Recenze peněženky od Brašnářství Tlustý

Pojem „Brašnářství Tlustý“ vyvolává spoustu emocí – ať už pozitivních, tak negativních. Málokomu je každopádně lhostejné. Spousta mužů uvažuje, že by si od nich něco pořídili, ale stále se nerozhoupali (rozhovor by jim mohl také pomoci). Třeba i pro ně píšu tuto recenzi zatím jediného artiklu, který od Tlustého mám – pěněženky Business.

IMG_1604

Nekoupil jsem si ji sám – dostal jsem ji darem k Vánocům od bratra. Z toho pramení i volba monogramu, je na ní vyraženo „P.K.-Pravý Gentleman“. Sám se monogramům pokud možno vyhýbám, těm viditelným určitě. Jediné monogramy mám vyražené na zadní straně pásku a na spodním lemu jedné košile. Ale darovanému koni na zuby nekoukej, takže to neřeším. Naopak je to někdy dobrá záminka ke konverzaci.

IMG_1615

Kvalita zpracování

Na kvalitě zpracování a výdrži svých výrobků si Brašnářství Tlustý dost zakládá, bylo by tedy poměrně smutné, kdyby realita vypadala jinak.

IMG_1616

Peněženka je vyrobena z kvalitní hovězí kůže sešité pevným stehem, který se nikde zatím nepáře. Cvoček uzavírající kapsu na drobné je mosazný a bytelný. Tahle peněženka určitě vydrží dlouhé roky ve skvělé kondici. Já ji mám v tuto chvíli 4 měsíce – jsou na ní vidět pouze drobné vrypy do kůže, které ale vycházejí z toho, jak se k ní chovám.

IMG_1614

Peněženku nosím v přední kapse kožené tašky, kde se mele spolu se dvěma páry klíčů, adaptéry, propiskami a dalšími proprietami. Dostává tedy zabrat více, než kdybych ji nosil v náprsní kapse.

Konstrukce

Konstrukčně se jedná o klasickou peněženku, do které můžete vložit bankovky bez nutnosti jejich skládání, má kapsu na drobné i 3 přihrádky na platební karty. Z vnější strany jsou navíc 2 kapsy, které já osobně nevyužívám. V jedné mám jen zasunutou bezkontaktní platební nálepku.

IMG_1611

Asi největší otázka je, zda nosit drobné v peněžence? Možná gentlemanštější variantou je mít speciální peněženku na drobné, případně je nosit po kapsách. V USA to problém není, když mají i při vyšší cenové hladině nejmenší bankovku v hodnotě 1 USD. U nás se ze zvláštních důvodů minimální hodnota bankovek neustále zvedá, takže se člověk drobným úplně neubrání.

IMG_1612

Design

Design je v současné době u některých produktů největší slabina Brašnářství Tlustý. Nemají žádné externí designéry, vše si řeší sami, ale možná by bylo lepší někoho najmout, aby se produkty dostaly na vyšší úroveň.

Jde o to, že v globálu nepůsobí příliš elegantně. Vše je takové tlustší a hrubší, než by mohlo být. Je to zčásti dané cílovou skupinou „normální chlapi“.

IMG_1610

Ve výsledku se to projevuje například tím, že je peněženka na můj vkus hodně tlustá. Může za to tloušťka kůže a počet jejích vrstev. Proto i když mám v peněžence jen naprosté minimum, tzn. 8 karet, žádné drobné a pár bankovek, je tlustá 3 cm.

IMG_1608

Samozřejmě design je o prioritách – je-li nejdůležitější životnost, pak utrpí elegance a rozměry.

Již jsem zmiňoval vyražený monogram. Kromě něj na peněžence nalezneme i vyražené logo brašnářství. To může opět někoho odradit – osobně se snažím posouvat spíše k věcem, které žádné viditelné logo nemají. Nicméně nijak z peněženky nevyčnívá jako např. kovové logo od Blažka, takže by ho mohl přenést přes srdce i jinak zarytý odpůrce značek.

Závěr

Peněženka od Tlustého je kus, který vám bezesporu vydrží léta. O kvalitě nemůže být pochyb. Pro „normální chlapy“ je naprosto ideální, nicméně pokud sháníte něco elegantnějšího, asi příliš spokojeni nebudete (můžete zkusit třeba Ondřeje Šímu). Z praktického hlediska by celá peněženka mohla být tenčí, ale to už jde mírně proti základní kvalitě trvanlivosti.

Komentáře

 1. McMac

  Ahoj,

  i když zní recenze ve prospěch peněženky (a produktů) od Tlustého, tak já mám právě dojem zcela negativní.
  Tlustého sleduju a fandím mu, ale peněženka je pro mě velikým zklamáním! Proč?

  Za cca 2 tisíce Kč už by zpracování mělo být na vysoké úrovni a já si dovolím říci, že není (jak by se dle fotek na webu Tlustý mohlo zdát):
  1. Za tyhle peníze přeci musí mít podšívku!
  2. Pohled ze shora a ze zdola – katastrofa – proč ty kraje nejsou zabarvené či sešité jedním pruhem kůže

  Tak jak to vidím já, to jsou slušně nařezaných pár kusů kvalitní kuže a asi dobře sešité dohromady. Ale (bohužel) asi nic čím bych se rád nechal reprezentovat.

  Mac

  1. Post
   Author
   Pavel Králíček

   Ahoj,
   Poučen komentáři na Facebooku bych nyní recenzi formuloval asi kritičtěji, ale člověk se učí každým dnem.
   Nicméně stále platí, že po elegantnější peněžence by se člověk měl poohlédnout jinde…

  2. Jakub

   Dobrý den,
   musím jen souhlasit. Firmě osobně fandím, jenže prezentují se strašně sobecky zakládají si na kvalitě zpracování, že je to ručně dělané atd ( kvalita zpracování křivé stehy, nitě jdou nesmyslně přes sebe, hrany katastrofa je toho spousta )

   Byl jsem u nich i osobně, to prostředí je sice docela fajn. Když ale dojdete k výrobkům, tak nosit něco takového bych se musel stydět.

   Nevím jestli to tak bylo i ze začátku, když jich bylo méně. A postupem času se spíše zaměřili na kvantitu než na kvalitu to bohužel nemůžu posoudit. Jisté je, že by měli spíše hledět na kvalitu zpracování, než co nejrychleji vydělat balík na hloupých lidech!

  3. Petr Nahlovsky

   Já to vidím jinak. Není to ani dobře sešité a ani to není kvalitní kůže, ale ta nejlevnější jaká se dá sehnat.

 2. Petr NOS

  Vtipna recenze. Vyrobky pana Tlusteho a jeho kumpanu jsem videl. Dokonce jsem si s kamaradem objednal a jak sleduji fotografie, muj shit nebude vyjímkou. To opravdu nevidite tu otresne odflaknutou praci? Vzdyt je to videt i na Vasich fotografiich. Popisovat co je na penezence spatne nema cenu. Spatne je tam uplne vse :-). Moje penezenka od jejich firmy skoncila v supleti, protoze bych se stydel neco takoveho v obchode vytahnout. Kamarad ji nosi, protoze nema penize na vyhazovani. Firma Roman Tlusty je ostudou a pevne doufam, ze v zaranici sve vyrobky prezentovat nebudou.

 3. J. Netušil

  Na peněženky Bellroy (ve stejné cenové hladině) se prostě dívá lépe, než na ty od Tlustého.
  S tou mojí Bellroy Hide&Seek (Java), jsem nadmíru spokojen. Naprosto jsem si jí „zamiloval“ už od prvního dne, kdy mi přišla a po pár letech je stále ve vynikající kondici, i když nemá skoro 1cm tlustou svrchní kůži (jako je tomu u peněženky od Tlustého).
  Na můj vkus jsou výrobky od Tlustého prostě moc surové a vypadají jak dělané pro dělníky. Toť můj osobní, takřka nezaujatý, názor.

 4. MartinJ

  Tato peněženka mi přijde opravdu hodně humpolácky vyrobená, působí jako nějaká prvotina od někoho, kdo se učí pracovat s kůží, anebo jako ideální peněženka pro lovce bizonů, který ji vytáhne při placení v Trigger Whisky Saloonu :-)

 5. J. Popelka

  Bohužel se musím, co se týče firmy Tlustý, přidat k dříve přispívajícím, nicméně, přesto bych na druhou stranu i přidal pochvalu.

  Pochválit, a skutečně vysoce ohodnotit musím promo, marketing a reklamu firmy Tlustý, kdy dokážou relativně majetné lidi přesvědčit k tomu, aby si za nemalé peníze i opakovaně pořizovali výrobky, podle mého názoru průměrné kvality. Designem, zpracováním… Již zmiňované křivé stehy, vlnitě všité zipy, nabouchané nýty, nezapravené okraje, nevyřešené kladení nitě a zakončení… Takto vypadají práce řady brašnářů, kteří ovšem svoje výrobky prodávají za několikanásobně nižší cenu, která pak odpovídá jejich skutečné hodnotě.
  Já osobně bych takto zhotovenou, strojně šitou (ne, opravdu toto není ruční šití!) peněženku ocenil na cca 500Kč. Ostatně… je to pro brašnáře při sérii několika kusů práce tak na půl hodiny, max hodinu.
  Samozřejmě, pokud je někdo přesvědčen, že tato věc je ta, za kterou chce dát cca 2.000 i víc, a zdá se mu být kvalitní, cool a trendy, proč ne, ať si ji koupí…

  1. David

   Osobně s Vámi sohlasím. Jen jediné. Tohle dělalo prase a mnoho brašnářů by se za takovou práci stydělo.

 6. Post
  Author
  Pavel Králíček

  Děkuji všem za (většinou) kritické komentáře – psal jsem, že Brašnářství Tlustý budí rozporuplné emoce. Já jsem se z toho poučil tím způsobem, že se do oboru zpracování kůže ponořím trochu více, abych příště dokázal recenzovat na vyšší úrovni.

 7. Roger

  Mě příjde, že všichni v tomto státě jsou tak úžasní manažeři, že si prostě zaslouží „lepší“ věci. Nicméně musím kriticky říci, že kvalita manažerů v ČR je mizerná a za nemalé sumy, co si budeme povídat. Takže pokud bych měl stanovit cenu vůči klientovi, navýšil bych ji ještě jednou, aby byla stejně předražena a zároveň stejně easy, jak český management :-P
  Dělám v oboru doplňků a odívání léta a pravdou je, že se jedná o poměrně jednoduchý model, což mě osobně vyhovuje. Vadí mi v podstatě jen to logo (to by mohlo být uvnitř kde je mnohem více viditelné). Nicméně neshledávám na práci pana Tlustého nic zásadního. Většiná produktů na trhu jsou aušusy a například LePremier, který je považován za vlajkovou loď „mužství“ z vás manažerů pomalu dělá impotenty :-D
  Nelíbí se mi způsob recenzí, kdy v podstatě kdokoliv, neznalý oboru a mnohdy rozmazlený fracek popírá práci zkušených mistrů a ještě se přezdívá džentlmen. Tohle by se před 100 lety neujalo. Měli byste se stydět :-(

  1. McMac

   Ahoj Rogere,

   princip není v tom, že banda mladých floutku kritizuje zkušené mistry. Naopak na anglických botách je krásné vidět, že si s nimi dál někdo práci. Jsou tu i menší brasnari, na jejichž výrobcích je opět vidět, že si dali práci.
   Každý v tom vidíme něco jiného. Já osobně jsem zajásal, když se Tlustý objevil a řekl jsem si: “ super, konečně kvalitní česká výroba a na fotkach krásné zpracování…“

   Je tu ovšem velké ale – to co jsem viděl v článku je věc v hodnotě několik set kč. Lehce lze za 2k najít podstatně lepší výrobky. Na konci dne zde name volný trh. Já si to třeba nekoupím :-)

 8. Petr

  Musím říci, že zde souhlasím s recenzentem, pan Tlustý je vyučen v oboru švec, což je hodně rozdílné řemeslo než brašnařina. Společný jmenovatel těchto řemesel je snad pouze ten materiál, se kterým se v obou řemeslech pracuje. Rozjel sice dobrou strategii na bázi „České poctivé řemeslo“ ale zdá se, že o něm moc neví a podle toho pak jeho výrobky vypadají. Ale na druhou stranu se postupem času kvalita a zpracování zlepšují, takže za pár let, pokud firmě snaha a píle vydrží se snad můžeme těšit na pravou Českou kvalitu.

 9. Filip.Sari

  Hezke odpoledne, diky za clanek i fotky pouzivane penezenky. Sam jsem loni uvazoval o nakupu penezenky od R.Tlusty, ale desing nebyl muj salek kavy tak jsem se rozhodl neutracet. Bez dalsich zkusenosti bych tedy byl jen stejnym prispevatelem jako všechny ostatni komentare. Ale chtel jsem udelat radost pritelkyni a poridit ji peknou, ale pevnou kabelku, ve ktere unese nejen klice, ale i notebook, lahev vody, destnik a vsechny ty ostatni hlouposti. Ani u znackovych vyrobcu jsem nenasel tvar a velikost, kterym bych sen me pritelkyne splnil. Obratil jsem se o pomoc k designerce Zuzane Berankove, sepsal seznam co vsechno ma kabelka unest a umet a poslal predstavu. Pristup sl. Berankove byl uzasny, na vyrobu jsme si domluvili delsi termin a k vanocum jsem dal pritelkyni od pi Berankove kolorovanou skicu. Vyroba samotne kabelky trvala z duvodu pracovního vytizeni cca 2-3 mesice, ale je presne dle prani pritelkyne, s podsivkou kterou jsme si sami vybrali, kvalitni zipy a prezky se objednavaly z Italie. A kdyz se kabelka dokoncovala a ja potreboval stihnout termin, tak sl. Berankova privezla kabelku osobne do restaurace kam jsem vzal k vyroci pritelkyni na veceri. Myslim, ze dodnes mi zustalo neco z plusovych bodu, ktere jsem tim u pritelkyne získal:-). Duvod proc vam to vsechno pisu je, ze sl. Berankova se zapojila pred casem do tymu R.Tlusteho. Na zaklade teto me jedine, ale cerstve, zkusenosti se ztotoznuji s jednim z komentaru a verim, ze s pristupem jaky mela sl. Berankova k moji kabelce, to R.Tlusty muze dotahnout vyrazne dal, nez popisuji ostatni komentare. Drzim palce a jsem zde zatím sice jedinym, ale velmi spokojenym zákazníkem.

 10. Pingback: Nejlepsi penezenka | Michal Hardyn

 11. Ivan Petrův (Brašnářství Tlustý a spol.)

  Dobrý den,

  rád bych se vyjádřil ke komentářům na výrobky z našeho brašnářství.

  Snažíme se dělat co umíme a jak umíme nejlépe. Pokud někdo od nás čeká zakládané jemňoučké superluxusní peněženky, tak ty u nás neděláme. My děláme pevné peněženky z 1-2mm silné kůže. Ne každému to vyhovuje. Udělat takovou peněženku netrvá rozhodně půl hodiny, nenechte se mýlit.

  Kdo by se chtěl podívat na nejslabší peněženku kterou jsme dokázali (i na základě této recenze) udělat, zde je link https://www.flickr.com/photos/tlustyleatherworks/14090152749/

  Zdravíme všechny zákazníky a fanoušky

  Ivan Petrův
  Brašnářství Tlustý a spol.

 12. Pingback: Jak platit jako gentleman | Pravý Gentleman

 13. roman tlustý

  Děkuji za odborné komentáře a pocity . Jste přínosem pro naší řemeslnou práci. Díky Vám všem . Kteří jste koupili i nekoupili v letošním roce náš výrobek a podpořili tak profesionální rozvoj malého řemeslného sdružení lidí vyučených v osmdesátých letech minulého století v kožedělných oborech a nejen těchto . Protože k nám patří ještě třicet malých rodinných firem v České republice. Vaše názory a recenze jsou vodítkem ke zlepšení naší služby veřejnosti. Roman Edward Tlusty http://www.romantlusty.cz

 14. foxxy

  Rád bych přispěl i se svými zkušenostmi s brašnářstvím Tlustý. Byl jsem skutečně rád, když jsem natrefil na českého výrobce a velmi jsem jim fandil. Mají skutečně dobře udělaný marketing a přístup k zákazníkovi. Málokde zákazníka takto velmi přátelsky uvítají, kdykoliv k nim zavítá. Nicméně je třeba poznamenat, že řemeslné zpracování je bída. Svrchní okraje kůže jsou neopracované a ani nikterak nezadělané tak, aby peněženka působila reprezentativním dojmem. Stehy na peněžence jsou křivé a kůže ohraničující prostor na karty je ustřižena taktéž křivě. Peněženka mě vyšla lehce nad dva tisíce korun, což skutečně není zase až tak málo. Je sice vyrobena z hezké galanterní kůže, ale není to peněženka reprezentativní na schůzky. Používám ji jen na karty a mám ji uloženou v tašce. Pořídil jsem si místo ní mnohem hezčí a jsem mnohem spokojenější.

 15. Helena

  Dobrý den,
  objednala jsem si u této firmy opasek, který jsem potřebovala jako dárek. Délka dodání měla být 4 týdny – po zaplacení. Po 4 týdnech opasek nikde. Píšu e-mail – bez odpovědi. Volám – dovolám se na několikátý pokus. Kladu dotaz, jak to, že mi nepřišel objednaný a zaplacený (před měsícem) opasek. Pán zcela s klidem odpovídá, no máme potíž s dodavatelem spon, takže to bude tak za dva týdny. Opravdu výborná ukázka toho, jak se chovají k zákazníkům. Pokud se garantuje dodací doba 4 týdny, tak by se to mělo dodržet ne? Pokud se vyskytnou potíže, tak se snad musí domluvit se zákazníkem? Je to opravdu hloupé, pokud mám zboží jako dárek, který potřebuji do určitého data. Jsem fakt zklamaná z takového jednání a nakupovala jsem u nich naposled. H.

 16. foxxy

  Reaguji na komentář od slečny či paní Heleny. Obávám se, že v tomto ohledu nejste sama. Na Facebooku se našlo mnoho lidí se stejným problémem. I já sám jsem si objednával dolarovku pro otce jako náhradu za jeho zničenou asi před rokem a půl. Předpokládaná lhůta se prodloužila o neskutečných šest týdnů (1,5 násobek standardní lhůty). Nutno podotknout, že se neblížily Vánoce, kdy by se dalo zpoždění očekávat. Sami se mi neozvali, po několika urgencích mi bylo sděleno, že jsou problémy s dodavatelem a následně i nedostatek spon. Na druhou stranu musím uznat, že její zpracování bylo celkem dobré a peněženka slouží otci dodnes.

 17. Cliff

  No mám peněženku o Aspinal of London, kvalita je úplně někde jinde. Provedení na jedničku a hlavně vypadá elegantně, to se bohužel o peněženkách od Tlustého říct nedá.

 18. Honza

  Vidě jsem jen jeden jejich kus, ale byl 1A, ale zbytek nabídky mne za tu cenu nepřesvědčil a vydal jsem se cestou Tomáše Lingera a troufnu si říci, že už „nikdy“ nepůjdu jinam. kvalita, detaily, možnost opravdu takřka 100%-ní kustomizace, střihem, barvou, stylem…
  tímto ale Brašnářství R. Tlustý nezavrhuju, a přeju si aby do budoucna patřili na výsluní v oboru!

 19. Marek

  Taky jsem, jako jeden z mnoha, dostal peněženku od Tlustého darem od ženy, co se týče zpracování, není to sice žádná amerika, ale s přimhouřením oka to ujde, spíš mě zaráží nedotaženost z praktické stránky. Přihrádky na karty ok, ale alfa omega peněženky, přihrádka na bankovky, děs běs. Bankovku tam prostě a jednoduše nevložíte, aniž byste ji nezlomily rohy, případně ji jinak nepokrčily. Ve spodních rozích přihrádky je prostě tak těsná, že je obyčejné vložení bankovky do peněženky mission impossible. Nechci nikoho soudit, nejsem žádný odborník, ale předpokládal bych, že u peněženky za 2.500 Kč tuhle dost podstatnou mouchu někdo vychytá.

 20. Karel Vančura

  Osobní zkušenost s touto firmou nemám, ale podle prezentovaných fotek autora článku musím konstatovat, že se v žádném případě nejedná o dokonalou práci. Nejvíce mi vadí nezahlazené hrany, vrstvení kůže v místech, kde je sešito několik vrstev kůže na sobě (normální by mělo být seříznutí kůže a tím její ztenčení, aby nedocházelo k opticky nehezkým vypouklinám – viz obrázek 8, kde je vidět, jak je všitá kapsička na drobné). Zrovna tak absenci podšívky považuji za nešťastnou.

  Praktičnost / nepraktičnost peněženky nemohu soudit, nevlastním.

  Osobně s kůží pracuji, nikoli profesionálně, jen tak hobby jako relaxace. Osobně bych přemýšlel, zda v případě, že bych stvořil takovouto peněženku třeba coby dárek, zda ji někomu skutečně věnuji nebo raději ne a zůstane v šuplíku jako ne zcela podařené dílo. Za výše uváděnou cenu mi to dle fotek nepřijde odpovídající kvalita práce.

 21. Roman Tlustý

  Po pěti letech dochází k oddělení Romana Tlustého od vzniklé konfekce a vyhozením mého
  Know-How na ulici společníkem. Začínám znovu abych nemusel papouškovat co mi bylo předkládáno. Děkuji za komentáře potvrzující špatnou cestu. A držte mi palce .Ještě pro vás něco vyrobím.

 22. Martin

  Já, osobně jsem hledal výrobce který by vyhověl mým požadavkům, zkoušel jsem oslovit vícero, ale nakonec jsem skončil u manufaktura75.cz a mohu vřele doporučit. Vyrobili dle mých požadavků, komplet na zakázku, upravili střih mé původní peněženky u které my vyhovovalo vnitřní členění. Reagovali téměř obratem, poslali návrh včetně rozměrů. Výsledná cena 3800,- včetně návrhu, kompletně ručně ušito z třísločiněné kůže. Uvnitř mám monogram a peněženka je ve dvoubarevném provedení. Kvalita zpracování bych řekl špičková, hrany krásně hladké a pravidelné, vůbec není vidět z kolika vrstev se peněženka skládá. Zatím jsem nadšen. A odpověděli mi na email do druhého dne, což mi bohatě stačí.

 23. Tomáš

  Šel jsem si na internet zjistit nějaké informace o Brašnářství Tlustý a jsem trochu šokovaný, jak špatnou má pověst. Osobně mám peněženku od Antorini , která se samozřejmě nedá srovnávat, protože je uhlazená a elegantní https://www.antorini.cz/collections/panske-kozene-penezenky Osobně bych určitě jinou peněženku nechtěl, ale myslím, že každé zboží má svého zákazníka. Můj známý pracuje v lese, nikdy jsem ho neviděl jinak než v monterkách a moje peněženka mu připadá moc „uhlazená“, stejně jako se mu nelíbí můj nový oblek a ani vlastně nic jiného :-) Mimochodem právě on má ale peněženku od Tlustého a je s ní spokojený, z čehož prostě je nutné udělat závěr, že ke každému člověku se hodí něco jiného a každý má to svoje, co se mu líbí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *