je jen v přední prsní části. Střih se nevytváří úplně od nuly, ale pouze upravuje stávající velikost. Jde tak o jakousi kombinaci měřenky a bespoku. Podšívka je ze směsi acetátu a viskózy. Vybírat můžete z látek Scabal, Holland & Sherry a Loro Piana.

Místo nicneříkajícího „e-krejcovstvi.cz“ na nášivce bych doporučil spíše vlastní jméno, Zdeněk Krumpolec.

 

Komentáře

  1. Petr

    Bespoke ma střih vždy na míru – úprava std střihu prostě není bespoke…
    Osobně nemám rád podlepování… sako špatně větrá
    Co ty dírky? Jsou jen obšité a rozstřižené? Podšívku raději nebudu komentovat…

  2. Martin

    Poznámka se štítkem celkem trefná. O to pikantnější je, že jeho web není „e-krejcovstvi.cz“, jak hlásá štítek, ale „ekrejcovstvi.cz“, kde jsou jeho stránky k nalezení… :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *