Jak se zbavit vrásek na botách?

“Ahoj,
Na boty používám napínáky (ne ty ”cedrové“, ale i tak je na nich kůže při použítí napnuta), ale stejně se mi na nich hned udělají ”vrásky“, tím mám na mysli stopy na kůži na špičce v místě, kde se bota při chůzi ohýbá. Většina z mých bot má dlouhou a celou špičku bez prošívání. U všech bot se mi viditelné ”vrásky“ udělají již při prvním použití. Přestože pak hned použiji napínáky, tak je to na nich už pořád vidět. Existuje nějaký způsob, jak se těch ”vrásek“ zbavit?”

Existuje několik faktorů, které míru vrásnění určitým způsobem ovlivňují. Vždy bude záležet na konkrétní situaci – jak bota sedí, z jaké kůže je vyrobena a na tisíci dalších věcí. Rozdíly mohou být patrné i mezi levou a pravou botou stejného páru.

Staré vyleštěné boty od Radka Zachariáše. Zdroj: Instagram @radekzacharias
Staré vyleštěné boty od Radka Zachariáše. Zdroj: Instagram @radekzacharias

Typ boty

Zjednodušeně se dá říci, že boty s hladkou špičkou (tzv. plain toe) a boty střižené z jednoho kusu kůže (wholecut), se budou vrásnit více. Mokasíny oproti nim o něco méně. Konkrétní výsledek bude ale záviset na řadě dalších faktorů.

Kvalita kůže

Kvalita kůže je důležitý faktor, vždy to však neznamená, že kvalitnější kůže se bude vrásnit méně. Rozdíl mezi běžnými lepenými botami a kvalitnějšími rámovými uvidíte na první pohled, ale mezi různými úrovněmi rámových bot jej poznáte mnohem hůře.

Konfekce nebo boty na míru

Dá se předpokládat, že boty šité na míru se budou vrásnit méně, protože sedí na noze mnohem přesněji, ale vrásnění se nevyhnete ani tak. Jak říká Radek Zachariáš: “Určitě záleží na kvalitě kůže. A také na způsobu výroby té kůže i bot. Těžko se to dá popsat. Každá kůže je jiná a není snadné najít ten správný kus. Snažíme se to ovlivnit, ale ne vždy se to úplně povede. Boty vypadají skvěle, když jsou při výrobě napnuté na kopytech a až když se na konci vyzují tak se ukáže jestli je kůže v pohodě. Každopádně ze zákazníků to neřeší téměř nikdo.”

Jak vypadají boty čtenářů?

Na Facebooku jsem poprosil fanoušky, aby vyfotili některé své boty. Budete mít tak lepší představu, jak vypadají běžně nošené boty.

11063625_10204243507868668_8661963685541818254_n

11295659_1066229960071103_3737948020588904095_n

11223573_10200530238174663_5544527913508215596_o

11206654_10200544393769761_8563792296628113402_o

11253225_1026495370694326_2883151990118777085_o

Co tedy závěrem? Vrásky na botách jsou normální. Nedá se jim nijak předejít, ani se jich zbavit. Jsou víceméně dílem náhody, resp. tolika faktorů, že se nám výsledek jeví náhodně. Samozřejmě si pomůžete používáním cedrových napínáků, ale ty dokáží vrásky jen částečně omezit, nikoli vyhladit úplně.

Zdroje a další čtení:

Komentáře

 1. Michal

  Tak každá bota se časem zvrásní s tím bohužel nic nenaděláme, ale můžeme se taky starat o podrážky a paty, což bych doporučil pánovy s obuví Bugatti. S takovou patou už bych opravdu nevyšel jinam než k obuvníkovy zda s tím nejde něco dělat :-)

    1. Petr

     Jj, líbí. Právě si šetřím a o prázdninách si plánuju nějaké rámovky koupit. Ale díval jsem se, že už se asi nevyrábí. Na stránkách Loake ze dne na den zmizely a Le Premier má jenom pár velkých čísel.

     1. Jiří

      Hm, fakt… zvláštní. Škoda. Osobně se mi začala hodně líbit „tan“ barva (pořídil jsem si Loake Drake v tan a jsou dokonalý). Akorát když jde člověk do další barvy, znamená to také pásek a řemínek na hodinkách, což se trochu podraží ;-)

    1. Jiří

     Ale no tak, klídek :) Když to umíš nosit, můžeš si drobné prohřešky v rámci módní avantgardy dovolit. Samozřejmě, když jsou hnědé – v černých bych si to rozhodně nedovolil. Na Pitti Uomo (jestli vůbec víš, co to je, ty gentlemanský mravokárče :-D) je zrovna tahle kombinace docela běžná.

     I v klasické módě musíš umět trochu provokovat. Samozřejmě v rámci mantinelů.

     1. Jakub

      Oxfordky k džínům nepatří. Tečka. Nějaký kecy o Pitti jsou mimo mísu. To rovnou můžete napsat, že na večeru nejbizarnějšího porna můžete vidět souložit 40 lidí a doma to neděláte.
      Gentleman: Oxfordky nikdy NE s jeans. Kecy okolo nemaj smysl.

     2. Karel

      Přesně na tomto příkladu se dělí gentlemani a wannabe gentlemani.

 2. Václav Sobotka

  Článek sice krátký, ale tato forma se mi líbí daleko víc. Cítím se teď být ve všem na začátku a přestože je všude dost materiálů ke studiu, všechny se, zdá se, zabývají ideálním stavem. Což je samozřejmě super, protože vím, jaký je cíl. Ale brání mi to v pochopení, jestli dělám něco špatně, jestli je vše v normě, nebo dělám až zbytečně moc. S vrásněním bot si dělám starosti už poslední měsíc, protože věude čtu jen to, že pokud boty vystřídám, hodím na napínáky, vyživím krémem…jsou jako nové. Za sebe bych řekl určitě víc článků, klidně v takto krátké podobě, které se budou zabývat pro změnu tím, jak to opravdu funguje a ne tak, jak by to za příznivých okolností a ideálních podmínek fungovat mělo. Děkuji, Pavle

  1. Post
   Author
   Pavel Králíček

   Děkuji za komentář, byl to takový pokusný článek, tak mám radost, že někomu pomohl. Budu se snažit o další.

 3. Zdenek

  Jestlize jsou vrasky na botach normalni, proc tedy tento clanek? Neni uz o cem smysluplnem psat?????

  1. Post
   Author
   Pavel Králíček

   Ach, psát je neustále o čem, ale zkusil jsem odpovědět na dotaz čtenáře a tuto odpověď zveřejnit, aby mohla sloužit i dalším lidem. O komentář výše se můžete dočíst, že někomu to pomohlo a to mi stačí.

 4. E.M.Lawart

  Zdravím ,
  množství vrásek je dáno v především délkou a tvarem (rádiusem ) špičky kopyta , tzv odvalem. Čím je špička kratší a výš nad zemí tím míň vrásek se udělá, např vojenské boty corcoran http://rwww.army-surplus.cz/upload/2276690/pic1_full.jpg .

  Pokud je to bota italského typu dlouhá elegantní a jen lehce zvednutá bude se krabatit víc , http://www.voustenshoes.com/sites/voustenshoes.com/files/imagecache/product_list/images/Santoni_theonio1.jpg.

  Také čím je vyšší podpatek tím méně vrásek lze očekávat . Tedy lze hovořit jen o kompromisu . Dále má vliv při výrobě orientace střihu na kůži a to nejen vrchů ale i spodků a spousta dalších maličkostí :o)
  hezký den .

 5. Martin Ševčík

  Podle mých skromných zkušeností je nejdůležitější padnutí, tzn. jak noha vyplní vnitřní prostor obuvi. Pokud hmota nohy dokonale vyplní celý vnitřní prostor obuvi (v oblasti nártu), budou vrásky méně výrazné. Pokud je uvnitř boty mezi nohou a svrškem volný prostor, mohou být vrásky velmi výrazné. Čím větší je volný prostor, tím výraznější vrásky budou. Čím větší je zkrátka rozdíl mezi „výškou“ kopyta a nohy v nártu, tím větší vrásky, nerovnosti a deformace. Ale jak bylo řečeno, těch spolupůsobících vlivů je samozřejmě více…

 6. Pavel

  Ad Petr (4.6.2015 at 16.57): Nevím, co se oháníte p. Špačkem; mezi portréty na svém webu má sám fotku v džínách, navíc v příšerných lepených křuskách. Ladislav Špaček, to jsou hlavně polyesterové lesklé obleky (mj. Bandi), kapesníček pouze výjimečně apod. Aldwych s ošoupanými džínami vypadají podle mě mnohem lépe než černo-bílo-šedá funerálie na fotce pod Jiřím. No a boty Bugatti si (nejen kvůli té přemíře vrásek a sešlapané patě) v hnusu nezadají s Baťou či Deichmannem. Jak někdo za něco takového může vyhodit dva tisíce a ještě to fotit?!

  1. Michal

   Já osobně boty od Bugatti nosím a jsem s nimi spokojen. Ono to není jen o nošení, ale také o to jak se o boty člověk dokáže postarat .. Kdybych Vám vyfotil své boty „pomalu nepoznáte že jsou nošené“ protože se o ně starám vyživuji je atp .. Pokud má někdo názor jako můj kamarád který je boty stačí jednou za měsíc jen nakrémovat tak pak budou vypadat přesně jako ony Bugatti v článku

 7. Karel

  Mě by spíš než vrásky na kůži zajímalo co se dá dělat s tím když paty bot soustavně sešlapávám do strany. V podstatě jsem schopný takle sešmajdat paty po měsíci chození na jakýchkoli botách. Mám prostě nohy do O a nepomáhá ani soustředěná chůze kdy se snažím chodit rovně :-(
  Existujou nějaké odolnější podpatky ? K ortopedovi už v mém věku nemá smysl s tímhle problémem chodit. Nebo se prostě musím smířit s tím, že mám boty na cca půl roku a pak musím buď podrážet nebo kupovat nové ?

 8. Barbora Tankie

  Hnědé kotníčkové jsou taková nádhera! Vypadají velmi pohodlně a kdyby je běžně muži nosili jako volnočasovou obuv místo tenisek, nejspíš bych na ulici plakala blahem 8).

 9. hvar

  Ono taky záleží jak chodíte, musíte na paty, nohu rovně.
  Od té doby co jsem začal běhat ve Fivefingers tak nohu postupně odvaluji a holt si z toho kožený boty dělaj vrásky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *