Jaký je rozdíl mezi kolínskou a vodou po holení?

Nemyslím si, že technologický pokrok je vždy věc dobrá. Samozřejmě netelefonuji z budky a neposílám telegramy, ale v některých ohledech staromilec jsem. Mám rád rámové boty vyrobené 150 let starou technologií, nebo tradiční mokré holení. Zatím jsem se ještě neodhodlal k zakoupení břitvy, proto se holím klasickým holicím strojkem, tzv. bagrem.

K mokrému holení patří různé olejíčky, mýdla, vody, jezevčí štětky a další propriety, se kterými je radost pracovat. Plánuji se jim věnovat v článcích příštích trochu více, dnes bych rád odpověděl na dotaz, který jsem dostal emailem: Jaký je rozdíl mezi kolínskou a vodou po holení?

Voda po holení

St_James_Luxury_Aftershave_hlavni_large-2Jezdit ostrým kusem železa přes obličej není to nejlepší, co můžete své pokožce udělat. Ale holit se člověk musí. Aby to kůže zvládala lépe a mohla se zklidnit a zhojit, používáme různé přípravky po holení. Gely, balzámy, nebo právě vody po holení.

Taháni za vousy při holení znamená otevřené póry, použití mírně tupé žiletky může znamenat ranky a říznutí a neustále používání pěny na holení může pokožku vysušit.

Hlavním cílem vody po holení je tedy pokožku zklidnit, hydratovat, uzavřít póry a usnadnit hojení.

Kolínská

Gentleman_s_Cologne_hlavni_largeV češtině se slovo kolínská používá jako přeložená zkratka Eau de Cologne, což byl první parfém vyráběný v německém městě Cologne (Kolín nad Rýnem) minimálně od roku 1799. Dnes je to synonymum pro jakýkoliv parfém s obsahem 2-5 % vonných látek.

Kolínská neplní žádné z funkcí vody po holení, je to čistě jen vůně. Proto se aplikuje na klasická pulzující místa – krk, zápěstí – aby byla cítit co nejdéle.

Pokud máte tu možnost, doporučuji používat vodu po holení i kolínskou té stejné vůně. Pokročilí mohou používat i stejně parfémované mýdlo či krém na holení.

Zdroje a další čtení:

 

Komentáře

  1. Post
   Author
   Pavel Králíček

   Dobrá poznámka, ale prostě jsem nevěděl, jak to vše přeskládat. Málo místa v menu :-).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *