Jak nakupovat strategicky

Za každým dobře oblečeným mužem nenajdete ženu, ale dobře poskládaný šatník. Ten ale bohužel nesestavíte přes noc, chvíli to potrvá a budete se muset trochu posnažit. Abyste ale neskončili jen se snůškou nezkombinovatelných výstřelků, ale opravdu funkčním šatníkem, ze kterého dokážete vytvořit desítky kombinací oblečení, je potřeba o tom trochu přemýšlet.

A vše začíná nákupem.

V tomto článku bych vám rád představil 2 metody, které mi pomáhají při uvažování o každém nákupu: tzv. nákupní trojúhelník a hodně modifikovanou teorii omezení.

Nákupní trojúhelník

Tento nástroj jsem si vypůjčil ze skvělého blogu Put This On.

Ať se vydáte nakupovat cokoliv, ideální by bylo pořídit danou věc levněrychle a kvalitně. To ale nejde. Můžete si vybrat pouze 2 vlastnosti.

Nákupní trojúhelník

Levně a rychle, ale ne kvalitně. Pokud chcete nakupovat levně a nedokážete si počkat, projeví se to na kvalitě.

Rychle a kvalitně, ale ne levně. Pokud máte peněz poměrně dostatek, můžete se rozhodnout pro tutu variantu. Sem patří víceméně všechny nákupy kvalitních značek za plnou cenu.

Levně a kvalitně, ale ne rychle. Třetí a zřejmě ideální možnost. Nakoupit kvalitně a přitom levně se dá. Jen si budete muset počkat na výprodeje, různé slevové akce, nebo dlouze hledat na Ebayi.

Teorie omezení – kde nejvíc bolí pata

Teorie omezení v oblasti oblékání

Už víte jak nakupovat, ale schází poměrně zásadní otázka: co koupit jako první?

Alespoň v začátku, kdy si teprve šatník budujete, bych doporučil řídit se velice upravenou teorií omezení (škola se někdy hodí).

Máte čtyři košile, ale jen jedny slušné kalhoty? Když si koupíte druhé, zvýšíte své možnosti o 4 další kombinace. Další košile by vám přinesla jen jednu.

Zkrátka a dobře nakupujte jen to, co vám vytrhne největší trn z paty. Někdy to nejde úplně dobře, když se zdá, že vás tlačí všude, ale to už je život.

Čím se řídíte při nákupech vy? Máte nějaké podobné poučky? Nebo to neřešíte a kupujete bez velkého rozmyslu?

Komentáře

  1. Pingback: Proč na jaře nakupuji zimní šály (a vy byste měli taky) | Pravý Gentleman

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *