Muž stylu #2: Jirka Chomát

Jirku Chomáta znám již delší dobu a baví mě sledovat, jak se jeho osobní styl postupem času krystalizuje. Ze zpočátku jen „dobře oblečeného“ muže se stal hrdý hipster libující si v retru, kombinacích barev a Primkách. Více se dočtete v rozhovoru…

Vím o tobě, že jsi v první řadě produktový manažer v Seznamu, ve volném čase fotíš a propaguješ motýlky pod značkou Bowtie Lover. Co jsi ale dělal dříve? Jaká je tvá pracovní historie se vztahem k oblékání?

Úplně původně? To raději nechme na propadlišti dějin – ale ještě před několika lety jsem si do práce neváhal vzít kostkované Rejoice kalhoty a tričko. Fakt! Dnes už bych to neudělal, ale v té době jsem to zkrátka neřešil a v IT firmě zapadal do nejčastějšího stylu – jeansy, tričko a mikina.

IMG_7422

Pak proběhly nějaké životní eskapády a shodil jsem přes 20 kilo – najednou mi místo XL byla velikost M – to byl takový bod zlomu, protože když už jsem se musel komplet nově obléknout, tak jsem chtěl vylepšit svůj „styl”. Postupně jsem si tedy pořídil několik chinos, jeansy, košile – zpětně soudím, že některé byly dost šílené – a začal tím, že jsem každý den do práce začal chodit úplně jinak oblečený. Donutilo mě to hodně přemýšlet jak oblečení kombinovat, dívat se po inspiraci jinde, něco si přečíst, probrat to s holkama i klukama. Vlastně jsem stále ještě hubnul, protože celý přerod trval rok a půl až dva. Samozřejmě jsem si všiml, že mě najednou lidé jinak vnímají. Změna stylu oblékání a, jak doufám, i vystupování, byla mým okolím dobře přijata, proto v tom pokračuji dodnes.

IMG_8765

Asi před dvěma roky jsem si usmyslel, že bych měl mít motýlek – klasický, vázací, vlněný – ale nemohl jsem u nás vhodný sehnat a po internetu jsem si ho napoprvé kupovat nechtěl. Ono osahání mi výrazně chybělo. Nechal jsem si tedy čtyři motýlky ušít podle svého návrhu, dodnes nosím dva z nich. Postupně – asi za 2 roky – se tento zájem o neexistující motýlky podle mých představ rozvinul ve značku Bowtie Lover, kterou tvořím společně s přáteli Honzou a Mončou. Navrhujeme, šijeme, fotíme a prodáváme originální vázací motýlky, kterým jsme vymysleli zajímavou webovou prezentaci i styl, jakým naši motýlové k zákazníkům promlouvají.

DSCF0957

Vlastně mi došlo, že jsem ti vůbec neodpověděl na otázku “jaká je má pracovní historie se vztahem k oblékání” – v podstatě žádná. Ve firmě jsem stále tak trochu za exota, který ke svému potěšení občas někoho z kolegů inspiruje, aby se zamyslel jestli si koupí mikinu nebo svetr, jaké boty či kabát.

Oblékání tedy pravděpodobně souvisí s tím, co budu dělat dál. A to se uvidí.

 IMG_8836

Jak jsi budoval svůj šatník? Jaký oblek sis koupil jako první, jaké jsi udělal chyby?

Na prvním obleku jsem si dal záležet, je to černý klasický oblek české značky Pietro Filippi kvalitního materiálu a střihu. Horší to bylo s prvním sakem a vestou, které jsem si pořídil o nějaký čas dříve. S odstupem času vidím, že je hodně retro i na mě, a to je co říct, ale naštěstí vestu mohu kombinovat s několika tvídovými saky, která rád nosím.

Kupodivu mám stále jen ten jeden první černý oblek. Zcela formální oblečení totiž nosím zřídka a raději kombinuji různá saka nebo blejzry s kalhotami, kterých mám naopak až až.

IMG_7325

Jak bys popsal svůj aktuální styl?

Postupně se stalo že, Bowtie Lover hodně ovlivnil mé oblékání a nasměroval mě spíše k anglickému až dandy stylu. Trochu za to může i moje slečna, které se retro styl líbí a přivedla mě i na myšlenku zkusit si nechat narůst delší vousy. Výsledek můžeš sám posoudit. Nejčastěji nosím několik tvídových a vlněných sak, často ze second handu, ke kterým se hodí má sbírka motýlků, pletené kravaty i svetry. Miluju barevné vzorované ponožky a neberu se úplně vážně.

IMG_8602

Sbírám staré hodinky – zejména značky Prim, společně s mojí slečnou jich máme asi 25 – protože velmi vhodně doplňují mé outfity. Postupně se z toho stala taková hezká závislost, kterou jsem nakazil i svého tátu. Mám z toho radost, protože je to krásná zábava, která člověka obohatí o společnost těch malých tikajících stroječků. Velmi uklidňující a nádherné retro.

IMG_4475

Jaký bude můj oblíbený styl letos v létě se teprve uvidí, ale od loňska mám několik barevných sak, kalhot a kraťasů, takže si myslím, že to bude trochu divoké.

Jen málo mužů (dle mého) nakupuje v second handech. Máš svá oblíbená místa a tipy? Má nakupování z druhé ruky svá specifika?

Myslím, že z toho muži mají zbytečné obavy. Nakupování v second handu má několik benefitů. Mě na tom baví to, že ulovím kousky, které běžně v konfekci nenajdu, takže je ani neuvidím na nikom dalším a hodně často jsou z materiálů a v provedení, které se dnes v takové kvalitě shání jen těžko. Samozřejmě, že záleží do jakých second handů chodíte, ne všechny skrývají poklady. Prozrazovat ale nemůžu, to by mi ta moje (ne)dala!

IMG_6850

Co rád děláš ve volném čase (pokud tedy nějaký máš)?

Ve svém volnu hlavně fotím, vařím, jím, nebo se se svou drahou polovičkou potloukám po pražských kavárnách, restauracích a náplavkách.

Focení je pro mě důležitý aktivní odpočinek, a proto rád vyrážím na různé výlety i dovolené. Často pořádám fotografické kurzy pro začínající a pokročilé fotografy. Tyto aktivity s mým oblékáním příliš nesouvisí. Přece jen se do lesa více hodí pohorky a funkční oblečení. :-) Ale díky fotografickým aktivitám má náš motýlkový projekt kvalitní prezentaci, které jsem se snažil dát určitý nezaměnitelný styl. Ať každý posoudí, jak se mi to povedlo, ale nezapomenutelné to myslím je…

IMG_8595

Jakou máš oblíbenou značku? Jakou bys doporučil?

Snažím se značkám vyhýbat a kupuji si oblečení spíš podle toho, jak zapadá do mého šatníku a kvality materiálu. Vždy přemýšlím nad tím, kolik nových kombinací vznikne nákupem toho kterého kusu oblečení. Pokud usoudím, že jde o solitér, který mohu nosit s jednou košilí a sakem, tak si ho pravděpodobně nepořídím a raději se poohlédnu po něčem, co mohu nosit častěji a různorodě nakombinované s dalším oblečením v mém šatníku.

Jestli mám přesto nějaké značky jmenovat, tak košile mám téměř výhradně od T.M. Lewin, jejichž fully fitted střih se zkráceným rukávem je pro mě přesně to pravé. Rád mám už zmíněné Pietro Filippi, i když jsem si u nich dlouho nic nekoupil, a vzhlížím samozřejmě ke klasickým kouskům značek Hackett London, Burberry a podobně.

DSCF6116

Nejoblíbenější kus oblečení?

Tvídový kabát ze second handu a sako z téhož materiálu od T.M. Lewin.

Máš nějaký oblíbený “look”?

Tvídové nebo vlněné sako, košile, barevný svetr, pletená kravata nebo motýlek.

DSCF6426

Máš nějaký vzor? Koho považuješ za stylovou ikonu?

Vzory vlastně od dětství (Tecumseh, kapitán Nemo, Myšpulín) žádné nemám a s oblékáním je to stejné. Vlastně ne, je to jako s fotografováním – na začátku kopírujete svůj vzor, a pak si vytvoříte vlastní styl.

Co by měl mít každý muž ve svém šatníku? Co jsou naprosté základy?

Na tuhle otázku ti výborně odpověděl Robin v minulém rozhovoru. Problém je však v tom, že každý muž z tvé otázky je především jiný než ti ostatní… Já bych nechtěl být každým mužem a nikdo by asi nechtěl býti mnou. Pro začátek stačí, když se každý zamyslí nad tím, co by rád nosil za oblečení, kolik je mu let, kde a čím se živí, do jaké společenské skupiny patří nebo chce patřit. Zvolený styl by měl být odpovědí na všechny otázky. Samotná móda je odpovědí.

Zní to jednoduše, ale asi není, protože myšlení bolí a my všichni denně potkáváme ve městech muže oblečené jako na horskou výpravu, se špinavými botami, protože před týdnem pršelo, stejně smutně černé, v podstatě neoblečené. Ale mám radost, že se to hodně mění a zejména na mladší generaci je radost pohledět. Obzvláště na dámy :-)

DSCF0526

Věřím, že všichni čtenáři tvého blogu přemýšlí o tom, co nosí, jak kombinují oblečení nebo se ráno podívají zda mají vyčištěné boty. Proto sem přece chodí.

Jakou jednu věc bys poradil ostatním mužům?

Noste motýlky!

Kde můžete Jirku sledovat:

 Bowtie Lover

Komentáře

 1. Lukáš

  Příjemný rozhovor,
  jsem rád za tenhle nový blok rozhovorů, je to zajímavé a určitě také inspirativní počtení.
  Palec nahoru a už teď jsem zvědavý na další ;)

  Lukáš
  ajlaffesn.blogspot.cz

 2. Dowrin

  Pěkný styl, k panu Chomátovi se hodí, ale asi jen málokdo by takto oblečen vypadal podobně dobře. => Souhlas s tvrzením výše, že každý si musí najít vlastní styl, specifický právě pro něj.

 3. Jan

  Moc pěkný styl. Závidím světlé tvídové sako, přesně takové sháním, můžete sem prosím napsat odkud jej máte? Děkuji JT

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *