Jak renovovat semišové boty

Semišové boty se mi poslední dobou zamlouvají víc a víc, protože jsou téměř bezúdržbové. Nepotřebují leštit, jen občas nastříkat impregnací. Když si je i přesto zašpiníte, můžete je jednoduše umýt. Pokud ani to nepomůže, nebo je chcete trochu oživit, existuje ještě jeden krok a prostředek.

Podobně jako kožené boty mají svůj Renovateur, pro semišové boty existuje alternativa ve spreji. Kromě toho, že botám dodá potřebné živiny, zároveň také oživí jejich barvu. Podobně jako krémy nebo vosky totiž obsahuje množství pigmentu, kterým sjednotíte a oživíte barvu svých semišek.

Pro potřeby článku (alespoň si to namlouvám) jsem se nějakou dobu o svoje semišové mokasíny nestaral a nosil je téměř celé léto. I když se někdy dozvím, že v nich vypadám jako dědek, nedám na ně dopustit. Neskutečně pohodlné a oproti oxfordkám vzdušné boty.

Ani to ale nestačilo, abych je dokázal nějak výrazněji zašpinit, ale trochu přecijen. Takto vypadaly před začátkem procesu. (Předem se omlouvám za fotky, fotit semišové boty je za trest. V reálu navíc vypadají cca 6x lépe.)

IMG_2785 IMG_2787

Nijak zvlášť špinavé, ale trochu zaprášené a bez jiskry.

Od nejhorších nečistot jsem je očistil gumovým kartáčem a zlehka omyl vodou. Poté nechal na napínácích důkladně vyschnout.

V této fázi vypadaly takto.

IMG_2797 IMG_2798 IMG_2799

Nyní přichází velké finále – Saphir Renovateur ve spreji. Vnitřek boty je dobré nejdříve obložit papírem, aby se tam nedostala barva.

IMG_2803

Pak už zbývá jen ze vzdálenosti 20–30 cm boty rovnoměrně nastříkat. Píšu rovnoměrně, abyste si na botách neudělali mapy. Není potřeba přílišná vrstva, stačí opravdu zlehka.

Ve výsledku pak boty vypadají jako na následujících fotkách.

IMG_2807 IMG_2809 IMG_2816

Potom nechte boty opět vyschnout, přejeďte gumovým kartáčem na semiš a na závěr nastříkejte impregnací, aby k nim nemohla voda a špína. A máte zase na pár měsíců vystaráno.

Každopádně dobrá rada na závěr: před začátkem mytí je dobré se podívat, zda-li nejsou boty náhodou prošlapané a nemusíte je rovnou odeslat na rekonstrukci. Tak jak jsem to zjistil já.

IMG_2811

Další čtení:

Komentáře

  1. Post
   Author
   Pavel Králíček

   Za jedno léto ne, boty jsem měl už od minulého roku. Toto léto to bylo poměrně intenzivně, na to minulé si již moc nepamatuji…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *