Jamieson’s of Shetland – když svetr kouše, ale nevadí to

V oblečení mám rád autenticitu. Vždycky mě to více přitahovalo k nenápadným věcem dokonale plnícím svůj účel, které si na nic nehrají. V současné době, kdy módě dominují kousky bez duše, bez historie, vyrobené anonymně a s minimálními náklady, jsou pro mě autentické výrobky nadějí, že svět je ještě v pořádku a stále existuje dostatek lidí, kteří smýšlejí podobně jako já. Prostě pero Kaweco místo propisky, voskovaná bunda Barbour místo kabátu z HMka, rámové boty místo lepených. Jestliže v počátcích blogu jsem se zajímal hlavně o boty, poslední dobou se moje pozornost přesouvá více k pleteným věcem – svetry, polo trička s dlouhým rukávem, vlněné materiály.

Od minulého roku se snažíme z Gentleman Store udělat kromě obchodu s doplňky i obchod s oblečením, takže do nabídky pomalu zařazujeme nové značky, ale ekonomické zákony jsou neúprosné – levnějších věcí prodáme řádově víc než dražších. Stejně ale na každém Pitti Uomo obcházím jako mlsný kocour ty stejné stánky – Drake’s, Rota, LBM 1911 a třeba Inis Meáin. Pokaždé si říkám: „Jednou to budem mít…”, protože se jedná o luxusní a patřičně drahé značky. Kravata za 4 000 Kč, kalhoty za 8 000 Kč, sako okolo deseti a svetr opět za osm. K tomu se ale musíme postupně dopracovat.

Jednou z vlaštovek, doufám, budou svetry Jamieson’s of Shetland. Jejich stánek na Pitti působí jako zjevení – uprostřed všech přestylovaných a uhlazených vystavovatelů stojí jednoduchý bílý stánek, ve kterém ze všech zdí visí svetry se vzory jako od babičky a uprostřed toho polo-teta se skvělým britským přízvukem. Okamžitě vidíte, že tohle je authentic shit. Protože kdyby neměli více než stoletou historii, nemají šanci přežít.

Jejich shetlandské svetry už jsem chtěl někdy v druhé polovině roku 2018, kdy jsem se s nimi marně snažil zkontaktovat. Napsal jsem e-mail, žádná odpověď. Pak se připomenul, nic. Pak jsem volal, nikdo to nebral. Za nějakou dobu jsem zavolal znovu – tentokrát už to někdo vzal!  Odpověď? Žádné svetry objednat nemůžeme, protože mají kapacitu beznadějně vyprodanou až do konce roku. Tak nic. Zkusíme to v lednu na Pitti, říkal jsem si.

Tam už jsem se dostal o krok dál – svetry jsem objednal! A čekal. Žádné potvrzení mi nepřišlo e-mailem. Ale co, každý to nedělá. Měsíce ubíhaly, přišel srpen. Ostatní dodavatelé se postupně začali ozývat a posílat objednané podzimní kolekce. Ne tak Jamieson’s. Opět jsem psal e-maily, volal, ale tentokrát jsem se ani nedovolal. Letět na Shetlandy se mi úplně nechtělo, takže jsem to dočasně vzdal. Zeptám se zase v lednu. Předvánoční sezona ubíhala, odesílali jsme mraky zásilek, když tu, asi týden před Vánoci, dorazila zásilka od Jamieson’s. O 4 měsíce po termínu, bez přiložené faktury, nezaplacená, s malou nadějí svézt se na předvánočních prodejích, ale přišla!

Měl jsem z toho druhé Vánoce (i když to bylo ještě před reálnými Vánoci, takže spíš nulté Vánoce), protože to je přesně důvod, proč jsem Gentleman Store zakládal. Abych mohl prodávat značky, které bych sám rád kupoval a nabídnul ostatním něco, k čemu by se jinak třeba nedostali. A samozřejmě jim vysvětlil, proč je to dobré :-).

Tak abych začal. Británie má v rámci svetrů velkou tradici (stejně jako rodinná firma Jamieson’s, která funguje už pátou generaci) – hádejte proč. Tamější podnebí si o to prostě říká. Ať už jde o tradiční rybářské svetry, aranské svetry, nebo právě o ty shetlandské – vyráběné z vlny shetlandských ovcí a s typickým vzorem. Všechny druhy mají ale primárně jediný cíl – zahřát. Není to oblečení dělané pro parádu, ale funkční věc. Z toho plyne i jejich hrubost, volný střih a výborné tepelné vlastnosti – skvěle zahřejí, ale zase se v nich nebudete přehřívat.

Standardní (nečesané) verze jsou o dost hrubší, než na co jsme běžně zvyklí v obchodech. Ať už proto, že jinak tam najdeme umělé měkké materiály jako akryl, nebo proto, že se běžně používá spíše jemnější merino vlna a všichni se snaží být co nejměkčí a nejpříjemnější na dotek. Svetry Jamieson’s na první nošení reálně koušou. Mají se totiž nosit na hrubší košili (např. těžší oxford), ale v praxi stačí jakákoliv košile s límcem. Nicméně na těch hrubších vypadá svetr lépe.

Kousání se dá minimalizovat česanou (brushed) úpravou (která ale změní hrubý charakter svetru a rozmaže vzor), nebo prostým používáním – po cca deseti nošeních už se dá nosit bez větších problémů i na tričko. Někdo doporučuje i praní v octu, ale to už mi přijde přehnané.

Shetlandský svetr se jednoduše vymyká. Ať už strukturou, nebo tradičním vzorem. Je to autentický držák, který budete nosit dlouhé roky. A bude lepší a lepší. Takže pokud jsem vás aspoň trošku nalomil, podívejte se na náš výběr. A ideálně i zahlasujte svoji peněženkou, ať může podobně skvělých věcí u nás přibývat!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *