Proč se pánské a dámské oblečení zapíná opačně?

Některé věci na první pohled nedávají smysl, ale mívají historické opodstatnění, které ale často balancuje na hranici zapomnění. Stejné je to i se zapínáním pánského a dámského oblečení.

Pokud jste si nikdy omylem nic dámského nezkoušeli, vlastně ani nemusíte tušit, že se dámské oblečení zapíná opačně. Tedy že má knoflíky na levé straně. Proč vlastně?

Úplné pravdy se těžko dohledat, proto jsme odkázání na více či méně reálné historky. Ohledně tohoto fenoménu existují hned dvě.

Emmett LondonHistorka první – za vše mohou služky

Dříve i nyní se muži oblékali sami – nepotřebují na to žádnou pomoc a ani by ji nechtěli. Zároveň jsou lidé většinou praváci, proto jsou knoflíky na pravé straně košile, aby se lépe zapínaly.

Na druhou stranu ženy často potřebovaly služky k tomu, aby se dokázaly obléknout do sofistikovaných mnohovrstevnatých šatů. Ty k nim přistupovaly zepředu a bylo tedy logické, že se jim jednodušeji knoflíky zapínaly, pokud byly vlevo.

Dnes už téměř nikdo své služebnictvo nemá, ale některé zvyky a standardy jen tak nevymřou.

Historka druhá – aby neprofukovalo

Druhá historka je trochu nepravděpodobnější, původ odlišného zapínání přisuzuje jízdě na koni. Dříve totiž ženy seděly na koních při jízdě bokem, levým bokem ve směru jízdy. Pokud by měly stejné zapínání jako muži, mezerou mezi knoflíky by jim vítr foukal pod kabát, košili atd.

Co je na které historce pravdy už dnes těžko někdo posoudí, ale baví mě je sbírat a dozvídat se nové a nové. Člověk si pak připadá, že více „rozumí životu“.

Věděli jste, proč se pánské a dámské zapínání liší? Znáte tyto historky, nebo máte ještě jinou?

Komentáře

 1. Nedy

  První historka má zásadní nedostatek, a sice že pánové se neoblékali sami. Ještě v minulém stoleté nebylo nic neobvyklého, když jim s tím pomáhal komorník. K vidění např. ve filmu Gosford Park.

 2. V.I.

  Souhlasím s anonymem výše, ale pánské oblečení nemělo tolik knoflíků, které by se musely zapínat – frak nemá žádné knoflíky, žaket jeden (dříve i více) a sako jich také tolik nemá ;) A berte v potaz, že košile, které se dříve (a i v době, kdy se odehrává Gosford park) nosily, měly jen 2 až 3 knoflíky, které byly většinou zapnuté (či zasazené, pokud to byly ozdobné knoflíky frakové košile apod.) už když si ji pán oblékal, takže se zapínal už jen ten u krku. Jinak by mě zajímalo, co všechno si panstvo nechávalo od sluhů oblékalo. V jedné z knih Elinor Glynové je zmínka o jednom pánovi, který by si bez sluhy prý neuměl obléknout ani ponožky :)

 3. LoaKačka

  Nás ve škole s textilním zaměřením učili, že to bylo proto, že se dámy při kojení potřebovaly rozepnout jednou rukou, a to většinou levou, neb v pravé(schopnější) třímaly kojence. A když jsou knoflíky nalevo,tak to jde levačkou líp :)
  Držim vám palce,kluci ;)

 4. Tomáš Fuk

  Já myslím, že knoflíky na opačné straně jsou proto, aby pánové, protože jsou zvyklí používat pravou ruku, mohli pravačkou rozepnout i dámskou halenku, jestliže stojí s dámou čely k sobě. Teorie se služkou má trhlinu – služka by u sebe používala levačku, kdežto u paní pravačku.

  1. Sibyla

   Služky knoflíky neměly, knoflíky byly luxusní součást oděvu: z drahých kovů, soustružené z rohoviny nebo perleti. Dodnes sekta amishů v USA knoflíky nepoužívá, protože jsou hochmutig (myslím, nepamatuji si přesně to slovo, ale znamená namyšlené, povýšené – oni používají holandštinu původních osadníků). Nižší vrstvy všechno zavazovaly na tkalouny, knoflíky (olověné) měli jen u parádních kabátů.

 5. Atom

  Když by seděly levým bokem dopředu tak jim naopak bude, při dámském zapínání, foukat pod kabát, ne? Dámské sedlo je pravým bokem dopředu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *