Jak se šijí košile na míru

Na cestě na Pitti Uomo 87 jsme se seznámili s Kubou Koutným z české firmy Janek, která se zabývá výrobou košil na míru. Pozval nás na exkurzi do jejich výroby, abychom viděli, jak kvalitní košile se dají v Čechách vyrábět a podali o tom zprávu světu. Tady je.

firma_imagePo třech hodinách vlakem a a necelé hodině cesty autem jsem konečně dorazil do Rožnova pod Radhoštěm, kde se nachází většina výroby. Na první pohled mě překvapila reprezentativnost prostor – výroba se nachází v příjemné moderní budově, všude čisto a spousta světla. Ne že bych byl v tomto oboru expert, ale podle čistoty a vzhledu prostor lze velmi dobře posoudit kvalitu výsledného výrobku. Respektive je vidět, že tady si někdo dává záležet a není mu nic lhostejné.

Zaměstnanců je celkem 85, z toho 75 ve výrobě na 4 pracovištích: na jednom se připravují střihy, na druhém se stříhá látka, na třetím se dělají výšivky a na čtvrtém se vše sešívá dohromady.

Krok první: Výroba střihu

TPV
Software pro tvorbu střihu a ohromná tiskárna.

Košile na míru se od těch konfekčních liší v tom, že na každou košili je potřeba vyrobit unikátní střih. V Jankovi se o to stará speciální software, do kterého se zadávají míry konkrétního zákazníka a další úpravy zjištěné při měření – pokleslá ramena, jedna paže delší než druhá atd. Na základě vstupu program vytvoří střih, který se na velké tiskárně vytiskne na papír a ručně nastříhá.

imag_photo_striharnaDalo by se říct, že střih je naprosto klíčový krok, protože chyba ve střihu už se v pozdějších fázích výroby nedá nijak napravit. Tolerance rozměrů hotové košile je přibližně +- 1 cm, pro různé části košile je různá.

Krok druhý: Nastříhání látky

striharnaVe druhém kroku se podle vytvořeného střihu nastříhá vlastní látka. K tomu slouží velké stoly a ostré nůžky spolu s přesnými rukami pracovnic. Běžně si role látek nakupuje a dodává odběratel vyrobených košil, ale ve firmě Janek mají i vlastní skladové zásoby.

striharna_2Límec a manžety košile jsou zvláštní v tom, že se u nich řeší navíc ještě výztuže. Zákazník si může zvolit tuhost límce a manžet, Angličané prý chtějí skoro viktoriánsky tuhé límce – z pěti stupňů tuhosti ten nejvyšší. Výztuhy límce se nejdříve vloží nebo zalisují a poté přišijí – díky tomu se na košili netvoří “bublinky” a výztuha se nepohybuje.

Krok třetí: Vyšití monogramu

vysivaniPro mnoho lidí je pravým znakem košile na míru monogram. Jeho vyšití je také trochu věda – používá se podkladový fixační materiál, aby výšivka byla kvalitní, a monogram se šije pouze do jednoho dílu, tak aby monogram nebyl viditelný na rubové straně. K tomu se používá speciální programovatelný stroj, v jehož blízkosti jsem spatřil diskety – nostalgie! Jinak ale funguje přes USB a síť…

Krok čtvrtý: Sešití jednotlivých dílů

sici_dilnaSamotné “šití” košile probíhá ve velké dílně, kde to hučí klapotem strojů a žehliček. Jednotlivé části košile se k sobě přišívají tak, aby vzor látky všude navazoval. Boční šev je ještě o něco víc speciální – je totiž šitý pouze jednou jehlou a přeplátovaný, takže je pevnější díky uzavřeným švů a příjemnější na tělo.

preplatovany_sev_operace_1Od vedoucí výroby jsme zjistili, že na přišívání knoflíků mají v plánu zakoupit nový stroj, který umožní i takové speciality jako typicky italské přišívání ve tvaru kohoutí stopy. V současnosti se přišívají standardně, ale kromě toho se také “krčkují”. Díky tomu se snadněji zapínají a přišití knoflíků je pevnější a trvanlivější. Knoflíky se do légy všívají ručně až po vyšití dírek, aby přesně odpovídaly a košile se nijak nekrčila.

Detail operace krškování knoflíků.
Detail operace krčkování knoflíků.

Krok pátý: Kontrola kvality

kontrola_materialuKontrola kvality probíhá na 3 úrovních – kontrola oděvních dílů, hotových límců a manžet a kontrola hotového produktu, kdy se odstraňují nitky a sleduje se kvalita a správnost provedení. Kromě toho probíhají tzv. mezioperační kontroly, kdy mají zaměstnankyně před každou operací kontrolovat kvalitu provedení té předchozí. Zjedndoduše řečeno by neměly dále pracovat na vadném polotovaru.

kontrola_kosileKošile, které projdou finální kontrolou, jsou pak odesílány do celé Evropy. Zpátky se jich v rámci reklamací vrací pouze0,01 %. Firma Janek se zaměřuje z 90 % na vývoz, prodeje v České republice tvoří pouze přibližně 10 % obratu. Na fotce níže vidíte hotovou košili, kterou jsem si nechal ušít a už se těším na psaní recenze. Pokud byste chtěli podobnou, můžete se podívat do e-shopu, případně se stavit v jedné z prodejen  – Praze, Brně a Rožnově pod Radhoštěm.

kosile

Komentáře

 1. Jakub

  Pěkný článek o výrobě košil Janek!

  Osobně mám od Janka zatím 2 košile a byl jsme vždy nadmíru spokojen. V této cenové relaci se mi zdají košile bezkonkurenční – materiál, zpracování, dárkové balení, perleťové knoflíky (včetně náhradních)… navíc vzory na sebe navazují – toto se často nevidí ani u daleko dražších košil.
  Za mě Janek jednoznačně ano a určitě si nějakou další košili u nich ještě objednám.

  1. Miroslav

   Janek je slušný standard, ale žádný luxus to není. Mimochodem, návaznost vzorů je naprostý základ, docela by mě zajímalo, které daleko dražší košile jsou šité křivě. Protože trefit se do vzorku zvládají i levnější výrobci.

   1. Ja

    Souhlasim. Janek je co do siti naprosty prumer. Ale latky ma nadherne, zejmena ty rakouske na objednani.

    Vadilo mi, ze donedavna jejich MTM (skladani konfekcnich velikosti) ve slim verzi byla i tak neskutecna plachta. A individualni uprava byla tezce zpoplatnena. Od te doby co zdrazili ze 1600 (nez dostaveli tu novou fabriku) hrube ke 2000 jsem presel ke Koutnemu. Zde se zacina na 1200.

 2. Lenka El.

  Teda ta ohromná tiskárna pro tisk střihů na mě udělala dojem ! Já si to kreslím ručně na zemi. Nicméně střih rukávu, který tam má paní na monitoru je příliš symetrický (a jednoduchý) na to abych si dokázala představit, že výsledná košile člověku dobře padne a bude plnit svou funkci. Měli bychom rozlišovat i mezi pojmy „oděv šitý na míru“ a „dobře padnoucí oděv“. Nechci tím samozřejmě nijak hanit produkci uvedené firmy, protože jsem nikdy jejich produkt v ruce nedržela, myslím to obecně. Lidé by měli vyžadovat opravdovou kvalitu. To je v tomto směru nejdůležitější.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *