Jak být dokonalý gentleman – recenze knihy

Kdykoliv, když jsem zrovna v knihkupectví, jen tak pro zajímavost se koukám, jestli nezahlédnu nějakou knihu o pánské módě nebo „gentlemanském životním stylu“. Čas od času se nějaká taková objeví – jako třeba Jak být dokonalý gentleman.

Kniha s podtitulem „nadčasový průvodce správným chováním“ si klade docela velké cíle a musím říct, že ne vždy je plní.

Správný gentleman by se měl chovat jako gentleman a také se tak oblékat. Co se oblékání týče, tato kniha nám neporadí. Zato si brousí zuby na chování.

Z knihy mám rozporuplný pocit. Je rozdělena na několik částí, např. Gentleman jde na večeři, Gentleman říká správné věci nebo Gentleman jde do kanceláře. Skládá se ze spojitých textů na různá témata a pak z krátkých mini-rad. Některé ale nedávají moc smysl, např. „Chce-li gentleman s večeří sníst i oblohu jídla, učiní tak.“

I když by části knihy měly nějak držet pospolu, měl jsem dojem, že autor napsat zhruba 30 krátkých textů, několik desítek mini-rad a jen je náhodně poskládal za sebe. Kniha naprosto nepůsobí strukturovaně ani uceleně. Přidejte k tomu ne zrovna povedený překlad a pár tiskových chyb a je zaděláno na problém.

Rady jsou většinou dost povrchní a týkají se superkonkrétních věcí, Gentleman by podle ní třeba neměl psát ničím jiným než černým, nebo černomodrým inkoustem. Což dokonce i splňuji… Nějakou vyšší filozofii gentlemanství v ní ale nehledejte. Což je možná trochu škoda.

Takto jde totiž jen o krátké čtivo na jedno odpoledne (můj případ), které ve vás moc nezanechá. Maximálně si zapamatujete jednu-dvě věci, které s trochou štěstí i uvedete do vlastní praxe. Život vám ale těžko bude měnit.

Zdráhám se tuto knihu někomu doporučit, protože existují minimálně dvě jiné, které jsem již přečetl a jsou mnohem hodnotnější. Co se oblečení týče, doporučuji si sehnat Opravdový gentleman (Bernhard Roetzel, nakl. Slovart) a pro chování je mnohem obsáhlejší a lepší jakákoliv Etiketa od Ladislava Špačka

Komentáře

 1. Názor

  Podle mého názoru (jako názoru ženy, jíž z pravých gentlemanů měknou kolena :)) nesmí gentleman především působit křečovitě, slušné chování mu musí pasovat stejně jako oblek a ten musí umět nosit…

 2. doporučení

  Jsem opravdu ráda, že jsi tuto knihu zahlédl při své pravidelné návštěvě knihkupectví a nezakoupil ji na něčí doporučení, protože podle tvého názoru by bylo toto doporučení velmi špatné.:-) …stálá fanynka

 3. Také jsem tuto knihu dnes dočetl

  Je mi 27 let a v knize je spoustu rad, které opravdu nadčasové nejsou a v dnešní době by spíše budily dojmem trapnosti, což určitě není cílem gentlemana.

 4. Wojcek

  Před malou chvílí jsem tuto publikaci dočetl (ano je to opravdu záležitost několika chvil) a můžu jen souhlasit, že nadčasová skutečně není. Koupi bych rozhodně nedoporučoval, není totiž důvod se ke knize opětovně vracet.

 5. Radim

  Nedavno jsem si objednal z britskeho Amazonu knizku s nazvem The style bible od autoru AskMen.com a po precteni muzu vrele doporucit vsem, kteri maji zajem o vybudovani/predelani sveho panskeho satniku. Knizka obsahuje popis ruzne strihy a materialy obleceni, typy panske obuvi, vhodne doplnky atd. vcetne doporuceni na zaklad satniku a nasledne rozsireni. Nepamatuju si presne cenu, ale myslim, ze ten AJ original byl neco kolem 12-15 liber. Jedinou nevyhodou jsou cerno-bile obrazky, nebo bych to spis mohl nazvat nakresy.

  Pro zajemce o kvalitni panskou obuv je pak skvela publikace Handmade shoes for men od legendy budapestske obuvnicke skoly Laszlo Vasse. Cena byla podobna jako u vyse zminene knizky, cca 15 liber. Sice i me jeste potrva nez se odhodlam koupit si boty na miru, ale podrobny popis kozene spolecenske obuvi a vyrobni proces pomuze v tom, na co se divat pri nakupu konfekcnich kousku a naucit se poznavat, jestli dany par vydrzi jen jednu sezonu, nebo to bude investice do budoucnosti.

 6. Michal

  Dobrý Den..
  Zajímalo by mě jak se stát gentlemanem..
  Rád bych měl vhodné vystupování ve společnosti,věděl jak se obléci někam na nějakou zvláštní příležitost a tak celkově se chovat k lidem a k ženám…
  Život mě něco málo učí, ale pořád to není ono.
  Je mi 22 let a moje chování není zrovna uspokojivé…:-)
  Proto bych se chtěl učit,doporučil by mi nějkou knihu někdo s touto tématikou??
  Neboť jak jsem se díval na recenze na toto dílo nic moc ohlasu to nemělo.. :DDíky..

 7. Ota

  Vážení a milí,
  mě se kniha velmi líbí a je nutno připomenout, že je kolen nás plnou buranů a nevychovaných mužů, kteří by tuto knihu mohli číst i několikrát měsíčně. Kromě toho každý dobře ví, že opakování je matka moudrosti.
  Já osobně mám výhradu jen k velmi nepřenému titulu knihy. Název v originále totiž zní:
  How to be a Gentleman
  Ostatní si domyslete sami … o dokonalosti ani slovo.
  Knihu doporučuji okruhu vybraných osob.
  S pozdravem se loučí
  Ota

 8. slavajs

  Zdravím přátele stylu a módy.
  Měl bych prosím dotaz ohledně knihy „Opravdový gentleman“. Co jsem hledal po netu, jsou v nabídce dvě vydání. První je tuším z roku 2004 a pak až třetí, upravené z roku 2013. Neměl jste prosím někdo možnost porovnat tyto dvě knihy? Potřebuji dopilovat vědomosti ohledně pánských košil a doplňků. Děkuji za každý podnět. Sláva.

 9. Tomáš Oliverius

  Tuto knihu jsem koupil jako dárek a nelituji toho. Určitě nemá z hlediska etikety na klasiku od pana Špačka, nebo z hlediska oblékání na pana Roetzela, ale pro rychlou orientaci a stručnou radu myslím postačí. Hodně blízké mi byly poznámky o tom, že důležitým rysem (a pro mne osobně naprostým základem) gentlemanství je mužný a šlechetný charakter, tedy ohleduplnost, ochota k pomoci, myšlení na druhé atd. Protože kniha se všemi svými drobnými nedostatky zdůrazňuje všechny tři úhly pohledu na muže (charakter, společenské vystupování, oblékání), chápu ji jako slušný úvod do světa mužů – třeba pro ty, kteří přestávají být chlapci a do světa mužů právě vstupují.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *