Pravý gentleman I – otevírání dveří

Pravý gentleman by měla být série krátkých článků, ve kterých se budu snažit poskytovat jednoduché rady pro pravé gentlemany.

Každý gentleman by měl otevírat dveře pro svou partnerku, či ženu, se kterou do dveří vstupuje.

To je standard, kterého je dobré se držet. Existuje ale i velká spousta výjimek, které člověk zřejmě pochytí až praxí.

 • Co dveře, které se otevírají dovnitř? Vstoupit první a dveře podržet.
 • Co když za vámi jde dalších deset lidí? Držet dveře i jim? Prioritou je váš doprovod – jen se ujistěte, že jim dveřmi neprásknete do obličeje.
 • A co restaurace? Do restaurace chodí jako první muž – údajně, kdyby v hospodě byla rvačka, aby žena nebyla trefena letící židlí či půllitrem.
 • Otevírat v dnešní době dveře od auta? Při nastupování to bude milé gesto, při výstupu je to spíše otravné.
Určitě sami najdete spoustu dalších situací, které můžou být problematické. Tehdy platí, že základ je chovat se přirozeně a gentlemanské chování hlavně nijak nenutit. Přirozenost > nucené gentlemanství.

 

Komentáře

 1. Eva

  Určitě je to milé, už se mi párkrát stalo, že na mě jedinci pustili dveře. A k tomu doprovodu, gentleman by to podle mě měl dělat i pro cizí dámy, například když někam vchází. Tuhle jsem se musela rozčílit, vláčela jsem kufr metrem a když jsem chtěla zmáčknout to tlačítku u výstupu a nemohla jsem na něj došáhnout, nikdo mi nepomohl (u dveří byli tři chlapi) a ještě mě pobaveně pozorovali, jak mi to nejde.

 2. Loo

  Jj, Hano, naprosto souhlasím :o).
  (ad restaurace a hospody – slyšela jsem, že je to proto, aby se na ženu nesoustřeďovala nechtěná pozornost (?). Co je na tom pravdy, nevím)

 3. Moje snaha o Gentlemanstvý

  Dobrý den, dlouhodobě se snažím o Gentlemanské chování, jsem bohužel často terčem výsměchu, dokonce i dívek, dnes jsem dívce otevřel při nastupování dveře od auta, nejdříve jsem sklidil ušklebky od kolemjdoucích a na ní bylo také vidět, že je touto situací spíše znervozněna, zde se mi pak střetávají zasady, kdy nechci dívku za žádné situace přivest do situace kdy se necítí dobře, ale má etiketa mi říká a´t ji dveře otevřu, je mi 27let, dívkám většinou okolo 21 let vím, že je to důsledkem jejich nevyzrálosti, ale to opravdu musím čekat do 40 ? Je mi jasné, že starší dáma toto ocení, ale jak se chovat k mladým dívkám ?

 4. re:Moje snaha o GentlemanstvÝ

  Pane, Vy jste ztracen. Být pravým gentlemanem je nejen o otevírání dveří, ale také o intelektu. Jak vidno z Vašeho předchozího příspěvku – hlavně tedy neuvěřitelné pravopisné chyby v jeho nadpisu – zde bude jádro pudla…

  1. Bohdan

   Já to nevidím tak ztraceně. Velmi si cením, že tento muž se chce učit. Ve hrubce to není.
   Znám muže, který za mnou chodil, abych mu trochu poopravil dopisy různým lidem, později i pro jeho milou. Radši jsem hrubky nepočítal. Ale je to galán.
   Nutno říci, že gentlemanství je otázkou celé osoby, mluvy, postojů. Dá se mu učit i s trochou legrace a nadsázky. Když otevíráte dveře mladičké dívce, která to ještě moc nechápe, udělejte trochu legraci a zvolejte: Prosím, madam, račte vstoupit. Nebo něco podobného. Naučíte se něco nového Vy i mladičká dáma povyroste.
   Mnoho zdaru, mladý muži!

 5. Moje snaha

  Jsem dizlektik, mám trošku problém s citem pro tvrdé a měkke i/y, vím, že je to trochu větší hendikep, každopádně jsem se vždy snažil chovat k dámám slušně a už vůbec by mne nenapadlo poukazovat na nedostatky druhých domníval, jsem se že Gentleman zbytečně někoho neuráží, ale ze zkušenosti z tohoto článku jsem se spletl, velice děkuji za poslední příspěvek něco na tom bude. Bohužel jsem se nikdy nesetkal s mladou slečnou co by zároveň byla dáma.

 6. Hana - Marmota

  Nevím, kdo tu reakci napsal, ale pěkná nebyla. Nenechte se tím odradit, prosím! Mám přátele, kteří také mají problémy s pravopisem, a i když já sama jsem v tomhle směru taky dost pedantská – prostě to hned vidím – nemůžu tvrdit, že by ti lidé byli o to horší. Spíš je mi ta moje schopnost někdy na obtíž!

 7. Hana - Marmota

  Podotknu ještě, že ti lidé, o kterých píšu, jsou v mnoha směrech naopak lepší než já. Jen aby bylo jasno; na pravopisu svět nestojí a nepadá, ale na chování lidí k lidem kolem sebe ano. Tečka.

 8. Chekotay

  Pane snažící se o gentlemanství, nenechte se odradit úšklebky okolí či nervozitou slečinek, vždyť to vy, gentleman, jste sám metrem světu, to podle vás se svět točí. :-) Přeji mnoho zdaru.

 9. Marky

  Dnes jsem od přítele žádala otevření dveří a odmítl, jednou to udělal a od té doby mi připomínal, změny to bylo naposledy!
  Zeptala jsem se ho, jestli to pro mě nemůže prostě udělat? Prý žijeme v 21.století a tohle je úplně „debilní“
  No a jak to dopadlo? Jela jsem domů tramvají! Mrzla jsem a přestupovala, ale zachovala jsem si sama sebe!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *