Košile s krátkým rukávem

Košile s krátkým rukávem jsme rozdělili do dvou částí. První je podkategorie obsahující společenské košile s krátkým rukávem. Tyto košile jsou vhodné především pro formální příležitosti – do společnosti a do zaměstnání, zejména tam, kde je vyžadován tzv. dress code.
Zdroj

Možná se mnou nebudete souhlasit, ale společenské košile s krátkým rukávem by měli nosit jen zaměstnanci McDonald’s a možná autobusáci. Rozhodně ne bankovní úředníci, ředitelé, podnikatelé, běžní úředníci ani nikdo jiný. Košile s krátkým rukávem v obleku nevypadají dobře.

A nemyslím si to jen já. V tomto článku jeden z krejčích ze Savile row přímo říká, že je nesnáší:

“I hate short-sleeved shirts,” says Richard James, the Savile Row tailor. “If I see someone in a short-sleeved shirt, I don’t even think middle management, I think loser. Or a steward on an airline.” James does not sell any short-sleeved shirts at his store. “In hot weather, I think you should wear a shirt, T-shirt or polo shirt. We don’t need another category.”

A proč že jsou vlastně tak špatné?

 1. V saku není vidět na konci rukávu manžeta a celý outfit pak vypadá tak nějak nedokončeně.
 2. Košile s krátkým rukávem prostě nedává smysl jako kus oblečení. Obzvlášť, když vyhrnuté rukávy tradiční košile vypadají tak dobře. Když už si teda nemůžete pomoci…
 3. Většina českých košil má rukávy příliš široké a hrozí, že v nich budete vypadat jako strašáci na poli.
 4. Kvalitní košili s krátkým rukávem prostě neseženete. Kvalitní výrobci je totiž nevyrábějí. Je to něco podobného jako s polyesterovými kravatami.

Komentáře

 1. dlouhan

  Košile s krátkým rukávem nosím hlavně v létě, nenosím je do obleku – nosím je volnočasově – raději než vytahaná trika. Obludné velké nekupuji, vybírám si spíše slim fit, ale souhlasím s tím, že nikdo neumí udělat pořádnou. Většinou narážím na špatný střih, blbě navazující vzory a podobně. Při výběru se snažím eleiminovat co nejvíce zvěrstev a prokousat se k pár normálním kouskům.

 2. Košile s krátkým rukávem

  Čeští muži by potřebovali mantru. Mohla by znít nějak takto:

  KOŠILE S KRÁTKÝM RUKÁVEM NEPATŘÍ DO OBLEKU!
  KOŠILE S KRÁTKÝM RUKÁVEM NEPATŘÍ DO OBLEKU!
  KOŠILE S KRÁTKÝM RUKÁVEM NEPATŘÍ DO OBLEKU!
  KOŠILE S KRÁTKÝM RUKÁVEM NEPATŘÍ DO OBLEKU!
  KOŠILE S KRÁTKÝM RUKÁVEM NEPATŘÍ DO OBLEKU!

  Ufff, ani pětkrát není dost. Však počkejte na plesovou sezonu.
  Adina

 3. Renáta

  Co se týče košil s krátkým rukávem pod sako, to je s prominutím hnus velebnosti. Jednoznačně se mi ale líbí víc než lněné košile. Nicméně moje asociace ke lněné košili představuju alter bio muže, kteří nejsou daleko od stylu květinových dětí.

 4. theanh

  Nemyslím, že košile s krátkým rukávem jsou zlo. Je pravda, že na trhu je spousta špatně ušitých střihu. Já mám několik krátkýck košil a myslím, že jsou suprové. Jen mě nikdy nenapadlo, že bych je někdy nosil k obleku. Myslím, že košile s krátkým rukávem jsou bežným doplňkem šatníku.

 5. zelitschko

  za mě jsou košile s krátkým rukávem vhodné snad jedině k nějakým kapsáčům a JEDINĚ za předpokladu, že je dotyčný uprostřed léta v Krkonoších a ten den má v plánu pěší výstup na Sněžku. I na lanovku by měl mít dlouhý rukáv nebo možná i nějaké tričko. Nejhorší, co se uprostřed plesové sezony dá zastihnout, jsou tatíci s pupkem v zelené/oranžové/červené košili s krátkým rukávem a bez saka. Fuj, to jsem se zas jednou rozčílila :)

 6. Aprikot

  Košile s krátkým rukávem rozhodně nepatří do obleku, ale pro méně formální situace se mi nezdá špatná. Pokud je třeba kostkovaná a má hezké detaily (límeček, kapsička a tak), je mi milejší, než tričko s logem výrobce sportovních bot, logem kapely, názvem dovolenkové destinace nebo s názvem americké univerzity… Trička mívají úplně stejně divně široké rukávy, jako košile. Tričko vypadá slušně, jen když je nové, zato košile může být pěkná i po mnoha vypráních…

 7. Wojcek

  Ti pantátové v barevných košilích (hlavně meruňková) jsou mor. Ještě bych dodal, že kravata jim končí někde nad tou obrovskou vanou tuku, takže všechno špatně.
  Úplně mi to připomnělo kamaráda, který chodí ke zkoušce (tedy, nebývá to často, že by se snažil ke zkoušce slušně obléci) v červené košili s krátkým rukávem do obleku. Když jsem se mu snažil vysvětlit, že by to tak být nemělo, odpálkoval mě slovy o pohodlí…

 8. Martin

  Ale tak snad nebude zas tak zle. Do obleku sice samozřejmě nepatří, ale co Casual Fridays? Nebo zaměstnanci, kteří nejednají s klienty (napadají mě ajťáci), ale v rámci firmy dodržují dress code? Hm?

  Časy se mění; společnost se stává tolerantnější, lidé mají větší pole k experimentování, nejme tolik upjati předsudky a tradicí. A to se týká nejen neformálního oblečení. Před pár lety by sis nemohl vzít do obleku barevnou košili.

  Být slušně oblečený neznamená chodit nutně jako účetní z Monty Pythona.

  P.S. T.M. Lewin je nabízí. (Tuším, že se mi pokusíš vyčíst, že je taky nejméně kvalitní z Jermyn Street. Opovaž se :-) )

 9. Channah

  Společenská košile s krátkým rukávem by se měla (logicky) nosit s kraťasy ze společenských kalhot ;) Pak by ta absurdita byla zjevná.

 10. doktorka

  Někdy je to s mužským těžké, ten můj jiné košile než s krátkým rukávem nechce a nosí je po celý rok. Tak se mu aspoň snažím vybírat ty vkusné. Pravda, sako k nim nenosí, nosí jen svetry a kožené bundy. Na druhé straně musím dát za pravdu předchozím diskutujícím, v tričku či polokošili vypadá na rozdíl od košile s krátkým rukávem naprosto příšerně. A dlouhý rukáv neobleče.

 11. Nedy

  Souhlasím s tím, že košile s krátkým rukávem nejen, že nepatří k obleku, ale ani k žádné pracovní příležitosti. Nicméně na léto k volnočasovým aktivitám – k nezaplacení (jak se praví v reklamách). Samozřejmě, že musí dobře padnout. Sám mám nějaké lněné, nebo „normální“ např. od Mondo (doufám, že se tak píšou). Taková košile má i trochu jiný střih, než „společenská“.

  PS to Channah: Dělají se kraťasy, které evokují krátké společenské kalhoty a nemusí to být zase tak vtipné… :-)

 12. jiří

  Nejlepší je košile s krátkým rukávem do obleku s vestou! Protože v saku je v našich velmi dobře vytápěných kancelářích horko, zavěsí se na opěradlo židle a vesele se úřaduje, přijímají se zákazníci nebo obchodní partněři, v košili s krátkým rukávem a vestě.

  Košile s krátkými rukávy má samozřejmě své elegantní využití, ale ne v bance atp.
  http://www.royalnavy.mod.uk/training-and-people/rn-life/uniforms-and-badges-of-rank/white-uniforms-of-the-royal-navy/white-royal-navy-no-3-dress/index.htm

 13. Dlouhé ruce

  Mě košile s krátkým rukávem nevadí, samozřejmě že je to hnus do obleku a že i bez saka vypadá košile s dlouhým rukávem elegantněji a alespoň pro mne dává určitý pocit luxusu. Můj problém je ten, že mám velice dlouhé ruce a narozdíl od obleku, kde se ty s prodlouženými rukávy nechají sehnat, u košil je to pro mne kolikrát nadlidský výkon.

 14. zelitschko

  to Jiří: teď jsem si jen představila ty námořní důstojníky jak pracují za přepážkou v bance :)

 15. Ani

  Já košile s krátkým rukávem můžu. Volnočasově, samozřejmě. Mají výhodu, že se často dělají ve střihu, co jde nosit nezastrčený, jdou nosit i k běžným kalhotám (džíny, pláťáky) a stále v nich chlapi vypadají lépe než v adidas tričku. Na léto jsou maximálně praktické (víc než tričko). A schvaluji je i do práce pro ty, kteří nemusí jednat s klienty, nemusí dodržovat nějaký přísnější dress code, ale zase nechtějí chodit v tričku a kapsáčích.

 16. Petr

  nechápu jak v dnešní době můžete řašit takové hovadiny, jako je délka rukávu. Móda se vyvíjí a co teď nění v modě (krátky rukáv u košile) může být za 10 let nenahradilenou součástí čehokoliv.. zkrátka noste to v čem se cítíte a ne jak to vypadá .. si ve 40° vedrech oblečte třeba kožich z pandy ! ;) .. Uvědomte si že jsme všichni jenom lidi a se…. prdelí a dělat ze sebe něco co nejsme pomocí obleků a doplňků je pro jednoduché lidi možná dostačující ale já osobně koukám jaký je člověk uvnitř a ne navnějšku !! Tak pic !

 17. Pingback: 9+1 malých gentlemanských triků, které vám usnadní život | Pravý Gentleman

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *