Kabát, vesta, blejzr – kolik knoflíků zapnout?

V komentářích jsem dostal dotaz, jak je to se zapínáním knoflíků u kabátu, vesty a blejzru. Taky se nechává spodní rozepnutý? Pokusím se podle svého nejlepšího vědomí a svědomí odpovědět, ale budu rád, když se zapojíte v komentářích a podělíte se o vlastní názor (ideálně s odkazy na nějaké zdroje). Tak tedy…

Kabát

Kabát by dle mého měl primárně sloužit jako ochrana před prochladnutím, jeho estetická funkce je až sekundární. Z toho důvodu nevidím důvod spodní knoflík nezapínat. Nicméně existuje velké množství druhů kabátů (trench coat, camel coat, …) a u některých se možná zvyklosti liší.

Vesta

Pokud se bavíme o vestě, jakožto součásti třídílného obleku, pak by se spodní knoflík skutečně zapínat neměl. Nicméně v tomto ohledu bych byl mnohem mírnější než u saka, protože rozdíl v estetice je zde naprosto nepatrný. Nezapínání posledního knoflíku by mělo mít jen historické a módní důvody (tedy ne estetické, ani praktické)…

Na Wikipedii se píše, že spodní knoflík se nezapíná z historických a zvykových důvodů, nicméně při sezení zabraňuje nepěknému krabacení vesty. Nevím, vesty (zatím) nenosím, tak nemohu soudit.

Blejzr

Blejzr (neboli modré námořnické sako, jednořadé nebo dvouřadé, s většinou zlatými (pozlacenými) knoflíky) je pro mě osobně zatím trochu záhadou. Co jsem tak ale porůznu vyčetl, tak…

Jednořadý blejzr funguje stejně jako jakékoliv jiné sako. Pokud má 3 knoflíky, zapínají se Někdy – Vždy – Nikdy (odshora dolů). Pokud 2, pak Vždy – Nikdy. A jednoknoflíkové se zapínají vždy.

Dvouřadý blejzr by se zřejmě měl zapínat vždy (dokonce i v sedě) na všechny knoflíky. Ale zde si naprosto nejsem jistý. Můžete mě v komentářích opravit :-).

Když budete mít jakékoliv jiné dotazy, ptejte se buďto v komentářích, nebo lépe přes odkaz v menu „Ptejte se“. Díky.

Komentáře

 1. Tomas

  Proc oznacujes blazer jako „modré námořnické sako“? Jedna se o sportovni sako, na barve tedy nezalezi, nebo me (a prodejcum) neco unika?

  Osobne se k blazeru chovam jako k normalnimu saku – mam cerny, na dva knofliky – spodni tedy nezapinam. Nemyslim, ze timto pristupem se da neco skazit, porad se jedna o sako (lec sportovni).

  T.

 2. Post
  Author
  Pavel Králíček (autor)

  Tomas: Vycházím z anglické terminologie, kde existují tři typy „sak“: suit jacket, sport coat a blazer. Co jsem se různě dočetl, tak rozdíl mezi „sport coat“ a „blazer“ spočívá v tom, že sportovní sako má vždy nějaký vzor a blejzr je jednobarevný (s kovovými knoflíky).

  Označení „modré námořnické sako“ je tedy trochu mimo, nicméně takoýv je původ blejzru.

  Zdroj mé definice: „Blazer vs. Sport Coat. The only difference between a blazer and a sport coat is that a blazer is always solid-colored and a sport coat always has some type of pattern (stripes, checks, herringbone, etc.).“

  Odkaz: http://www.sierratradingpost.com/lp2/dress-wardrobe-guide/

 3. Nedy

  Lehce se obávám, že problém v terminologii spočívá v jejím stáří, resp. postupné změně přejímáním. Tím chci říct, že dnes se pod jednotným označením Blazer prodává i Sport Coat. A tím SC v podstatě zmizel z trhu. Můžeme se hádat, jestli je to dobře, nebo špatně, ale už to tak asi bude…

 4. radosto

  „(ideálně s odkazy na nějaké zdroje).“ No v samotném článku by se taky měly objevovat odkazy na zdroje. Přece jenom, přečetl jsem si celý tento blog a autor zřejmě není velký odborník a spíše (snaživý) začátečník. Navíc odkazy se vždy hodí. Člověk aspoň ví, jako literaturu si eventuálně také pročíst. A v neposlední řadě pak člověk může předejít terminologickým nepřesnostem. (respektive hádkám o nich v diskusi). :)))

 5. Etiketamédruhéjá

  Mohu-li přispět, pak tedy:
  Obecně dle etikety u zapínání jednořadového saka (blazer z toho nevyjímaje) platí, ze se zapíná takto:
  Má-li čtyři a více knoflíků, sako spěje k uniformě a zapíná se podle speciálních (vojenských) předpisů, obvykle na všechny knoflíky.
  Má-li tři knoflíky, zapíná se obvykle na horní dva či na prostřední.
  Má-li dva knoflíky, zapíná se obvykle jen na horní knoflík.
  Má-li jen jeden knoflík, zapíná se na všechny knoflíky!
  V případě saka na dva či tři knoflíky se dolní knoflík zapíná, pokud je střih saka takový, že dolní knoflík je hodně vysoko a byla by vidět košile a pásek na kalhotech. Jsou takové střihy. To platí ve formální etiketě. Poslední roky se objevila módně saka velmi krátkého střihu, kde ovšem tvar předních dílů saka je takový, že košile je vidět vždy. Zde to tedy neplatí. Ovšem mají obvykle zapínání jen na jeden knoflík, platí tedy bod: „Má-li sako jen jeden knoflík, ….“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *