Jak na okopané boty

V popisu mé práce je řešit věci, které ostatním možná připadnou „příliš“. Ale mě prostě baví objevovat různé triky a fígle. O to víc, když se týkají bot.

Možná jste si také všimli, že si časem trochu okopáváte hranu okolo podrážky. U rámových bot je to onen pověstný rám a hrana podešve. Stačí se párkrát projít po kočičích hlavách v centru a je to.

Dřív jsem se to snažil maskovat starým krémem na boty od Bati, ale obsahoval málo pigmentu, takže nedostatečně kryl a výsledek nebyl bůhvíjaký. Překvapivě i na takto okrajovou činnost ale existují specializované přípravky, v angličtině se jim říká „edge dressing“.

Jeden takový jsem na zkoušku objednal od Saphiru, i když tam se jmenuje Renovating Cream a primárně by se měl používat na dobarvování kožených výrobků a zakrývání hlubších šrámů. Každopádně na podrážky funguje také.

1) Před

IMG_1568

Takto vypadal rám podešve před aplikací Renovating Creamu. Nic hrozného, ale určitá okopanost už vidět byla.

IMG_1571

Použil jsem Saphir Renovating Cream v tmavě hnědém odstínu – ten je podle mě ideální pro všechny ne-černé boty. Na černé boty bych použil samozřejmě černou barvu. Aplikoval jsem ho malým aplikačním kartáčkem, ale jde to i hadříkem/prstem, vlastně čímkoliv.

2) Po aplikaci krému

IMG_1576Výsledek je vždy lépe vidět v kontrastu. Vlevo vidíte hranu po nanesení a zaschnutí krému, vpravo původní stav. Kryje opravdu na 100 % a díky tomu, že je na bázi pryskyřice, také dobře drží.

Nepředpokládám, že byste něco podobného od teď provozovali každý týden, ale jednou za čas v rámci rituálu leštění bot to za zkoušku podle mě stojí.

Komentáře

 1. GeoRge

  Ahoj,
  dle mého názoru je to zbytečné. Mě se naopak líbí, že jsou boty okolo okopané. Nemusí všechno vypadat jako nové, ne? Dodává to botám takový jistý punc.

 2. Post
  Author
  Pavel Králíček

  Ahoj, Georgi,
  Je to asi otázka vkusu a názoru – sám nevím, jestli budu své boty takto pravidelně udržovat. Ale jak jsem psal: mám v popisu práce to minimálně zkoušet a řešit :-).

 3. Pingback: Co mám ve své bedně na čištění bot | Pravý Gentleman

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *