Nosit ponožky jako papež

red-gammarelli-socks

Gentlemanovi by nikdy nemělo být vidět lýtko. Ani když dá nohu přes nohu. To jde ale s běžnými ponožkami do poloviny lýtek zařídit obtížně, protože se v průběhu dne shrnují a riziko obnažení přetrvává. Praví gentlemani proto nosí podkolenky.

Podkolenky? No, je to tak. Na první pohled to působí zvláštně, ale mají své výhody.

Tak předně – neshrnují se. Sahají až nad lýtko, kde krásně drží.

Zadruhé – často se vyrábějí v přesných velikostech, stejně jako boty, takže se nikde v botě nehromadí.

A v zimě vám v nich bude větší teplo.

Podkolenky jsem již doporučoval v článku o vánočních dárcích pro gentlemany a udělal jsem si tím dobrou službu – dvoje podkolenky Gamarelli mi přistály pod stromečkem.

IMG_0594

A jak do toho zapadá papež z nadpisu? Jednoduše. Jedním z předních výrobců luxusních podkolenek je i malé italská rodinná firma Gamarelli, která jinak odívá i papeže a ostatní církevní hodnostáře.

Odívat papeže od roku 1798

Rodina Gamarelli před obchodem v roce 1939.
Rodina Gamarelli před obchodem v roce 1939.

Již od roku 1798 je rodinný podnik Gamarelli exkluzivním dodavatelem papežů, kardinálů a biskupů. Jejich dvoupatrové krejčovství naleznete kousek od Pantheonu v Římě. Zajímavé je, že za papežem chodí zástupci Gamarelli, ale kardinálové už si musejí přijít.

Veškeré církevní oděvy nejsou pro běžného muže relevantní, ale jeden artikl se trochu vymyká – jsou to právě podkolenky ve 3 barvách: kardinálské červené, biskupské fialové a temně černé. Na ně dostala francouzská firma Mes Chaussettes Rouges (česky „moje červené ponožky“) licenci pro prodej online.

Jak se chodí v podkolenkách

Je zábavné sledovat, jak se člověku neustále posouvají hranice i v oblasti oblékání. Vzpomínám si, že kdysi mi přišlo zvláštní i nosit košili zastrčenou do kalhot, připadal jsem si jako starý páprda. Za tři dny už ale nebylo cesty zpět.

S podkolenkami je to podobné – zpočátku to byl velký nezvyk, ale po pár hodinách si člověk zvykne. Asi největší sebevědomí dodávají boty (a oblek), ale podkolenky tomu dost pomáhají. Pro mě osobně je to pořád něco extra, takže se v nich cítím výjimečně a ještě lépe než obvykle.

Boutique2Je to z několika důvodů. Jsou vyrobeny z mercerizované bavlny (nebo merino vlny), která se na dotek spíše blíží hedvábí. Mám i několik párů hedvábných ponožek a upřímně bych je nedokázal odlišit.

Kvalitní podkolenky (a ponožky) mají také ručně napojenou palcovou část, takže nevzniká prominentní lem, který může být v botě nepříjemný. Navíc jsou vyrobeny v přesných velikostech, takže se ani v botě nekrčí. Osobně mám hodně malou nohu (cca velikost 6,5), takže je to reálný problém.

Kde a jak koupit?

Na druhou stranu si za kvalitu musíte zaplatit: jeden pár přijde na 20 Euro, což je předpokládám částka, kterou většinou za pár ponožek nevydáte. Já určitě ne. Ale podkolenky Gamarelli také nejsou obyčejné ponožky.

Gamarelli samozřejmě nejsou jediná firma, která se na kvalitní podkolenky specializuje. Ty ostatní ale nemají takovou církevní historii. Mezi moje další oblíbené patří Bresciani, Marcoliani, Mazarin a Pantherella, i když od nich ještě žádné kousky vyzkoušeny nemám.

Nepředpokládám, že by se kvalitní podkolenky daly koupit kdekoliv v Čechách, ale určitě napište do komentářů, pokud o nějakém obchodě víte.

Zdroje a další čtení:

Komentáře

 1. Petr

  Na zimu jistě dobré, pro církevní hodnostáře rovněž tak. U gentemana bych spíše čekal sock garter.

  1. Post
   Author
   Pavel Králíček

   Česky se tomu říká „pánské podvazky“ a to už tak dobře nezní :-).
   Historicky jsou podle mého podvazky znouzectností – nosily se, protože ponožky nedržely (nebyly pružné umělé materiály atd.). Když už dokážeme vyrobit podkolenky, které drží bez pomoci, nač nosit podvazky? Spíše tak přemýšlím nahlas.

   1. McMac

    Protože to žádný čistě racionální význam nemá. Stejně jako můžeme (teď si rýpnu :-) ) nahradit botami s membránou ty rámové, můžeme psát plastovou propiskou místo plnicího pera, nosit přesné japonské quartzky místo švácarských automatů atd.

    … protože to má styl :-)

    Mac

 2. Láďa

  Nejsem církevní hodnostář, ale podkolenky nosím už docela dlouho. Jsou rozhodně příjemnější, jak ty módní superkrátké ponožky nebo nedej Bože chodit i v uzavřených botech na boso. Obojí považuji za naprostý vrchol buranství.

  1. Post
   Author

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *