Jak platit jako gentleman

Představte si situaci: pozvete dívku na první rande do pěkné restaurace, večer se příjemně vine, rozumíte si. Po dezertu požádáte o účet a chystáte se platit. Vytáhnete svou věrnou peněženku ze střední na suchý zip. Její otevření slyší každý v okolí deseti metrů. A i když zaplatíte za oba, slečna se vám už nikdy neozve.

A udělá dobře.

Kožená peněženka je jedna z věcí, která odděluje muže od chlapců.

Když jsem nedávno psal o své peněžence od Brašnářství Tlustý, strhla se pod článkem vášnivá diskuse především o její (estetické) kvalitě, ale také o tom, co by měl vlastně gentleman nosit v peněžence a jak by měla vypadat.

Řekl jsem si, že se na to podívám ještě jednou. Problém peněženky má několik úrovní, proto se ho pokusím rozebrat z více stran.

Kde nosit drobné? A nosit je vůbec?

Nošení drobných je důležité téma. Odpověď na otázku v nadpise totiž ovlivňuje výběr peněženky.

Je zajímavé, jak moc se liší nakládání s penězi národ od národu. Důležitá je nominální hodnota bankovek, mincí a jejich uplatnění.

V Americe se s drobnými téměř potýkat nemusíte, hodí se jen do automatů a na dýška. Nejmenší bankovka má hodnotu 1 USD. U nás je situace jiná – nejmenší bankovka má 5x vyšší hodnotu a mince se hodí na městskou dopravu i drobnější nákupy.

Zajímavé je, že trendem u nás je rušit bankovky nízké hodnoty (20 Kč, 50 Kč) a nahrazovat je mincemi. Tedy trend veskrze nepraktický. Ale snad to nějaký důvod má.

Nicméně, ve vztahu k drobným můžete zvolit některý z přístupů níže.

 1. Drobné nosit přímo v peněžence. Mince máte snadno po ruce, máte přehled o jejich množství, ale na druhou stranu vám zbytečně zvyšují objem peněženky. Potenciálně mohou zapříčinit i zlomení kreditky.
 2. Drobné nosit ve speciální peněžence. Méně častá varianta, kdy máte na drobné vyhrazenou speciální peněženku či kožený váček.
 3. Drobné nosit v kalhotách / nenosit vůbec.Správný gentleman by se měl drobných ideálně zbavovat co nejdříve. Spíše se s nimi nezabývat vůbec a co nejrychleji je rozdat potřebným, nebo jako dýško. U nás to máme zkomplikováno poměrně vysokou hodnotou mincí, tedy jejich nošení v kapse kalhot není tak špatná volba.
Pouzdro na drobné od Drak s (zdroj)
Pouzdro na drobné od Drake’s (zdroj)

Jak peněženku zeštíhlit?

Na mé bývalé peněžence mi vadila jedna věc – byla příliš tlustá. To může být způsobeno několika faktory, tady to byla tloušťka použité kůže a kapsa na drobné, která peněženku zbytečně nafukovala.

Běžná peněženka mnoha mužů ale také může přetékat (v ideálním případě penězi, spíše ale různými účty a útržky papírů) a vypadat nevzhledně. Dobře to ilustruje následující scénka:

Aby vám podobně peněženka nevybouchla, inspirujte se následujícími tipy:

 1. Rozdělte si platební a jiné karty na 3 skupiny – používané denně, ty méně frekventované a vysloveně zbytečné. Obecně důležitá je např. primární platební karta, občanský průkaz a řidičský průkaz. Do méně frekventovaných můžete zařadit Opencard (pokud nám ji brzy nevypnou), sekundární platební a kreditní karty, kartičku pojištěnce atd. Zbytečné jsou ty, co jste za poslední měsíc (čtvrtletí, půlrok) nepoužili ani jednou.
 2. Neskladujte v peněžence potvrzení o zaplacení všeho, co jste za poslední roky nakoupili. Účtenky můžete do peněženky dočasně dát, ale po příchodu domů je vyndejte a uložte na vyhrazené místo.
 3. Snažte se vyhýbat drobným, nebo je omezte na minimum a vždy se snažte co nejrychleji se jich zbavit. Viz výše.
 4. Nic jiného v peněžence nenoste.

Jakou peněženku si vybrat?

Říše peněženek je dle mého trochu komoditní džungle. Co to znamená? Že jsou si všechny strašně podobné a neliší se příliš ani kvalitou. I obyčejná peněženka vydrží několik let a nerozpadne se.

Existuje pár prémiových značek (Dunhill, Ettinger, …), které se vyznačují kvalitou použité kůže a ruční prací, ale jejich konstrukce (design) je spíše standardní. Pro zajímavost video, jak se vyrábí peněženka Ettinger:

Peněženka Ettinger (zdroj)
Peněženka Ettinger (zdroj)

Proto jsem byl mile překvapen, když jsem před pár měsící narazil na peněženky Bellroy, které od minulého týdne také prodávám ve svém Gentleman Store. A mám z nich velkou radost.

Doslova jsem se zamiloval do jejich promyšleného designu. A nejsem sám. Líbí se mi na nich, že jsou stvořeny za jediným cílem: aby byly co nejtenčí a přesto maximálně použitelné. Nejrychleji si o nich uděláte obrázek zhlédnutím alespoň jednoho videa vysvětlujícího konkrétní model peněženky.

Osobně jsem si za primární peněženku vybral model Note Sleeve a zatím jsem nadmíru spokojen. Je vážně miniaturní a přesto se mi do ní vejde vše potřebné. Krásně u ní také funguje rozdělení na důležité a méně důležité karty. Jako 3 snadno vytažitelné karty jsem zvolil osobní platební, osobní kreditní a firemní platební kartu. Kromě nich s sebou nosím ještě kartičku pojištěnce, průkazku do knihovny, občanský a řidičský průkaz.

Bellroy Note Sleeve, moje aktuální peněženka
Bellroy Note Sleeve, moje aktuální peněženka

S peněženkou od Brašnářství Tlustý jsem si zvyknul, že ji prostě nosím v tašce, protože do kapsy se mi nikdy pohodlně nevešla. I s novou peněženkou v tomto trendu pokračuju, ale když nyní vyrážím občas nalehko, nemusím peníze a platební karty nosit „na volno“ v kapse, jako jsem to praktikoval dříve. Bellroy Note Sleeve je dostatečně malá, takže ji nosím v kapse saka.

Kovová spona a pouzdro na karty

Paradoxně asi nejlepší řešení problému s peněženkou je šalamounské: vůbec peněženku nenosit. Místo toho její obvyklý obsah rozdělit na 2 části: bankovky sepnout kovovou sponou a platební karty nosit v tenkém pouzdře.

Spona od Paula Smithe (zdroj)
Spona od Paula Smithe (zdroj)

Používat sponu na peníze má určitý světácký a gentlemanský podtón, ale chce to trochu cviku, abyste při placení působili obratně.

Pro mě osobně se spona na denní nošení příliš nehodí, protože se snažím minimalizovat množství hotovosti, kterou při sobě nosím a co jde, platím kartou. Na večerní příležitosti o ní ale zapřemýšlím.

Card Sleeve od Bellroy
Card Sleeve od Bellroy

Nebo se na všechno můžete vykašlat a nosit peněženku s nápisem Bad Motherfucker. Alespoň si ji snadno poznáte.

Jak to děláte vy?!

Nošení věcí denní potřeby (peněženka, klíče, mobil, …) je věc nadmíru individuální a nemůžeme tvrdit, že jeden způsob je nadřazen ostatním. Proto by mě zajímalo, jak se s tím vypořádáváte vy? Nosíte klasickou peněženku? Pouzdro na karty? Nebo používáte sponu?

Zdroje a další čtení:

Komentáře

 1. Bonzaq

  „… a nahrazovat je mincemi. Tedy trend veskrze nepraktický. Ale snad to nějaký důvod má.“ důvod je jednoduchý – náklady jsou menší (mince vydrží déle)
  „According to GAO’s analysis, replacing the $1 note with a $1 coin could save the government approximately $5.5 billion over 30 years. This would amount to an average yearly discounted net benefit—that is, the present value of future net benefits—of about $184 million.“
  Zdroj: http://www.gao.gov/new.items/d11281.pdf

  1. Post
   Author
  2. TommyB

   Ano i u nás to mělo podobný důvod. Náklady na výrobu dané bankovky byly vyšší než její nominální hodnota, avšak životnost nižší, než u kovové mince…

  3. Filip

   ,V zásadě není, primární, problém v nákladech na výrobu oběživa, ale s jeho životností. Mince, běžně, vydrží v oběhu více, než 10 let, avšak bankovky, průměrně, 3-4 roky.

   V současné době je nejvíce v oběhu bankovek nominálu Kč 1,000.00, je to 33.1% všech bankovek a je jich 1,296,000,000 ks, v nominální hodnotě Kč 1,295,966,000,000.00. Celkem je v oběhu české měny Kč 9,248,613,000,000.00, z toho Kč 4,553,858,000,000.00 v oběžných bankovkách (včetně sice neplatného, ale stále směnitelného, nominálu Kč 50.00), Kč 124,247,000,000.00 v oběžných mincích (vyjma sice neplatného, ale stále směnitelného, nominálu Kč 0.50) a Kč 1,665,000,000.00 v pamětních mincích (nominál Kč 200.00, Kč 1,000.00, Kč 2,000.00, Kč 5,000.00 a Kč 10,000.00).

   Bankovek je v oběhu 3,912,000,000 ks, oběžných mincí 15,806,000,000 ks, pamětních mincí 2,300,000 ks.

   Pomineme-li poslední, většinu oběživa tvoří mince (cca 5 mincí na 1 bankovku), avšak řádově v mnohem nižší hodnotě, než bankovky. Každé oběžné platidlo má svou průměrnou životnost a náklady spojené s výrobou. U vyšších nominálů jsou podstatnější náklady (bankovka je levnější), u nižších nominálů trvanlivost (minci je často dražší vyrobit, než je její skutečná hodnota). Výrobní náklady mincí Kč 0.20 a Kč 0.10 byly vyšší, než jejich nominální hodnot (za ČSSR byly vyšší náklady na výrobu mince Kčs 0.01 a Kčs 0.05).

   U drobných mincí ČNB velmi pečlivě střeží, plní-li funkci oběživa (kolik se jich vrátí do ČNB), neplní-li, snaží se je vyřadit z oběhu. U drobných bankovek ČNB sice také střeží, plní-li funkci oběživa, ale hlavně pečlivě střeží, jak dlouho vydrží v oběhu. Vydrží-li málo, snaží se ji nahradit mincí.

   Praktičnost drobných bankovek v oběhu je sporná.

   Statisticky, bankovky jsou nejčastěji předmětem falsifikace: ČNB v roce 2014 zadržela 1,837 ks padělků bankovek měny CZK, 5 padělků mincí měny CZK.

   V roce 2013 byly padělky v 51.02% zadrženy u předložitelů fysických osob, 41.06% u předložitelů jiných, než fysických osob, ostatek buďto nebyl ustanoven. Z toho vyplývá, že za padělek nejčastěji platí řadový občan.

   Protože, průměrně, nízké nominály bankovek málo kdo kontroluje, pro stabilitu a důvěryhodnost měny je vhodnější, aby nízké oběživo tvořily mince. Mince se nevyplatí padělateli vyrobit, občan má rychlejší kontrolu. V praxi je spíš větší problém nesplést si desetikorunu s dvěma novými pencemi (cca Kč 0.70), než přijmout její padělek.

   Ačkoli chápu gentlemanské problémy, udržování drobného oběživa v bankovkách nemá racionální smysl, a tam, kde tomu tak je, jde spíše o tradici. Stejně tak udržování oběživa nejmenšího nominálu (jedna pence, jeden cent, jeden eurocent…). Neplní funkci oběživa, náklady s ním jsou vysoké, komplikuje odvody tržeb etc. Je-li takové oběživo udržováno, jde spíš o tradici a morální hledisko – není morální žádat za šroubek v hodnotě Kč 0.07 úhradu Kč 1.00.

 2. Mr. F

  Silně o Note Sleeve uvažuji, neboť mám také už dlouhá léta silnější koženou peněženku (Marlboro Classics), která je poněkud objemnější. Sako sice moc nenosím – podle počasí nosím buď jen košili+brašnu nebo košili+vestu+brašnu nebo košili+vestu+kabát bez brašny (pokud tedy nejdu do práce, to chodím s brašnou, protože v ní nosím svačinu :-)) – zde nastává problém s objemnou peněženkou. I v tom kabátě totiž je ta peněženka znát (a to nejsem úplný příznivce vypasovaných střihů).

  Drobné jsem šalamounsky vyřešil společně s klíči takto: pořídil jsem si tuto klíčenku, ve které nosím svoje klíče + drobné. Má to tu výhodu, že mohu i klíče nosit po kapsách, nechrastí to, neroztrhá to kapsu a vypadá to trošku elegantněji. Koupil jsem si ještě druhou, tzv. pracovní, ve které mám vstupní kartu, klíč od kanceláře, od WC, od serverovny a od vstupních dveří – opět to vypadá elegantněji než to mít na šňůrce na krku :-)

  Pak jsem si koupil ještě tuto, ve které mám méně používané klíče a kterou si beru jen podle potřeby.

  Do peněženky potřebuji dát kartu pojištěnce, OpenCard, řidičák, platební kartu, hotovost a občanku, na což by Note Sleeve měla bohatě stačit. Problém ovšem je, že mám ještě starý formát občanky, který je větší než celá peněženka :-) Dočetl jsem se, že výměna z osobních důvodů není možná, takže si asi budu muset občanku „poškodit“, abych si jí mohl nechat vyměnit.. Nebo máte s výměnou občanky z těchto důvodů nějaké zkušenosti?

  1. Post
   Author
   Pavel Králíček

   Děkuji za obsáhlý komentář, baví mě vhled do osobních zvyků ostatních lidí!

   Ale byrokracie s výměnou občanky mě nepřestane fascinovat nikdy.

   1. Germogen Volkov

    Také jsem s výměnou občanky bojoval, až se při volbách vedoucí volební komise slitovala a nenechala mne na původní občanku odvolit.

    V půl desáté večer na magistrátu nevěřícně kroutili hlavou, že mi jí teda vymění, ale že jim na výměnu rozhodně nepřipadá.

    1. Petr

     Osvědčilo se mi říct pravdu :-) Prostě slečně za přepážkou bez okolků přiznat, že z praktických důvodů potřebuji onu novou, menší občanku. Řekla mi že je možnost „ztráty“ a vydají mi už novou. Takže jsme na přepážce do formuláře o novou občanku sepsali, že jsem původní ztratil, zaplatil jsem myslím 100 Kč a bylo to :-)

  2. Martin D

   Mám to úplně stejně:

   1. Drobné nosím v klíčence s klíči. Odkazy bohužel nefungují, takže se jen domýšlím, jaké provedení používáte. Bohužel po čase používání se mi celý vnitřek klíčenky potrhal a nyní je problém z ní dostat cokoliv, klíče i drobné :) bude to chtít upgrade s důrazem na kvalitu provedení.

   2. bankovky a používané karty + občanku nosím v relativně velké peněžence samozřejmě bez přihrádky na mince. Mezi často používané jsem zahrnul vstupní kartu do práce, primární debetku, kreditku a kartu golfového klubu. V méně frekventovaných pak řidičák, opencard, rodinnou debetku a kartu pojištěnce.

   3. občanka – mám starý velký formát a nechce se mi jej měnit, protože v něm, narozdíl od nového, může být uvedena manželka, což se poměrně hodí. (např. na poště apod.)

   Jeden čas jsem fungoval v režimu bez hotovosti, kdy jsem měl velmi malou dokladovku, klíče a mobil v koženém pouzdře s přihrádkou na kartu. Je to super v tom, že se dá vyrazit ven jen s mobilem v ruce, např. když potřebujete rychle skočit něco nakoupit apod. A mobil je věc, kterou u sebe mám pořád.
   Ale po výměně mobilu ještě nové pouzdro ušité nemám, takže zase používám peněženku.

 3. Jindra

  Sám nosím kožené pouzdro na doklady, ručně šité. Rozměry jsou: 120 x 95 x 10 mm. V něm nosím občanku, vstupní kartu, řidičák, kartu pojištěnce, zbroják, průkaz zbraně a klíč od kanceláře. Bankovky se tam povejdou také, stačí jedna, nebo dvě vyšší hodnoty, mince nosím v kapse.
  P.S. občanku mám starší model, je výhodnější, pokud tam máte zapsány rodinné příslušníky.

 4. Pavel

  Kvalitni peněženka je obraz majitele. Pan Tlustý dělá specifický design ,který je určen životností na rozdíl od designových ,tenkých modelů. Jediné co mají společní je účel použití. Kdo nechce každých pár let měnit,tak jsi koupí a má postaráno.
  Bellroy je skvělá designovka s praktičností ,když jsem právě viděl spot,tak úplně bije důraz na detail a originalitu…Ano dobrá volba.
  No pak následuje pidi menšina,kteří mají uschovnu financí a plastových výlisků šitý na zakázku dle vlastního návrhu nebo upgrade již proveřených stylů ..a volí jiný styl kůže,ražby,šití…jsem jedním z nich a mám takové 3. Proč ? každá se hodí na jiné nošení.Taky v pohorkách nechodíte celý rok…a proto např. ,,dolarka“ je lepší než spona na večerní party,když nemám zájem vypadat jak ruský geroj atd……a realita ? Nakonec nosím peněženku ,která je stylem podobná p.Tlustému jen kůže je z buvola a je velká,téžká,vejde se do ní 1/2 všech mít věcí..Na saku nebo kalhotách dělá bouly ale co je hlavní. Mě učarovala svou patinou,životností a tím ,žew na rozdíl od designovek ,které vezmu párkrát vyvenčít aby jsi neprošoupaly tenkou koženou slupku ,tak tahle již přečkala vše..a cestovaní mapříč světem…a bude cestovat dál…..

  1. Post
   Author
  1. Post
   Author
 5. Jiří

  Zmínil jste speciální peněženku na drobné, nemáte nějaký tip ? Přemýšlím jen o kapsičce s pružinkou, co si o tom myslíte?
  Díky

 6. Zdeněk Fekar

  Zaujala mě zmínka o nebezpečí zlomení karty kovovými mincemi. Nosím v peněžence karty i mince desítky let, tohle se mi nikdy nestalo a ani jsem neslyšel o někom, komu by se to stalo.
  To je jenom hypotetická zmínka, aby to v článku vypadalo lépe, nebo se to autorovi či někomu skutečně stalo?

 7. Jakub

  Dobrý den,

  o Note Sleeve wallet teď silně přemýšlím a chtěl bych se zeptat, jestli někdo zkoušel zda se do ní vejde starý formát občanského průkazu?

  Předem děkuji za odpověď.
  J.

 8. J.Netusil

  Blog ani váš obchod nenavštěvuji nějak pravidelně, ale velmi mile mě překvapilo, že nabízíte peněženky Bellroy. Skoro to byl takový můj malý sen, aby se Bellroy začala prodávat v ČR. Plánuji si koupit nějakou miniaturní Bellroy k mé současné Hide & Seek (1. generace).

  Jinak já osobně mám také velký problém s mincemi. Prozatím je nosím v malé přední kapsičce, kterou mají chinos. Je to jeden z hlavních kriterií, při výběru chinos. Hlavně aby měli tuto malou kapsičku. A i když je má peněženka Bellroy, celkem tenká, zvykl jsem si nosit jí v přední kapse u brašny.

  V poslední době uvažuji nad tím, že z levé přední kapsy přesunu látkový kapesník do zadní kapsy a budu zde nosit mince. Jelikož vyndavat větší množství mincí z té malé kapsy je občas náročné.

  Ještě dodatek k mincím. Skoro jsem si na ně vypěstoval alergii a tak všechny mince < 10 Kč ihned dávám stranou. A jakmile se nastřádá nějaká vyšší částka, tak je směním za bankovky.

 9. Pavel

  Peněženky u O. Šímy začínají cenově někde kolem 1600-1700. Jakkoli se mohou peněženky Bellroy zdát hezké, proč si raději za stejnou cenu nenechat ušít peněženku na zakázku – která bude min. ve stejné kvalitě?

 10. Martin

  Zdravím.

  Nedávno som si kúpil peňaženku, kvalitnú z hnedej kože – je praktická (mám v nej karty od výmyslu sveta, bankovky aj drobné a plno iných věci), problém je v tom že je strašne hrubá a teda věci ako: penazenka, mobil, kluce od bytu, od auta atd musim nosit v kapsicke cez rameno. Uvazujem teda, ze si kupim penazenku Bellroy Note sleeve, nepotrebne karty budem nosit vo vizitkari napr. v aute (pre priprad potřeby) a drobné vo vrecku, kluc od bytu a vchodu do bytovky dam ku klucom od auta a timto sa vsetko zredukuje a mozem to nosit klasicky vo vrecku saka alebo nohavic (mimochodom prestavam fajcit cize mi odpadne aj krabička cigariet a zapalovac, drzte mi palce :-) ) + spona na bankovky je takisto zaujimava, no pouzival by som ju len cez víkendy alebo na akciach. Tato penazenka je prakticka na nosenie veci ale zaroven je strasne neprakticka kdeže ju musim stále nosit v ruke (alebo v dalsej kapsicke) a ak idem na nejaku akciu je dost mozne ze ju coskoro stratim.

  1. Martin

   Ešte som zabudol na 1 dolezitu věc – nechapem tie nase mince, podla mojho nazoru by 20 kč a 50 kč mali byť bankovky ako to bolo niekedy – je to praktickejsie a celkovo lepsie. Na druhu stranu by som rad pochvalil zrusenie halierov, tie su uplne zbytocne :)

 11. petr

  Dobrý den,

  když už jsme u peněženek, jak se tváříte na barvy? Docela by mne lákala modrá nebo šedá verze, ale nevím, jak moc se to hodí, mám-li jí používat jak u klasického tmavého obleku, tak u riflí.

  Nikde jsem nic k tomuto tématu nenašel

  Petr

 12. Jiří Trnka

  Ještě bych doplnil k prvnímu tipu na zeštíhlení, že mi pomohlo vyházet z peněženky spoustu karet a nahrát je do aplikace v mobilním telefonu. V ČR funguje třeba Portmonka, CardLess+ apod.

 13. Robin

  BMF peněženku mám už od 2008, takže jsem zvyklý nosit drobné co nejméně. Pokud už jsou, tak v kožené klíčence. Peněženka je to výborná co se rozměrů týče. Bohužel jsem totálně zmokl loni na Metallice a peněženka a vše v ní dostalo pěkně zabrat. Před týdnem jsem objednal Bellroy Slim Sleeve a bohužel tato je až moc malá. Ihned jsem objednal Note Sleeve a doufám, že to už bude ono.

  1. Jarda

   Všechny (většina) těchto peněženek jsou velmi pěkné, elegantní, přehledné a skladné, ale …. . Ta radost kapsářova když se mu zadaří někomu takovou peněženku ulovit, vše „all in one“, nechtěl bych být v kůži dotyčného než se mu vše podaří nahlásit a zablokovat. Také jsem si potrpěl na pěkné peněženky a náprsní tašky, ale když mě o jednu takovou obrali ( naštěstí bez dokladů a s pouhými 200 Kč – opravdu jen velmi šťastná náhoda ) tak jsem skončil u toho, že nosím vše v náprsní kapse v jedné skrumáži, je to sice trochu ekl, ale ať si někdo zkusí se pohrabat. Jinak nic proti pěkným peněženkám.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *