O důležitosti kopyta

Dovolte mi příklad. Koupíte si své první boty dobré značky, řekněme Loake. V obchodě si je zkusíte a odejdete s velikostí 9. Jindy jste zvyklí, že od jedné značky vám sedí stejná velikost, proto když jdete do obchodu pro další pár, poručíte si opět velikost 9. Ale ta vám není. Jak je to možné?

Může za to věc zvaná kopyto.

Vpravo kopyto, vlevo svršek boty, který se na něj napíná.
Vpravo kopyto, vlevo svršek boty, který se na něj napíná. Zdroj: E.M. Lawart

Kopyto je přesně tvarovaný kus dřeva (železa, nebo plastu), na kterém se boty vyrábějí. Právě on má největší zásluhu na tom, jak vám boty budou sedět a také jak elegantně budou navenek vypadat.

Znát svoje kopyto

asdf
Kopyto Justina FitzPatricka. Zdroj: Shoe Snob

Abych navázal na ilustrační příběh z úvodu a doplnil ho o „správný“ postup, abyste měli jistotu, že vám boty padnou správně na 100 %, musíte znát svou velikost i přesné kopyto. To je trochu problém, protože každý výrobce jich má několik.

Nestačí si tak zapamatovat, že u Loake máte velikost 9, Barker zase 8,5, ale své velikosti musíte vztahovat ke konkrétnímu kopytu. Pokud máte trochu času, nebo jste fajnšmekři, můžete si v obchodě (najednou, nebo postupně) vyzkoušet pár bot od každého kopyta a zapsat si, jakou velikost od jakého kopyta potřebujete.

Pak už můžete bez problémů objednávat i přes internet. Vzhledem k tomu, že různí výrobci mají kopyta sice jinak pojmenovaná, ale tvarově často podobná, můžete prohledat StyleForum a zjistit, která kopyta si jsou hodně blízká.

Velikost znám, ale co šířka?

Boty na míru od Gaziano & Girling. Zdroj: Tumblr Gaziano & Girling
Boty na míru od Gaziano & Girling. Zdroj: Tumblr Gaziano & Girling

Když jsem se poprvé dozvěděl, že se boty vyrábějí i v různých šířkách, docela mě to překvapilo. Přitom to dává maximální smysl. Aby to ale nebylo tak jednoduché, existují dva způsoby číslování šířek: evropský a americký.

Evropský se pohybuje v rozmezí: C, D, E, F, G a H, přičemž šířka „F“ je standardní, tedy nejčastější. Pro představu: v nabídce Loake u nás, kterou beru jako referenční, jsou 2 užší modely šířky E a 9 širších „G“. Standardních „F“ pak cca 50.

U amerických bot je číslování (nebo spíš písmenkování): A, B, C, D, E, EE, EEE, EEEE, F, G. Standardní šířka je zde „D“.

Kopyto dělá botu

Diskuse o botách se často točí jen v rámci jejich designu či typu. Rozlišujeme derby a oxfordky, ale že mezi nimi může být značný tvarový rozdíl (způsobený právě kopytem), již tak často nezmiňujeme.

Z převládajících typů kopyt u různých značek může vyplývat i jejich obecná charakteristika, o které mluvil Michal Kučera. Že boty Alden působí stabilněji je zcela jistě způsobeno tím, že mají širší a ne tak dramaticky elegantní kopyto jako ku příkladu boty francouzské. Srovnejte na obrázcích níže.

Zdroj: Instagram @deidei0719
Boty Alden. Zdroj: Instagram @deidei0719
Boty Alden. Zdroj: Instagram @
Boty Alden. Zdroj: Instagram @jcklh
Boty Corthay. Zdroj: Corthay.com
Boty Corthay. Zdroj: Corthay.com

Co tedy z článku vyplývá? Až si budete příště vybírat boty, zkuste se dívat i na jejich šířku a tvar kopyta. Uvidíte, že tvarově se boty stejného typu mohou hodně lišit.

Zdroje a další čtení:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *