Jak prát vlněné svetry

S těžkým srdcem přiznávám, že neumím používat pračku. Právě kvůli tomu jsem si před několika týdny poškodil svůj oblíbený vlněný svetr. Poškodil tak, že se srazil až na úplnou hranici nositelnosti. To pro mě bylo impulsem k tomu naučit se vlněné svetry prát ručně a sestavit tento návod, který se určitě bude hodit i vám.

Praní v pračce znamená riziko

Přísahal bych, že jsem program na vlnu zvolil správně. Stejně to nepomohlo. Záleží jakou máte pračku a jak jste šikovní s jejím nastavením. Vždy ale riskujete, že se svetr může srazit, cuckovatět a podobně. A pokud stál jako ten můj několik tisíc, nehazardujte.

Vlněné svetry jedině ručně

Vyhledal jsem si moudra ze zahraničních blogů, spojil je s moudry babiček a došel k jasnému závěru – vlněné svetry prát jedině ručně. Návod na ruční praní jsem shrnul do několika bodů:

1) Svetr vložte do kbelíku/dřezu a ten napusťte vlažnou vodou. Přidejte malé množství tekutého pracího prostředku, který je vhodný k praní vlny.

IMG_4588

2) S citem vymáchejte. Dávejte si pozor, abyste svetr nevytahovali a neždímali, zabráníte tak jeho deformování.

IMG_4590

3) Vylijte špinavou vodu, napusťte novou, studenou, a celý proces opakujte bez pracího prostředku.

4) Vyjměte svetr z nádoby a rozprostřete ho na suchý ručník. 

IMG_4592

5) Zarolujte svetr do ručníku. Tím z něj vyždímáte přebytečnou vodu.

IMG_4593

6) Rozložte svetr na nový ručník. Pokud se Vám dříve srazil a potřebujete jej roztáhnout, jemně ho vytáhněte v požadovaném směru. Poté jej nechte na rozloženém ručníku uschnout.

IMG_4598

Sražené svetry  jdou zachránit

Jak jsem již říkal, můj svetr se srazil. Při praní jsem se jej tedy pokusil znovu roztáhnout. Jak se to podařilo? Délka svetru po sražení byla zhruba 61 cm. Po vyprání se mi jej podařilo znovu natáhnout na zhruba 68 cm. Akci tak můžu prohlásit za úspěšnou.

Jak perete vlněné svetry vy? Máte nějaký zajímavý trik?

Zdroje a další čtení:

Komentáře

  1. Michal

    Vypral som si vlnený / teda 30% vlna a 70% akryl) sveter podľa vášho návodu. Sveter sa mi síce nezrazil ale natiahol a ostal nepružný. Urobil som niečo nesprávne? resp. dá sa to nejako napraviť?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *